2011.03.11. 14:02
Művészeti díjak és Ybl Miklós-díjak átadása
<p>Dr. Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter a március 15-i nemzeti ünnep alkalmából művészeti kitüntetéseket ad át a Néprajzi Múzeum Aulájában.<br /> A díjátadón részt vesz Pintér Sándor belügyminiszter, Szőcs Géza kultúráért felelős államtitkár, Hammerstein Judit helyettes államtitkár, dr. Szaló Péter építésügyi helyettes államtitkár, Halász János államtitkár.</p>
Balassa Péter-díjat kap:
Vári György irodalomtörténész
Balázs Béla-díjat kap:
Kocsis Ágnes filmrendező
Kovács Gábor - Pataki Ágnes producerek, Filmpartners Kft.
Pataricza Eszter szinkrondramaturg, fordító;
Siflis Zoltán rendező
Seregi László operatőr
Szalai Károly vágó
Szalay Péter rendező
Tóth Zsolt operatőr
Ulrich Gábor grafikus, animációs filmrendező
Zányi Tamás hangmérnök, sound designer
Balogh Rudolf-díjat kap
Móser Zoltán fotóművész,
Sopronyi Gyula fotóriporter
Szamódy Zsolt fotóművész
Bánffy Miklós-díjat kap:
Ferencz Mária Hagyományok Háza, menedzserigazgató
Kelemen Magda Művészetek Palotája, zenei szerkesztő
Simon István Pécsi Nemzeti Színház, igazgatási igazgató
Stoller Antal (Huba) Honvéd Együttes Művészeti Nonprofit Kft.Vitézi Ének Alapítvány, nyugdíjas táncművész, koreográfus
Szentei Tamás Debreceni Polgármesteri Hivatal, Kulturális Osztály vezetője
Szilárd Csaba Magyar Nemzeti Filharmonikus Non-profit Kft., gazdasági igazgató
Blattner Géza-díjat kap:
Apró Ernő bábszínész Ciróka Bábszínház, Kecskemét
Tengely Gábor bábszínész, főrendező
Erkel Ferenc-díjat kap:
Aczél Péter, zenei rendező ny. munkatárs Magyar Rádió és Hungaroton
Nagy János zeneszerző
Tallér Zsófia, zeneszerző SZFE, LFZE
Ferenczy Noémi-díjat kap:
Ádám Krisztián ötvösművész
Balogh Edit kárpitművész
Csemán Ilona keramikusművész
Csepregi Sándor belsőépítész
Jakobovits Márta keramikusművész
Kecseti Gabriella textiltervező iparművész
Kelle Antal formatervező művész
Kiss István alkalmazott grafikus
Mester Éva restaurátor művész
Molnár Imre iparművész
Sipos Balázs üvegművész
Széles Judit textilművész
Harangozó Gyula-djíat kap:
Csaba Zsolt táncművész, Hagyományok Háza - Magyar Állami Népi Együttes
Jónás Zsuzsa táncművész, Közép- Európa Táncszínház Duda Éva Társulat
Pazár Krisztina táncművész, Magyar Állami Operaház - Magyar Nemzeti Balett
Tóth Ildikó táncművész
Török Jolán táncpedagógus, Nemzeti Táncszínház Kft.
