május 29., csütörtök

Magdolna névnap

Vesztett csata

Tegnap, 8:00

Ellenőrizhetetlen ütemben ömlik be a víz a parajdi sóbányába | VIDEÓ

Ellenőrizhetetlen ütemben ömlik be a víz a parajdi sóbányába | VIDEÓ

Fotó: Haáz Vince/Székelyhon

Erdon-összeállítás

Frissítés: Bíró Barna-Botond, Hargita Megye Tanácsának elnöke válságkezelő csoportot hívott össze a parajdi sóbánya körül kialakult helyzet mielőbbi kézbentartására. A cél, hogy gyors, összehangolt és hatékony fellépéssel megvédjék a közösség jövőjét, a helyi turizmust. Két párhuzamos vonalon indul a munka – egyrészt elengedhetetlenek a sürgős műszaki beavatkozások, másrészt azonnal kezdetét veszi egy átfogó turizmusmentő kampány, amely új lendületet adhat a térségnek – áll a Hargita Megyei Tanács közleményében.

Jelen pillanatban is nagy mennyiségű víz ömlik be a parajdi sóbányába, veszélyeztetve annak fennmaradását és a helyi turizmus jövőjét. Az aktuális helyzetről május 27-én este számolt be hivatalos Facebook-oldalán Hargita Megye Tanácsának elnöke.


Ellenőrizhetetlen ütemben kezdett beömleni a víz a parajdi sóbányába. Petres Sándor, Hargita megye prefektusa a kialakult helyzetre utalva kijelentette: 

jelen esetben a természettel vívott harc elveszett, de biztosította a közvéleményt, hogy a térségben élő emberek nincsenek és nem is lesznek egyedül ebben a küzdelemben.

Sajnos elvesztettük a csatát a természettel. A Korond-patak becsült vízhozama a reggeli órákban több mint százszorosa volt a normálisnak, és erre legalábbis az elmúlt 30 évben nem volt példa. Az ár által szállított hordalék pedig szinte helyrehozhatatlanul megrongálta az elmúlt hetekben végzett helyreállítási munkálatokat. A víz olyan sebességgel kezdett visszaáramlani a bányába, amelyet jelenleg nem lehet megfékezni

 – fogalmazott Petres egy keddi sajtótájékoztatón.

Az újságírók kérdésére a prefektus beismerte, hogy a víz akár teljes egészében elöntheti a bányát. Hozzátette: megpróbálnak a bánya belsejében gátat emelni, hogy legalább a turisztikai övezet egy részét, és a régi fejtési területet, amelyet eddig még nem öntött el a víz, megmentsék.

A prefektus nyomatékosította azonban, hogy a szakértők véleménye szerint elég hosszú időbe telne, hónapokba, amíg a víz olyan mennyiségű sót oldana fel a tárnákban, hogy stabilitási problémák lépjenek fel.

Petres Sándor szerint az ár levonulása után az illetékes hatóságokkal közösen felmérik a helyzetet és folytatják a megkezdett munkálatokat a Korond-patak medrében. Az Országos Sóipari Társaság (Salrom) pedig a lehető leghamarabb felméri a bánya falainak és tartócölöpjeinek az állapotát a további teendők eldöntése érdekében – tette hozzá.

A prefektus biztosította Parajd és a környező települések lakosságát, hogy nincsenek egyedül ebben a küzdelemben, és emlékeztetett a Salrom vezetőségének azon kijelentésére is, miszerint folytatni kívánják a sóbányában a kitermelést és a turisztikai tevékenységet, függetlenül attól, hogy mekkora költségeket feltételeznek a helyreállítási munkálatok.

Az Országos Sóipari Társaság (Salrom) közleményben reagált a parajdi sóbánya beázásával kapcsolatos keddi, rendkívül rossz fordulatra. Ők sem tudják felbecsülni a kár mértékét, ami „a parajdiak mindennapi életét is súlyosan befolyásolja” – írja a Székelyhon. A jelenlegi helyzetben „a bányaterület megközelíthetetlen, így az ott dolgozó személyek és munkagépek szünetelnek. Amíg a vízhozam nem csökken, a munkálatok sem folytatódhatnak.” Szakértők folyamatosan figyelik a helyzet alakulását, és már megrendeltek egy geofizikai szakvéleményt is, amelynek eredményeit május 28-ára, szerdára várják.

A katasztrofális helyzet rányomta a hangulatát az egész településre, a helyiek a bányabejárat közelében gyertyákat helyeztek ki, gyászolva a szezont, a turizmust, sokuk megélhetési forrását.

Fotó: Haáz Vince/Székelyhon

A parajdi sóbányában május 5-én kezdődtek a problémák, amikor a heves esőzések nyomán a Korond vízszintje jelentősen megemelkedett és víz szivárgott be a tárnákba. A kitermelést és a turisztikai tevékenységet azonnal leállították, a hatóságok pedig vészhelyzetet rendeltek el. Az azóta elvégzett helyreállítási munkálatok ellenére kedden ismét nagy mennyiségű víz zúdult be a tárnákba, miután a rendkívül heves és hosszan tartó esőzések nyomán a patak szintje megnőtt, az árral érkező hordalék pedig megrongálta a mederbe elhelyezett geofóliát, ami eddig megakadályozta a víz beömlését.

Kelemen: Minden támogatást megadunk Parajdnak

Kelemen Hunor együttérzéséről biztosította a parajdi sóbányánál kialakult rendkívüli helyzet miatt a Hargita megyei község lakosait. Minden támogatást megadunk Parajdnak – írta kedden este Facebook-oldalán a politikus. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke rámutatott, hogy a sóbányát sújtó természeti katasztrófa miatt veszélybe került egy közösség „gondosan megtervezett és sok munkával felépített jövője”.

Meg kell találni a megoldást arra, hogy a sókitermelés folytatódhasson, és a gyógyulást kereső, illetve turisztikai céllal érkező vendégek továbbra is ellátogathassanak Parajdra

– hangsúlyozta.

Közölte: az esőzések és áradások után az első feladat a kármentés, ezt követi a helyreállítás és a hosszú távú megoldások kidolgozása. „Nem engedhetjük, hogy az áradó víz veszélyeztesse a helyi közösség megélhetését” – nyomatékosította az RMDSZ elnöke, aki szerint az Országos Sóipari Társaság (Salrom) első számú prioritása a bánya teljes rendbetétele kell legyen.

Bihar megyei tűzoltók is segédkeznek
Nemcsak Parajdon kritikus a helyzet, Hargita megyére a szakemberek május 29-ig érvényes narancssárga, másodfokú árvízriadót adtak ki: az előrejelzések szerint négyzetméterenként 60 liter eső is eshet, a szél pedig néhol elérheti a 80–90 km/h sebességet. A rendkívüli helyzet miatt a helyi tűzoltók munkáját Bihar és Fehér megyei tűzoltók is segítik, ők kedd este érkeztek meg Székelyudvarhelyre és készen állnak a bevetésre, amennyiben a helyzet megköveteli – nyilatkozta a Hargita Megyei Katasztrófavédelmi Felügyelőség szóvivője, Alina Ciobotariu.

Forrás: Hargita Megyei Katasztrófavédelmi Felügyelőség 


 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában