Ciucur Losonczi Antonius
Az idén is együtt ünnepli egy közös rendezvénysorozattal a magyar kultúrát Nagyvárad, Berettyóújfalu, Margitta és Debrecen, a koronavírus-járvány miatt azonban az események egy részén csupán virtuálisan lehet majd rész venni. A tegnapi sajtótájékoztatón online bejelentkező Puskás István, Debrecen kulturális területért felelős alpolgármestere felidézte, hogy egy évvel ezelőtt még optimistán tekintettek a jövőben annak reményében, hogy a két város és megye közti együttműködés újabb fejezetekkel fog bővülni 2020 folyamán. Aztán közbejött a koronavírus-járvány, mely valamennyiünk életét megnehezítette, de „a szálak ennek ellenére szétszakíthatatlanok”. Mint elhangzott, a cívis városban minden programot online szerveznek, de még így is színes a kínálat. Az összes kulturális intézmény készül valamivel (a Csokonai Színház, a Méliusz Könyvtár, a Déri Múzeum, a Debreceni Művelődési Központ és Ifjúsági Ház, a Kölcsey Központ, a Vojtina Bábszínház), és egy előnye azért is mégis van a virtuális térnek, éspedig az, hogy ezek az események utólag is visszanézhetők az adott intézmény Facebook-oldalán vagy honlapján.
Kolozsvári István berettyóújfalui programfelelős arról számolt be, hogy ők ezúttal a helyi értékekre fókuszálnak abból kiindulva, hogy ami a szemünk előtt van, az is érdekes lehet, és az ünneplés csúcspontja egy kettős könyvbemutató Kocsis Csaba íróval, művésszel.
Kecse Gabriella tanfelügyelő arról beszélt, hogy Nagyváradon január 18. és 22. között több mint harminc esemény várható. Számos rendezvényen az ifjúság jut majd főszerephez. Minden olyan iskola, ahol magyarul (is) tanítanak, készül valamivel. Ezek inkább online lesznek megtartva, de igény szerint lehet majd csatlakozni, egy-egy linkre kattintva. Természetesen nem marad el a Himnusz-klub versenye sem.
Városnéző séta
Tóth István fotóművész Milyen irányba tart a fotóművészet? címmel tart online előadást a Facebookon, csütörtökön 18 órától. Fizikailag lesz viszont megtartva az Ady nyomában városnéző séta és az Együtt szaval és énekel a nemzet (ezen a szacsvays diákok működnek közre Szacsvay, Petőfi és József Attila szobránál, illetve a biharpüspöki kopjafánál). Meg lehet tekinteni egy jurtát a várban a Pusztai Farkasok Ordas Nemzetsége szervezésében. Kedden 18 órától Szilágyi Aladár: Kit az sok csata jár, majd szerdán szintén 18 órától Nagy Béla: Én maradok! című könyvét mutatják be a Lorántffy-központban, január 24-én, vasárnap pedig Nagy Bélának a Hajdu Gézáról szóló kötetét a rogériuszi református templomban.
Január 23-án, szombaton 17 órától a Tibor Ernő Galéria alkotóközösségének munkáiból nyílik tárlat. Pető Dalma váradi önkormányzati képviselő arra hívta fel a figyelmet, valamennyi programot közvetítenek majd a nagyváradi és a Bihar megyei RMDSZ Facebook-oldalán. Arra is kitért ezután, hogy Margittán január 22-én lesznek események a Horváth János Elméleti Líceumban Online cool-túra címmel.
Szabó Ödön, az RMDSZ Bihar megyei szervezetének ügyvezető elnöke hangsúlyozta, hogy az idén is átadják a szokásos díjakat a színházban (január 22., péntek, 19 óra), kivéve a Jakobovits-díjat, melyet későbbre halasztottak. Viszont pluszban a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének a díjait is ekkor nyújtják át – külön öröm, hogy a váradi származású Kormányos László történelemtanár Apáczai-díjban részesült. A Magyar Kultúra Ünnepe együttműködő partnere a Varadinum Kulturális Alapítvány, fővédnöke Kelelemen Hunor miniszterelnök-helyettes, RMDSZ-elnök, védnöke Biró Rozália RMDSZ-es parlamenti képviselő és Muraközi István, Berettyóújfalu fideszes polgármestere.