Túri Sándor balett művész, táncpedagógus Magyar Táncművészeti Főiskola
Végh- Pozsár Kitti táncművész, Duna Művészegyüttes
Hortobágyi Károly-díjat kap:
Donnert Károly (idő közben elhunyt) artistaművész
Jászai Mari-díjat kap:
Árvai György díszlet- és jelmeztervező
Bodó Viktor rendező, Szputnyik Hajózási Társaság
Fesztbaum Béla színművész, Vígszínház
Hajduk Károly színművész, Katona József Színház
Hatházi András színművész, Kolozsvári Állami Magyar Színház
Hegedűs Zoltán színművész, Katona József Színház Kecskemét
Kristán Attila színművész, Csokonai Színház
Molnár László színművész, Szigligeti Színház
Péter Hilda színművész, Kolozsvári Állami Magyar Színház
Stefanovics Angéla színművész, Budapesti Kamaraszínház
Szávai Viktória színművész, Radnóti Miklós Színház
Vicei Natália színművész, Szabadkai Népszínház
Viczián Ottó színművész
József Attila-díjat kap:
Balázs Imre József költő, irodalomtörténész, szerkesztő
dr. Bednanics Gábor irodalomtörténész
Berg Judit gyermekíró
Beszédes István költő, író, drámaíró, szerkesztő
Domonkos István költő, író,
Elek Tibor irodalomtörténész
Géczi János író, költő
G. István László költő, műfordító
György Attila prózaíró
Körner Gábor műfordító
Lábass Endre író, festőművész
Sári László író, dramaturg, szerkesztő
Szécsi Noémi prózaíró
Liszt Ferenc-díjat kap:
Baráti Kristóf hegedűművész
Bergendy István zeneszerző, előadóművész, Bergendy Együttes zenekarvezetője
Dobozy Borbála, csembalóművész LFZE
Kamp Salamon karnagy, Evangélikus Egyház, PTE
Kobzos Kiss Tamás előadóművész
Kőszegi Imre, jazzművész, LFZE Jazz tanszék
Szabó Péter, csellóművész Budapesti Fesztiválzenekar
Szabóki Tünde, operaénekes
Munkácsy Mihály-díjat kap:
Bernáth(y) Sándor képzőművész, zenész
Gáll Ádám festőművész
Hertay Mária grafikusművész
Kis Tóth Ferenc festőművész
Kolozsi Tibor szobrász
Németh Hajnal képzőművész
Pataki Tibor grafikusművész
Pirk László festőművész
Pistyúr Imre szobrászművész
Szabó György szobrászművész
Sóváradi Valéria grafikusművész
Szentgyörgyi Edit restaurátorművész MNG
Uglár Csaba képzőművész
Nádasdy Kálmán-díjat kap:
Somogyi Szilárd, rendező, Budapesti Operettszínház
Várady Szabolcs, költő, író, műfordító
Németh Lajos-díjat kap:
Gergely Mariann művészettörténész, MNG
Horváth János Milán művészettörténész, Somogy Megyei Múzeum
Hushegyi Gábor művészettörténész, Szlovák Nemzeti Múzeum
Szabolcsi Bence-díjat kap:
Dr. Ittzés Mihály, zenetudós, zenepedagógus, LFZE Kodály Zoltán, Zenepedagógiai Intézet
Richter Pál, zenetörténész, MTA Zenetudományi Intézet
Táncsics Mihály-díjat kap:
Bánkúti András fotóriporter, Heti Világgazdaság
Friss Róbert újságíró, lapszerkesztő, Népszabadság
Kníchal Oldrich újságíró
Molnár Miklós író, újságíró
Ternovácz István újságíró
Valkó Mihály újságíró
Dr. Pintér Sándor, a Magyar Köztársaság belügyminisztere Ybl Miklós-díjjal tünteti ki
(rangsorolás nélkül, abc-sorrendben)
Fejérdy Péter építészt, iskolák és templomok tervezése, valamint a műszaki felsőoktatás terén kifejtett kiemelkedő színvonalú munkássága elismeréséül.
Hőnich Richárd építészt, Nagyjelentőségű középületek tervezésében kifejtett példamutató építészi alkotó munkássága elismeréséül.
Nagy Csaba építészt, oktatási, nevelési és művelődési rendeltetésű épületek tervezésében kifejtett sokoldalú, magas színvonalú építészi munkássága elismeréseként.
Perényi Tamás építészt, sokoldalú és magas színvonalú építészi munkássága, valamint a lakóépület-tervezés egyetemi oktatása terén elért eredményei elismeréséül.
Rostás László építészt, négy-évtizedes, sokoldalú, egyéni karakterű és magas színvonalú építészi munkássága elismeréséül.