2024.06.25. 17:11
Egy elszabotált autópálya (eddigi) története
Húsz évvel ezelőtt, 2004. június 16-án kezdődött el az észak-erdélyi autópálya építése. Az eredetileg 415 kilométeresre tervezett útból húsz év alatt mindössze 144 kilométer épült meg, ráadásul az útvonalat is jócskán lerövidítették.
Forrás: Google Maps
BN-összeállítás
Ennek a hónapnak a közepén volt a húszéves évfordulója annak, hogy megkezdődött az észak-erdélyi autópálya építése. Ebből az alkalomból az Europa Liberă Romania honlapján jelent meg egy bővebb összefoglaló erről a munkálatról, melynek befejezésére további éveket kell várni. Az összeállításban emlékeztetnek arra, hogy 2003 decemberében írta alá a kivitelezési szerződést a román állam az amerikai Bechtel építőipari céggel, majd 2004. június 16-án a Kolozs megyei Tordaszentlászlón kezdődtek el a munkálatok Adrian Năstase és Miron Mitrea akkori miniszterelnök, valamint szállításügyi miniszter jelenlétében. Az eltelt húsz év alatt a tervezett 415 kilométernyi autópályából mindössze 144 kilométer készült el, és azok sem összefüggő szakaszok, egyébként pedig Bihar megyében csupán 5,35 kilométernyi autópálya épült meg húsz év alatt. A beruházás fő hibájának így utólag azt tekintik a szakemberek, hogy a román állam közbeszerzési eljárás nélkül ítélte oda az amerikai vállalatnak a munkálatokat, amiért egyébként komoly bírálatok is érték Romániát az Európai Unió részéről. A másik nagy hiányossága a projektnek az volt, hogy a beruházásnak nem volt előre rögzített ára, hanem az állam az alapján fizette a Bechtelt, hogy az éppen mennyi munkát végzett el.
A munkálatok elkezdése után 2009-ben nyitották meg az első, 42 kilométeres szakaszt Torda és Gyalu, majd 2010-ben egy újabb 10 kilométeres részt Torda és Aranyosgyéres között. A Ziarul Financiar adatai szerint a két rész megépítésének költsége 1,4 milliárd euró volt, azaz 22 millió euró kilométerenként, miközben a mai árakon egy kilométernyi autópálya költségei 4,5–28 millió euró között mozognak a terepviszonyok és a munkálatok komplexitása függvényében. Az észak-erdélyi autópálya történetének legkülönlegesebb, legfurcsább része az, hogy a Bechtel céggel kötött szerződést titkosították, majd 2013-ban Dan Șova akkori beruházási miniszter bejelentette, hogy a szerződés eredetije elveszett, és még ugyanabban az évben fel is bontották a szerződést a céggel úgy, hogy 37 millió euró kártérítést is fizettek neki. Történt ez úgy, hogy az évek során a román állam több mint 2 milliárd eurót fizetett a Bechtelnek. 2013 után úgy tűnt, hogy új lendületet vesz az észak-erdélyi autópálya építése: a beruházást több szakaszra bontották, és mindegyikre külön írtak ki tendert. Ennek eredményeképpen az autópálya megépített hossza elérte a 144 kilométert, időközben ugyanis átadták a forgalomnak a Magyarnádas és Marosvásárhely közötti 125 kilométeres részt, épült továbbá egy 13,5 kilométeres szakasz Szilágynagyfalu és Berettyószéplak között, valamint egy 5,35 kilométeres rész a román–magyar határ és Bihar község között. A Marosvásárhely és Brassó közötti 150 kilométeres szakaszt kivették az eredeti tervekből, úgyhogy a 2003-ban még 415 kilométeresnek elképzelt autópálya 270 kilométer hosszú lesz, ha elkészül. A beruházást uniós forrásokból és az állami költségvetésből finanszírozzák.
Bihar megyei szakaszok
De hogy mikor készül el teljesen az út, az továbbra is kérdéses, ugyanis a be nem fejezett szakaszok kapcsán folyamatosan felmerülnek műszaki és jogi problémák, amelyek miatt nem lehet tovább haladni a munkálatokkal. A Bihar megyei Berettyószéplak és Bisztraterebes közötti 26,35 kilométeres szakaszra 2021-ben kiírt tendert az Erbașu Construcții cég vezette konzorcium nyerte el 524,9 millió lejért áfával együtt, csakhogy az Országos Közúti Infrastruktúra-kezelő Társaság (CNAIR) érvénytelenítette a közbeszerzést, és egy újabbat írt ki, melyet idén tavasszal szintén az Erbașu Construcții cég nyert el. Ennek a tendernek az értéke már 884,1 millió lej áfával együtt. Reménykedhetünk abban, hogy ezen a szakaszon nem jön közbe már semmi, és sikerül végigvinni az építkezést. Annál is inkább, mert korábban már a Bechtel cég megépítette a viaduktot a berettyószéplaki gyűjtőtó fölött. Sokat cikkeztünk a Bisztraterebes és a Bihar közötti 28,55 kilométeres szakasz hányattatott sorsáról is. A beruházásra 2021-ben kiírt tendert a Selina cégcsoporthoz tartozó Trameco, Drum Asfalt és Drumuri Bihor, valamint a szlovákiai Vahostav SK és a bukaresti Water Drillings cégekből álló konzorcium nyerte el 326 millió lejért, azonban nem kezdték el a munkálatokat, hanem a költségvetés emelését kérték 450 millió lejre, arra hivatkozva, hogy sokkal több munkálatot kell elvégezni annál, mint amennyi a tender műszaki leírásában szerepelt. A CNAIR elutasította a kérést, ehelyett szerződést bontott a konzorciummal és új tendert írt ki, de már sokkal nagyobb költségvetéssel. Az új tendert a Precon Transilvania és a galaci Citadina 98 cégekből álló társulás nyerte el a tavaly, a beruházás költségvetése 785,2 millió lej lett, de a kivitelezési szerződést csak az idén írták alá. Ráadásul a munkálat megkezdésére vonatkozó rendelkezés csak a jövőtől érvényes, azaz még egy évig nem lehet hozzákezdeni a munkálatokhoz. Ennek oka az, hogy a 2021-ben nyertes konzorcium beperelte a CNAIR-t, mert megítélése szerint a szerződés törvénytelen módon lett felbontva, és az a per még jelenleg is tart. Egy további csavar az ügyben az, hogy a Selina cégcsoport tulajdonosa, Beniamin Rus áll a mostani tenderen győztes Precon Transilvnia mögött is, vagyis úgy tűnik, hogy bármi is lesz az ügy végkifejlete, mindenképpen Beniamin Rus érdekeltségébe tartozó cég vagy cégek építik majd meg a szóban forgó autópálya-szakaszt.
A Szilágy és Kolozs megyei szakaszok valamivel jobban állnak, de itt sem megy minden úgy, mint a karikacsapás. A Magyarnádas és Magyarzsombor közötti harminc kilométeres rész mintegy 70 százalékban elkészült, de a forgalom nem indulhat meg addig, amíg meg nem lesz a tervezett két viadukt, amelyeket azt követően terveztek meg, hogy a nyomvonalon földcsuszamlások történtek. A CNAIR nyár elején írta alá a 200 millió euró értékű szerződést a török Ozaltin céggel a két viadukt megépítésére, amelyeknek 27 hónap alatt kell elkészülniük. Van még egy 12 kilométeres, 160 millió euró értékű szakasz Magyarzsombor és a Szilágy megyei Vaskapu között, amelyet szintén 2026 nyarára kell megépíteni. De ha a felsorolt autópálya-szakaszok el is készülnének a következő két évben, akkor a legjobb esetben is legalább 2030-ig eltart, míg a Magyarnádas és a magyar határ közötti teljes útvonalat meg lehet majd nyitni, ugyanis a Vaskapu és Zilah közötti részre kiírt, mintegy 8 milliárd lejes tenderen még nem hirdettek nyertest. Ez a beruházás lesz az észak-erdélyi autópálya legkomplexebb infrastrukturális munkálata, ugyanis meg kell építeni két, egyenként körülbelül három kilométeres alagutat (menetirányonként egyet) a Meszes-hegységen keresztül. Alin Șerbănescu, a CNAIR szóvivője szerint a Meszes-hegységbe fúrt alagutat is magában foglaló autópálya-szakasz 2030 után fog elkészülni, az összes többi rész építése viszont legkésőbb 2028-ban befejeződik.