ERDON Országos hírek

2008.10.22. 13:34

Megúsznák a temesvári felkelés vérbe fojtói

<p>Tizenöt éves börtönbüntetésük felfüggesztését kéri az a két román nyugalmazott tábornok, akit az 1989-es temesvári felkelés vérbefojtása miatt talált bűnösnekl a bíróság.</p>

Victor Athanasie Stanculescut és Mihai Chitacot a múlt héten tartóztatták le, miután a legfelsőbb bíróság elutasította fellebbezésüket, és 15 évi börtönbüntetésre ítélte őket. Az volt a vád ellenük, hogy a hadsereg az ő parancsukra lövetett 1989 decemberében Temesvár utcáin tüntető tömegbe.
    A börtönkórházban végzett orvosi vizsgálatok szerint a 80 év fölötti tábornokok krónikus betegségekben szenvednek, de büntetésük esetleges felfüggesztéséről csak azt követően születik végleges döntés, ha a törvényszéki orvostani intézet is megvizsgálja egészségi állapotukat.
    A bukaresti katonai bíróság kedden tárgyalta meg először Stanculescunak a büntetés felfüggesztésére vonatkozó kérelmét, és elrendelte, hogy a törvényszéki orvostani intézet vizsgálja meg az elítélt egészségi állapotát. A tárgyalás várhatóan novemberben folytatódik, és a bíróság ennek a vizsgálatnak az ismeretében fogja majd meghozni végleges döntését.
    A két tábornoknak az 1989-es forradalomban játszott szerepét közben továbbra is élénken vitatják a román újságok hasábjain. Egyes bukaresti elemzők ugyanis Stanculescu érdemeit állítják előtérbe azt hangoztatva, hogy neki köszönhetően nem vezettek be Romániában katonai diktatúrát, hiszen ő adta át végül a hadsereg kezébe került hatalmat Ion Iliescu volt államfőnek.
    Maga Iliescu igazságtalannak tartja a tábornok elleni ítéletet. Személyes blogján úgy véli: Stanculescu a temesvári események idején semmilyen döntéshozatali joggal nem rendelkezett, ugyanakkor meghatározó szerepe volt abban, hogy a hadsereg átállt az új, ideiglenes kormányzat felállítását követelő népfelkelés oldalára.  
    Dan Pavel neves közíró ugyanakkor a tábornok egyetlen "bűnének" éppen azt tartja, hogy azonnal átadta a hatalmat a - publicista szerint - demokráciaellenes rendszert konzerváló Iliescunak, ahelyett, hogy előkészítette volna az országot a későbbi (ahogy Dan Pavel írja) valóban demokratikus választások számára.
    Gazda Árpád újságíró, aki maga is cselekvő részese volt a temesvári eseményeknek, az erdélyi Krónika hasábjain úgy vélekedett: a most elítélteket 1990-ben kellett volna felelősségre vonni. Így viszont az egykor tűzparancsot kiadó tábornokok maguk is áldozatai az ítélet 18 éves csúszásának - írja. Évekkel ezelőtt szabadulhattak volna a börtönből, ha büntetőperük már 1990-ben elkezdődik. Ráadásul egy olyan korban kellett volna letölteniük a büntetést, amikor a Ion Iliescu nevével fémjelzett hatalom cinkosságával elítélt társaik szabadon járhattak-kelhettek. Efféle cinkosságra ma, az Európai Unió tagállamában aligha számíthatnak - írta a cikk szerzője.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!