Pápaválasztás

4 órája

Már dolgoznak a Sixtus-kápolna előkészítésén

A Sixtus-kápolnában két kályhát állítanak fel a pápaválasztás napjaira: az egyikben a szavazócédulákat égetik majd el, a másikból száll fel az eredménytelen szavazást jelentő fekete vagy a sikeres pápaválasztást jelző fehér füst, amelynek színét adalékkal teszik jól láthatóvá.

Már dolgoznak a Sixtus-kápolna előkészítésén

A világ egyik leghíresebb kápolnája több mint 40 méter hosszú és több mint 13 méter széles

Forrás: AFP

Több mint negyvenen dolgoznak a Sixtus-kápolna előkészítésén a konklávé május 7-i kezdetére, köztük ácsok, asztalosok, tapétázók, lakatosok és villanyszerelők.

Sixtus-kápolna
A Sixtus-kápolna előkészítése a konklávéra több napot vesz igénybe
Forrás: AFP

Az adatot a La Repubblica napilap kalkulálta, abból indulva ki, hogy ugyanennyien vettek részt a munkákban a legutolsó, 2013-as konklávén is, amelyen Ferenc pápát választották meg.

A Vatikáni Múzeum közlése szerint a IV. Sixtus pápáról elnevezett kápolna legutolsó látogatója vasárnap egy amerikai turista volt. Hétfőn a múzeum kulcsmestere lezárta a látogatók előtt a kápolnát, ahova pontosan egy hét múlva 133 nyolcvanévesnél fiatalabb bíboros vonul majd be.

A világ egyik leghíresebb kápolnája több mint 40 méter hosszú és több mint 13 méter széles.

A színes márványberakásos padlódíszítést pódiummal fedik be: a magasított padlózattal ugyanis egy szintbe tudják hozni a lépcsőkkel övezett kápolnát. A pódiumon csőszerkezetű ülősorokat alakítanak ki, amelyek a kápolna falait szegélyezik. A mostani népes konklávé lesz, mivel ennyi bíborosnak még nem kellett helyet biztosítani.

Minden bíboros számára biztosítanak jegyzetfüzetet is.

A füstöt fekete és fehér adalékanyaggal színezik, így lesz jól látható messziről is
Fotó: Vincenzo Pinto / Forrás: AFP

A kápolna közepén 12 asztalt sorakoztatnak fel, amelyeken a szavazóurnákat helyezik el. Az asztalok körül cseresznyefa székek lesznek.

A bíborosok minden egyes voksa után a szavazócédulákat kilyukasztják, összefűzik és elégetik. Ehhez egy henger alakú, egy méter magas, alig fél méter széles régi kályhát használnak. Egy másik kályha azt szolgálja, hogy a Sixtus-kápolna kéményéből felszálljon a füst. A füstöt, amely hat percig száll majd fel minden egyes alkalommal, fekete és fehér adalékanyaggal színezik, így lesz jól látható messziről is. A két kályhát csövek kötik össze.

A Sixtus-kápolna egyébként rövid kéményét hosszabbítócsővel látják el: ezt május 3. és 5. között szerelik fel.

A kémény a legjobban a Szent Péter tér külső széléről látható. Hiába azonban az adalék, a füst színe az esetek többségében nehezen meghatározható, mivel napközben a napsütés, este a sötétség akadályozza a szabadtéri láthatóságát. Ráadásul a többszöri fekete füst után a kéményben fekete lerakódás képződik, amely a fehéret is átszínezi.

Az első füstcsík a konklávé első estéjén hét óra körül emelkedik fel. A második napon dél körül, majd ismét este hét körül.

Ferenc pápa megválasztásakor a sikeres pápaválasztást a második nap estéjén hírül adó fehér füst percekig sötétszürke volt. A tanácstalan újságíróknak az akkori szentszéki szóvivő súgta meg, hogy fehérről van szó.

A kápolnába való belépéskor a bíborosoknak le kell adniuk mobiltelefonjaikat. A konklávé idején vatikáni szállásukon, a Szent Márta-házban sem használhatnak telefont, sem internetet, nem nézhetnek tévét, nem hallgathatnak rádiót. Családtagjaikat sem hívhatják fel.

A Sixtus-kápolna ablakait elsötétítik és áthatolhatatlanná teszik bármilyen mobileszköz számára. Még a kápolnában felszerelt klímaberendezéseket is eltávolítják, bármilyen interferencia elkerülésére.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában