9 órája
Szijjártó Péter: a kormány helyesen járt el a romániai elnökválasztási folyamattal kapcsolatban
A magyar kormány jól tette, hogy nem avatkozott bele a romániai elnökválasztási folyamatba, valamint kifejezte a készségét a győztessel való együttműködésre vonatkozóan a jószomszédi kapcsolatok és a külhoni magyarság érdekében – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Budapesten.

Forrás: Facebook / Szijjártó Péter
MTI
A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezetőt a Türk Államok Szervezetének informális csúcstalálkozóját követő sajtótájékoztatón egy újságíró a Romániai Magyar Demokrata Szövetséget (RMDSZ) korábban vezető Markó Béla bírálatairól kérdezte, amire válaszul elmondta, nem titok, hogy Markó Béla nem szimpatizál a magyar kormánnyal, így a mostani nyilatkozatait is érdemes ebben a kontextusban értelmezni.
„Én azt gondolom, hogy helyes döntést hoztunk akkor, amikor úgy döntöttünk, hogy semmilyen módon nem avatkozunk be a román elnökválasztási folyamatba. Helyesen tettük, hogy kifejeztük a készségünket arra vonatkozólag, hogy a választás győztesével készen állunk az együttműködésre a jószomszédi kapcsolatok és az erdélyi, székelyföldi magyarság érdekében” – vélekedett.
„Én csak azt szeretném kérdezni minden nagy tekintélyű szakértőtől, hogy azt kellett volna nyilatkoznunk, hogy bizonyos kimenetel esetén nem állunk készen az együttműködésre Romániával? Ez vajon jó lett volna a kétoldalú kapcsolatok szempontjából? Valóban ez lenne-e az érdeke egy határon túli közösségnek, hogy az anyaország és az adott ország ne akarjon és ne tudjon együttműködni?” – tette fel a kérdést.
Szerintem ez egy teljesen egyértelmű helyzet. Jól döntöttünk, hogy nem avatkoztunk be a választási folyamatba, jól döntöttünk, hogy kifejeztük a készségünket az együttműködésre a győztessel a jószomszédi kapcsolatok és az ott élő magyarság érdekében
– húzta alá.
Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy az elmúlt tizenöt év nemzetpolitikája világosan megmutatta, hogy a kormány mit gondol a határon túli magyarokról, az ő támogatásukról, a nemzetről.
„Az elmúlt tizenöt év azt is megmutatta, hogy mit gondol erről a baloldal, amely folyamatosan hergel a határon túli magyarokkal szemben, amely nem akarta megadni a kettős állampolgárságot, és nem akarta engedni, hogy a határon túli magyarok a parlamenti választások során elmondják a véleményüket arról, hogy mit gondolnak Magyarország jövőjéről” – tette hozzá.