Tények

2025.03.14. 12:36

Szinte kizárt, hogy Magyar Péter neve tévedésből szerepelt a háborúpárti javaslaton

A szerdai háborúpárti európai parlamenti döntést továbbra is furcsa körülmények övezik. A Magyar Nemzet utánajárt, és kiderítette, hogy az eljárási szabályok vizsgálata alapján annak a lehetősége, hogy Magyar Péter neve tévedésből szerepelt volna a dokumentumon, szinte kizártnak mondható. A lapnak az Európai Parlamentben több évtizedes tanácsadói tapasztalattal rendelkező forrása még nem hallott olyan esetről, hogy egy képviselő neve tévedésből került volna fel egy állásfoglalásra.

Szinte kizárt, hogy Magyar Péter neve tévedésből szerepelt a háborúpárti javaslaton

Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke és EP-képviselője

Forrás: MTI

Fotó: Purger Tamás

Szerdán elfogadta az Európai Parlament azt a háborúpárti állásfoglalást, amelyen előterjesztőként eredetileg Magyar Péter neve is szerepelt. A javaslat, amelyet a Magyar Péter-féle nagykoalíció megszavazott, bevenné az ukránokat az európai biztonsági rendszerbe – idézi fel az ügy előzményeit cikkében a Magyar Nemzet.  

magyar péter
Magyar Péter szerint a neve tévedésből került fel a háborúpárti javaslatra
Fotó: Frederick Florin / Forrás: AFP

 

Zavaros helyzet alakult ki ugyanakkor az előterjesztők személye kapcsán. Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke arról beszélt a szerdai szavazás előtt, hogy egy hiba miatt került Magyar Péter neve a javaslatra. Ugyanakkor nehéz elképzelni, hogy mindez a példátlan eset hogyan történhetett meg és miért éppen Magyar Péterrel 

– írja a lap, amely alaposan utánajárt a a vonatkozó parlamenti eljárási szabályoknak.

Az állásfoglalások benyújtásával kapcsolatos általános szabályokat az EP Eljárási Szabályzatának 136 (2) és (4) bekezdése rögzíti. A plenáris irományok benyújtása szigorú eljárási rend szerint, a frakciók és a parlament plenáris irományok kezeléséért illetékes osztálya, a Tabling Desk közötti együttműködésben történik.

Szerzőként csak személyesen vagy elektronikusan elküldött, aláírt dokumentummal lehet csatlakozni egy irományhoz, a visszaélés lehetősége kizárt

– hívja fel a figyelmet a cikk, amely részletesen kitér arra is, hogy a gyakorlatban miként zajlik a benyújtás többlépcsős procedúrája. 

A cikkben részletesen bemutatott hivatalos eljárás 

megkérdőjelezi Magyar Péter állítását, miszerint a Fidesz képviselői hamisították a nevét az állásfoglalásra. Ugyanis a plenáris irományok kezeléséért illetékes osztállyal kizárólag a frakciók meghatározott munkatársai kerülnek kapcsolatba, éppen a visszaélések és tévedések minimalizálása érdekében.

A Magyar Nemzetnek az Európai Parlamentben több évtizedes tanácsadói tapasztalattal rendelkező forrása sem hallott még olyan esetről, hogy egy képviselő neve tévedésből került volna fel egy állásfoglalásra.

A részleteket és a teljes cikket ide kattintva tudja elolvasni. 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában