2025.05.27. 07:39
Apró sportolók, nagy küzdelem – ilyen volt a 13. Napsugár Öttusa Bajnokság | GALÉRIA
A harmadik osztályos diákokat felvonultató versenyeknek Bihar adott otthont, ahol a helyi sportcsarnok már a szombat reggeli órákban megtelt élettel és izgatott hangulattal.

Fotó: Szőcs Norbert
Jósa Attila
Az idei, immár 13. Napsugár Öttusa Bajnokság döntőjének nyitó ünnepsége hivatalosan május 23-án, péntek délután vette kezdetét a Szacsvay Imre Általános Iskola T. Vladimirescu utcai épületének sporttermében. A rendezvény remekül illeszkedett a 33. Festum Varadinum idei programjába, a szervezők, a Napsugár szerkesztőségének tagjai és a Szacsvay-iskola pedagógusi gárdája több mint félszáz harmadik osztályos versenyzőt, valamint 36 tanítót és testnevelő tanárt, illetve a sportesemény hivatalos bíráit látták vendégül Nagyváradon.

A megnyitón felszólalt Sele Tünde, a Szacsvay Imre Általános Iskola aligazgatója, majd Tankó Zita, a magyar óvónőkért és tanítónőkért felelős szaktanfelügyelő a Bihar Megyei Tanfelügyelőségről. Őt követte Tăutu Ramona Aurelia sport-szaktanfelügyelő, szintén a Bihar Megyei Tanfelügyelőségről, majd Szabó Ödön parlamenti képviselő, a Bihar Megyei RMDSZ ügyvezető elnöke. Ezután Pető Dalma önkormányzati képviselő, a Nagyváradi Crișul Sportklub igazgatója és a Szacsvay Imre Általános Iskola Szülői Bizottságának elnöke szólt a jelenlévőkhöz, majd Szokolszky István sporttudományi szakember, triatlonista bajnok, a Napsugár Öttusa Bajnokság védnöke mondott beszédet. Végül László Noémi, a Napsugár folyóirat főszerkesztője köszöntötte a közönséget.
Az ünnepi megnyitót a Szacsvay-iskola negyedik osztályos tanulóinak színes műsora koronázta meg. Elsőként a 4. B osztály két ügyes tanulója, Bereczki Petra és Kövér Jádé lépett a színpadra, akik Antal Fórizs Enikő tanítónő felkészítésében egy-egy ritmikus gimnasztikai táncot mutattak be szólóban. A légies mozdulatokat és elegáns előadást vastaps követte.
Őket a 4. A osztály néptánccsoportja követte, Zahu Valéria tanítónő vezetésével. A gyermekek lendületesen és lelkesedéssel adták elő a szatmári táncokból összeállított koreográfiát, hitelesen megidézve a népi hagyományokat. A műsort a 4. B osztály ritmikus gimnasztikai lánycsapata, a „Szurkoló lányok” zárta, akik energikus és vidám produkciójukkal méltóképp tették fel a koronát a megnyitó ünnepi részére. A közönség lelkes tapssal köszönte meg a gyerekek igyekezetét és a tanítók áldozatos munkáját.

A Napsugár Öttusa Bajnokság hagyományai közé tartozik a vándorkupa felmutatása, valamint a házigazdák által történő „felöltöztetése” egy újabb bajnoki szalaggal, amely mindig az előző évi helyszínt örökíti meg. Jövőre tehát a Nagyvárad és a Szacsvay-iskola nevét tartalmazó szalag kerül majd fel a kupára.
Az Öttusa Bajnokság szép hagyományai közé tartozik, hogy a vendégcsapatok mellé úgynevezett Őrangyalok – segítő, kísérő pedagógusok – csatlakoznak, akik figyelmes gondoskodással kísérik végig a résztvevőket a rendezvény ideje alatt. Ezek a lelkes és elkötelezett pedagógusok a Váradra érkező gyerekeket és kísérőiket Erdély szinte minden jelentősebb városából fogadják, és igyekeznek mindenben a segítségükre lenni, legyen szó eligazodásról, gyakorlati kérdésekről vagy egyszerűen csak bátorító szavakról. Az idei bajnokságon sem volt ez másként: péntek este hét őrangyal kezdte meg kétnapos, felelősségteljes, de szívvel-lélekkel vállalt küldetését.
Először Bihar megyében
Az idei Öttusa Bajnokságnak Bihar adott otthont, ahol a helyi sportcsarnok már szombat reggel megtelt élettel és izgatott hangulattal. A csapatok ünnepélyes bevonulását követően a rendezvény moderátora, Popa Szomoru Edina tanító, Pető Dalma, a Crișul Sportklub igazgatója, valamint Vătămăniuc-Bartha Éva Tímea, a verseny egyik főszervezője közösen köszöntötték a megjelent versenyzőket, valamint a lelátót zsúfolásig megtöltő szülőket, hozzátartozókat és szurkolókat.
Miközben a sportolópalánták már javában küzdöttek a versenyszámokban, sikerült megszólaltatnunk az idei szervezőcsapat egyik motorját, Tankó Zitát.

„Ez a rendezvény először jár Bihar megyében” – hangzott el, hozzátéve, hogy bár hivatalosan már nem országos szintű vetélkedőről van szó, mégis az egész ország területéről érkeznek résztvevők.
Ez a tanügyminisztérium által elismert vetélkedő, amely korábban országos szintű volt. Azóta a kisiskolások számára rendezett verseny nem hivatalosan országos, hanem úgymond – idézőjelben – regionálissá lett minősítve. De számunkra ez továbbra is országos, hiszen az ország minden részéből jönnek a gyerekek
– magyarázta Tankó.
A szervezést érintő kérdésre válaszolva elmondta, hogy az eseményt komoly előkészítő munka előzi meg. Első lépésként pályázatot kellett benyújtani annak érdekében, hogy a vetélkedő bekerüljön a hivatalos versenynaptárba. Ez a pályázat nem anyagi támogatásra irányult, hanem arra, hogy a rendezvény hivatalosan is helyet kapjon a tanügyi események között.
Sok-sok papírmunkával járt ez a folyamat, amit a szervező iskola és a tanfelügyelőség képviselője – jelen esetben én – intéztünk. Fontos szerepet vállalt a Napsugár szerkesztősége is, hiszen ez az őáltaluk megálmodott és támogatott vetélkedő
– tette hozzá.
A hivatalos engedélyek megszerzése után következett a gyakorlati szervezés, amely során nemcsak a helyszíni logisztikát kellett összehangolni, hanem már jóval korábban elindult a részt vevő csapatok kiválasztása is. A csapatok ugyanis csak akkor vehettek részt a bajnokságon, ha előzetesen beküldték a Napsugár sportrovatában megjelent feladványok helyes megfejtéseit.
Három hónapon keresztül, havonta legalább egy-egy sportkérdés jelent meg a Napsugárban. Csak azok nevezhettek a versenyre, akik ezekre időben és helyesen válaszoltak, és beküldték a szerkesztőségbe
– részletezte Tankó Zita. Hozzátette, hogy ez volt tulajdonképpen a nevezés feltétele, így szűrték ki a valóban elkötelezett és érdeklődő csapatokat.
A szervezés komplexitását érzékeltetve kiemelte:
Bár sportversenyről van szó, 15 éve működik ez a rendszer, és nem sporttanárok, hanem tanítónők irányításával indulnak el a csapatok. Az egésznek a beindítása, mint amikor meglökjük az első dominót, a tanító néniktől függ.
Tankó Zita elmondása szerint a Napsugár Öttusa valójában egyfajta „vándorverseny” is. Az a csapat, amelyik megnyeri az adott évben, lehetőséget kap arra, hogy a következő évben megszervezze a vetélkedőt a saját megyéjében. A tavalyi évben ebben némi változás állt be:
Az elmúlt három évben rendre Maros megyei csapatok győztek. A szervezők ezért megkérdezték tőlünk, hogy mi vállalnánk-e a jövő évi lebonyolítást. A tavalyi Bihar megyei csapat dicséretben részesült, a díjazottak között szerepelt, és bár nem mi nyertünk, úgy döntöttünk, hogy ennek ellenére mi felvállaljuk a szervezést.
A szervezési munkálatokra kitérve megjegyezte, hogy egy ilyen volumenű rendezvény rengeteg embert megmozgat.
Szeretném kiemelni és megköszönni a Szacsvay Imre Általános Iskola tanítói közösségének a lelkiismeretes munkáját. Igaz, hogy sportversenyről van szó, és a sporttanároké a főszerep, de ne feledjük: a Napsugár elsősorban az alsó tagozatos diákok lapja, és itt a tanító nénik voltak azok, akik vállvetve, fáradhatatlanul dolgoztak.
Külön elismerés illeti az iskola vezetését is.
Az igazgatónk nagyon ügyesen összekovácsolta a csapatot, egy igazi kis hangyabolyként működtünk az elmúlt hetekben. Mindenki kivette a részét, és valóban a tanítói kar az, amelynek a legnagyobb köszönet jár ezért a sikeres szervezésért.
Végül, az együttműködés fontosságát hangsúlyozva elmondta, a Bihar Megyei Tanfelügyelőség, a szervező iskola és minden érintett fél – legyen szó intézményi vagy pedagógusi szintről – igyekezett összhangban dolgozni.
De a legkisebb egység, ahol igazán eldől minden, az a tanító néni és a testnevelő tanár együttműködése. Ők a rendszer legfontosabb láncszemei
– zárta gondolatait a magyar óvónőkért és tanítónőkért felelős szaktanfelügyelő.
13. Napsugár Öttusa Bajnokság
Fotók: Szőcs NorbertCélkeresztben a mozgáskoordináció
Vătămăniuc-Bartha Éva Tímea, a kolozsvári Apáczai Líceum testnevelő tanára, a rendezvény elbíráló bizottságának tagja, 17 évvel ezelőtt állította össze a Napsugár Öttusa Bajnokság próbáit, amikor Zsigmond Emese, a Napsugár akkori főszerkesztője megkereste azzal a kéréssel, hogy dolgozzon ki egy, harmadikos gyerekeknek is megfelelő, sportos kihívásokból álló öttusát. A tanárnő örömmel osztotta meg velünk az idei versenyek felépítését.
Ez egy különleges öttusa, amelyet kifejezetten harmadikos diákok számára dolgoztam ki – a testnevelés tantárgy mozgásanyagára alapozva
– magyarázta a pedagógus, akitől megtudtuk, hogy az első próba egy komplex ügyességi akadálypálya, amely számos mozgáselemet ötvöz: többek között kosárlabda-vezetéssel, bukfenccel, valamint különféle tárgyak karikából karikába való áthelyezésével. A cél az összetett mozgáskoordináció és ügyesség fejlesztése. A második versenyszám a célba dobás, amely három részből áll: térdelésből kell eltalálni 4 méterre elhelyezett bójákat, majd asztalon elhelyezett célpontokat, végül pedig egy hulahopp-karikán keresztül kell átdobni egy labdát. Ebben a próbában összesen 10 pont szerezhető. A harmadik feladat a helyből távolugrás, amely szintén szerepel a harmadikosok hivatalos felmérő próbái között.
A negyedik próba az egyensúlyozás, ami az idei évben egy új elemmel bővült, ezután következik a tornapadon való végighaladás, amely szintén a stabilitást és koordinációt méri.
Végül az ötödik versenyszám a váltófutás: ebben a versenyzők stafétabotot adnak át egymásnak, miközben 20 méterre elhelyezett bójákat kell megkerülniük. „Röviden ezekből áll az idei öttusa próbasora” – zárta összefoglalóját a tanárnő.
A kolozsváriak vitték a prímet
A 13. Napsugár Öttusa idei bajnokságának díjkiosztó gálájára ugyancsak a szervező Szacsvay Imre Általános Iskola sporttermében került sor. A rövid értékelő és összegző beszédek után László Noémi, a Napsugár gyermeklap főszerkesztője ismertette az eredményeket. A verseny szellemiségéhez hűen valamennyi részt vevő csapat – függetlenül az elért pontszámtól – ajándékcsomagban részesült, amelyeket a Napsugár, a Szacsvay-iskola, valamint a támogatók közösen ajánlottak fel.
Az idei bajnokság győztese a kolozsvári Sárkányok csapata lett, őket követte a második helyen a marosvásárhelyi Bolyais Farkasok, míg a dobogó harmadik fokára szintén Kolozsvárról, az Apáczai csapata állhatott fel. Dicséretben részesültek a szovátai Örökmozgók, a marosvásárhelyi Villámgolyók, valamint a brassói Gepárdok, míg különdíjat kapott a nagyváradi Szent László Római Katolikus Líceum Villámhármas nevű csapata, akik a Napraforgó Alkotótábor jóvoltából egy ötnapos táborozáson vehetnek részt a nyár folyamán.
A díjátadó ünnepséget a Szacsvay-iskola tanulóinak színvonalas műsora tette teljessé. Elsőként a 4. B osztály lánycsapata mutatott be egy lendületes hip-hop táncos összeállítást, majd az egész rendezvénysorozat méltó lezárásaként a We Are the Champions című Queen-klasszikust adta elő az 5. A osztály, Sele Tünde aligazgatónő és angoltanárnő felkészítésében. A szervezők figyelmességének köszönhetően a vendégcsapatok az oklevelek, diplomák, érmek és ajándékcsomagok mellé útravaló csomagot is kaptak, hiszen sokukat többórás hazautazás várta még az ünnepség után.
A 2025-ös Napsugár Öttusán idén tizenkét megye – Arad, Bihar, Brassó, Hargita, Hunyad, Kolozs, Kovászna, Máramaros, Maros, Szatmár, Szeben és Szilágy – képviseltette magát, ezzel is bizonyítva, hogy az esemény mára valódi erdélyi közösségi ünneppé nőtte ki magát.
