május 29., csütörtök

Magdolna névnap

Kilakoltatási ügy

2025.05.27. 12:43

Szolidaritásvállalás a premontrei apáttal

Zsúfolásig megtelt hívekkel a nagyváradi premontrei templom a május 26-i, hétfő esti ájtatosságon; a váradiak így fejezték ki szolidaritásukat Fejes Rudolf Anzelm apáttal, a Váradhegyfoki Premontrei Prépostság prelátusával, akit a nagyváradi önkormányzat ki akar lakoltatni az Úri (Roman Ciorogariu) utcai kolostorból.

Szolidaritásvállalás a premontrei apáttal

Fotó: Alexandru Nițescu

Pap István

A nagyváradi keresztény híveket megdöbbentette a polgármesteri hivatal eljárása, amely felszólította Fejes Rudolf Anzelm apátot, hogy öt munkanapon belül hagyja el a kolostor épületét, amelyben évtizedek óta szolgál. Az ötnapos határidő hétfőn járt le, a prelátus erre a napra hívta a híveket, hogy az aznap esti Úrangyala imádságra jöjjenek el, hogy így fejezzék ki szolidaritásukat vele, a renddel és a keresztény egyházzal. A felkérésnek eleget téve zsúfolásig megtelt az Úri utcai templom, és az istenháza előtt is álltak hívek. 

 

Az ájtatosságon Fejes Rudolf Anzelm a megjelenteknek elmondta, hogy a Nagyváradi Polgármesteri Hivatal kilakoltatási végzése mind formailag, mind címzésében jogtalanság, hiszen arra szólítják fel, hogy hagyja el az állam által elismert kolostorát. Bejelentette, hogy átiratot küldött a polgármesteri hivatalnak, amelyben azt kéri, hogy vonják vissza a kilakoltatási végzést, amely civil polgárként szólítja meg őt, ráadásul a város közvagyonának nyilvánítja a kolostort, sőt, még a templom sekrestyéjét is. 

A közvagyonba való átírás lehetősége 2000 után hozott törvényekkel volt lehetséges, de a premontrei kolostort már 1997-ben elismerte a kultuszminisztérium államtitkársága. Egy ilyen jogi státussal rendelkező épületet nem lehet közvagyonba átírni. A polgármesteri hivatal kitöröltette a telekkönyvből az államosítást, így az egész eredeti premontrei épületkomplexum visszaszállt a premontrei rendre. Mondhatnám azt is, hogy a nemzeti kollégium illetéktelenül tartózkodik az ingatlanban, és most az iskola gazdája akar kitenni engem, aki a rend képviselője és vezetője vagyok

 – fogalmazott.

Fotó: Alexandru Nițescu

„Májusi litánia keretében imádkoztam”

Az ájtatosság, az ima után ismét az apát emelkedett szólásra, többek között elmondva, hogy mindig távol tartotta magát a politikától, és soha semmilyen támogatást nem kapott, 

de az egyház jogaiért mindig kiálltam, az egyház érdekeiből soha egy fikarcnyit sem engedtem, most sem fogok (...) Továbbra is imádkozzatok értem és a premontrei rendért, amely 900 éven keresztül annyi sok jót adott Váradnak. Hihetetlen, hogy egy polgármesteri hivatal, amelyik egykori rendtársamat, dr. Károly József Iréneuszt díszpolgárrá avatja, a rendfőnököt pedig ki akarja toloncolni

 – tette hozzá. Fejes Rudolf Anzelm a továbbiakban köszöntötte Böcskei László nagyváradi római katolikus püspököt, Tőkés Lászlót, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület volt püspökét, és párhuzamot vont a mostani kilakoltatási ügy Tőkés László Temesvárról történő kilakoltatása között. Köszöntötte továbbá a paptársait, a kanonokokat, valamint rendtársát, a mostani eseményen szintén jelen levő csornai apátot. Végezetül a híveknek is köszönetet mondott: 

Az, hogy ti itt vagytok, azt jelenti, hogy a premontreieknek hiteles az élete, és ez nagyon megerősítő és fontos számomra.

Fotó: Alexandru Nițescu

Az esemény végén szólt a hívekhez Böcskei László püspök is azt hangsúlyozva, hogy „azért vagyunk itt együtt, hogy imádkozzunk egy jó ügyért és az igazság mellett”. Kiemelte, hogy ezekben a nehéz időkben bölcsességre és bátorságra van szükség, mert Isten egyházát kell védeni, de szükség van bizalomra is Isten erejében. „Szeretném közelségünket kifejezni főapát úr iránt” – folytatta Böcskei püspök, elárulva, hogy ebben az egész ügyben leginkább az háborította fel, hogy az apátot magánemberként, és nem egy szerzetesi közösség elöljárójaként szólította meg, márpedig, mint mondta, egy állami hivatalnak mindezt illene tudni és tiszteletben tartani. Kiemelte, hogy még a kommunista rendszerben is tiszteletben tartották azt, ha valaki egyházi elöljáró volt, „még akkor is, hogyha letartóztatták püspökeinket, akkor is püspökként, egyházi elöljáróként tették ezt” – hívta fel a figyelmet. A mintegy háromnegyed órás ájtatosság közös énekléssel ért véget.

 

Fotó: Alexandru Nițescu

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában