2025.03.15. 14:48
Mit kíván a magyar nemzet Brüsszeltől: követeljük az európai békét!
Követeljük az európai békét – írta közösségi oldalán Orbán Viktor a Mit kíván a magyar nemzet Brüsszeltől című dokumentum tizenegyedik pontjaként.

Orbán Viktor 12 pontja
Forrás: Magyar Nemzet
Fotó: Havran Zoltán
Az orosz–ukrán háború 2022. február 24-i kitörése óta a magyar kormány – a Vatikán mellett – következetesen áll ki a béke mellett. Orbán Viktor akkor azt mondta, nem engedhetjük, hogy ez a háború továbbterjedjen, ezért nem támogatunk egyetlen olyan javaslatot sem, amely belesodorhatja a NATO-t és Magyarországot ebbe a konfliktusba – emlékeztet a Magyar Nemzet.

Fotó: Benko Vivien Cher / Forrás: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda
Az Európai Parlament (EP) háborúpárti törekvései azonban azóta is sokasodnak:
az EP néhány nappal ezelőtt arra kérte a tagállamokat, hogy növeljék és gyorsítsák fel katonai támogatásukat, valamint megismételte azt a korábbi álláspontját, hogy az EU- és NATO-tagállamok egyenként éves GDP-jük 0,25 százalékát fordítsák Ukrajna támogatására.
Az eredetileg benyújtott állásfoglalás-javaslat szövegében szövegében az Európai Parlament egyébként több ízben is mély aggodalmát fejezte ki az Egyesült Államokkal szemben, amiért az Európai Parlament szerint Donald Trump vezetésével Washington „nyilvánvalóan megváltoztatta álláspontját” a háború kapcsán, és felfüggesztette az Ukrajnának szánt fegyver-, pénzügyi és hírszerzési támogatásokat.
Az ünnepi beszéd képgalériája alább tekinthető meg:
Ünneplő tömeg a Magyar Nemzeti Múzeumnál
Hiába mutat Magyarország példát a nyugati világon belüli szabadságharcban, sok az ellenérdekelt, ezért cselekvésre van szükség – mutatott rá Orbán Viktor ünnepi beszéde kapcsán Boros Bánk Levente. A Nézőpont Intézet politikai elemzési igazgatója úgy véli, ez egy feszültségekkel teli, vészterhes időben elmondott beszéd volt. – Mert ugyan békére készülünk, de a háború árnyékában született a mostani beszéd – fogalmazott a Magyar Nemzetnek.
Az elemzési igazgató kiemelte Orbán Viktor azon gondolatát, miszerint a háború valójában az újabb gyarmatosítás eszköze. – A miniszterelnök beazonosította beszédében, milyen aktorok vannak jelen Magyarország környezetében, amelyek veszélyt jelentenek Magyarországra és a szuverén nemzetekben gondolkodó világra – mondta. Szerinte ebből fakadóan sorolta a Magyarországon belüli teendőket, amelyek az évértékelőjében megfogalmazottakat erősíti meg: egy aktív, proaktív fellépés kell hogy jellemezze Magyarországot kül- és belpolitikában egyaránt. A teljes elemzés IDE kattintva olvasható!