13 órája
Egyórás jegyeket vezetne be az OTL
Bevezetné az egy órás jegyeket a Helyi Közszállítási Vállalat (OTL) a nagyváradi tömegközlekedési eszközökön.

Fotó: Alexandru Nițescu
BN-összeállítás
Számos európai országban az egy utazásra feljogosító vagy napi jegyek mellett használatban vannak az egy órán át érvényes jegyek is, amelyeket bármelyik vonalon fel lehet használni az időkorláton belül. Ezt a rendszert szeretnénk bevezetni Nagyváradon is – mondta el Florin Birta polgármester. Az új jegyet ősztől vezethetik be, és természetesen valamivel drágább lesz.
A városvezetés mindig nagy hangsúlyt fektetett a tömegközlekedésre, hiszen ez olcsóbb, gyorsabb és környezetbarátabb közlekedési mód. Az országban először Nagyváradon közlekedtek alacsony padlós villamosok, hogy a kerekesszékes emberek, babakocsival közlekedő anyukák és a gurulós bevásárlókocsikkal járó idős személyek is kényelmesebben tudják használni a tömegközlekedést. Az OTL 2013-ban Bors és Váradszentmárton felé is terjeszkedett, 2021-ben pedig villamosvonalat épített az Aradi út és Váradszőllős negyed között. Ezeken kívül a meglévő 20 mellé kilenc új villamost és harminc elektromos autóbuszt vásárolt európai és kormányzati támogatásból, és a váradi villamosvasút kiépítése is terítéken van.
A beruházásoknak köszönhetően Nagyváradon és a térségben szállított utasok száma évről évre növekszik, míg 2020-ban 22,6 millió utasa volt az OTL-nek, ez a szám 2024-re 29,3 millióra emelkedett. Az utasok számának növekedését jócskán visszavetették a Covid-járvány idején bevezetett korlátozások, valamint a nagy infrastrukturális munkálatok is, hiszen az aluljáró-építések minden esetben a villamosforgalom felfüggesztésével jártak. Az előttünk álló nyáron újabb munkálatok fognak történni, amelyek közül főként a Körös áruház és a vasúti pályaudvar előtti aluljárók építése fogja ismét csak befolyásolni a villamosforgalmat.
A kellemetlenség mellett az utazók azt is felróják a tömegközlekedési vállalatnak, hogy a felfüggesztett villamosforgalom miatt kénytelenek többször átszállni, és minden alkalommal „lyukasztaniuk‟ kell. Éppen ezért Nagyváradon most először bevezetnék az egy óráig érvényes jegyeket. Így az utasok egy órán belül több közlekedési eszközt váltva bárhová eljuthatnak a városban anélkül, hogy újabb jegyért kellene fizetniük. Az idő- és nem vonal alapú utazási díjszabást Romániában először 2021-ben vezették be, Bukarestben, ahol egy jegy 90 percig érvényes. Az egyórás jegyet 2022-ben Kolozsváron, 2023-ban pedig Brassóban és Jászvásáron is bevezették.
Árak
Ami az árakat illeti, egy egyórás jegy valószínűleg 4 lejbe fog kerülni, míg a két egyórás útra feljogosító papír alapú jegy 8 lej lesz. Az OTL vezetősége azt is szeretné, ha a következő három évben 80 százalékkal csökkenne a papírjegyek száma, és az utazók hozzászoknának a modern fizetési módokhoz. A papírjegyek mellett az utazásokat – beleértve az egyórás utakat is – az eddigiekhez hasonlóan közvetlenül a villamoson vagy a buszon lehet majd fizetni bankkártyával vagy a 7429-es számra küldött SMS-ben. Hasonlóképpen, az utasok a OTL Oradea vagy a 24 pay alkalmazáson keresztül is fizethetnek majd az utazásért. Ezt követően az utas a jegy érvényességi idejével ellátott nyugtát vagy sms-t kap. Az utasok akkor is tudják majd bizonyítani, hogy kifizették az utazásukat, ha a villamosjegy-automata épp nem adott nyugtát. Például, ha az automatából kifogy a papír az ellenőrök az alkalmazásban láthatják a pontos időpontot és a kártya utolsó négy számjegyét, amellyel a fizetés történt.