14 órája
Mit tegyél, ha bőrkinövéseket találsz a kutyádon? (x)

Sokan nagy ijedtséggel reagálnak, amikor valamilyen kinövést találnak a kedvencükön. Általában ezek a dudorok ártalmatlan szemölcsök, de nem árt körültekintőnek lenni. Fontos, hogy állatorvossal is konzultálj, hisz más, akár rosszindulatú bőrelváltozások is léteznek. Már csak azért is érdemes időnként felkeresni a dokit, hogy felmérje az állat általános állapotát, és megbeszéljétek az etetéssel kapcsolatos kérdéseket is, hogy például jó választás-e a Petgurunál kapható Brit Care eledel.
A pánikra azonban ritkán van ok, hiszen a legtöbbször ártalmatlan problémával állunk szemben. Cikkünkben segítünk eligazodni a kutya szemölcsök világában, és utolsó pontként érintjük a bőrrák különféle típusait is.
Mi a különbség a kutya szemölcsök között?
A kutyák szemölcsei alapvetően két kategóriába sorolhatók. Az egyik ismert típus a kutyák papillomavírusa, angolul Canine Papilloma Virus néven ismert, amelyet papillomának is hívnak. Ezt a szemölcsfajtát vírus okozza, és különösen fiatal vagy gyenge immunrendszerű kutyák esetében fordul elő. Eltérő szemölcsfajta, amely főként az öregebb kutyákat érinti, az úgynevezett „idős kutya szemölcs”, amely az öregedés természetes velejárója.
Papilloma: A vírussal terjedő szemölcs
A Canine Papilloma Virus által okozott szemölcsök vírusfertőzés eredményei, amelyek általában a kutyák szájüregében, pofájukon vagy talppárnáik közelében jelentkeznek. A papillomák gyakran kicsik és különösebb beavatkozás nélkül kezelhetők, amennyiben nem fájdalmasak.
A vírus cseppfertőzéssel is terjedhet, így a közös etetők, itatók vagy akár játékok is fertőzés forrásai lehetnek. Érdekes, hogy ez a vírus emberekre nem veszélyes, így nem szükséges távolságot tartani a fertőzött kutyától.
A kutyák immunrendszere általában megbirkózik a vírussal, de vannak helyzetek, amikor a tünetek súlyosabbá válnak, különösen fiatal vagy idős kutyáknál. Az erős immunrendszer azonban segíthet a szemölcsök kialakulásának megakadályozásában.
Idős kutyák és a szemölcsök
A másik gyakori szemölcsfajta az idősebb kutyákon jelenik meg. Az ilyen kinövések gyakran seborrheásak, és a kutyák bőrével egyszínűek. E szemölcsök általában ártalmatlanok, azonban a kutya kényelme érdekében érdemes rendszeresen ellenőrizni az állapotukat. Nem ritka, hogy ezek a szem közelében is megjelennek, ami extra odafigyelést igényel.
Hogyan kezeljük a kutyák szemölcseit?
Ha kutyád bőrén szemölcsöket találsz, kezelésük általában nem igényel sürgős beavatkozást. Fontos azonban megakadályozni, hogy a kutya rágcsálja vagy dörzsölje őket, hogy elkerüljük az irritációt. Amennyiben a szemölcs zavaró helyen van vagy fájdalmat okoz, érdemes lehet állatorvoshoz fordulni az eltávolítás érdekében.
Mikor lehet komoly a helyzet? Kutya bőrrák típusok
Ami aggodalomra adhat okot, azok a bőrön található olyan elváltozások, amelyek gyorsan nőnek, vagy megváltoztatják alakjukat, színüket. Ilyenkor érdemes minél előbb állatorvoshoz fordulni.
A kutya bőrrák több formában is megjelenhet, például a melanoma, amely gyakran megjelenik a pofa környékén vagy a laphámsejtes karcinóma, amely a napfénynek kitett bőrfelületeken alakulhat ki.