Fesztivál a fesztiválban

3 órája

13. HolnapUtán Fesztivál a Festum Varadinum keretein belül

13. HolnapUtán Fesztivál a Festum Varadinum keretein belül

Forrás: HolnapUtan Fesztivál

A Szigligeti Színház XIII. HolnapUtán Fesztiváljának központi témája a színházi nevelés, melynek keretén belül főként erdélyi színtársulatok és műhelyek előadásain és foglalkozásain vehetnek részt a nagyváradi diákok. Az idei rendhagyó fesztivál tantermi és kistermi előadásokat foglal magába, ebből kifolyólag a nagyérdemű számára csak egy előadás lesz értékesíthető, a többi pedig szervezett diákközönségnek lesz játszva a fesztivál ideje alatt.
A fesztivál minden előadása után szakmai beszélgetést tart Hajós Zsuzsa, színház nevelési szakember, színész-drámatanár, író, rendező és a Kerekasztal Színház Budapest társulati tagja.

Program és előadások
Május 10–12. között kerül sor a Szigligeti Színház HolnapUtán Fesztiváljának 13. kiadására. A programban kolozsvári, sepsiszentgyörgyi és székelyudvarhelyi bábszínházak, gyergyószentmiklósi, budapesti, temesvári és sepsiszentgyörgyi színházak, illetve egy budapesti színház nevelési műhely produkciója is részt vesz.
A fesztivál május 12-én 11:00 órakor indul a Mihai Eminescu Főgimnázium dísztermében, a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház Az ember tragédiája című előadásával.
A három főszereplőbe sűrített népes szereplőgárda az Ádámot, Évát és Lucifert játszó színészek jelenítik meg, frappánsan összefoglalva a tizenöt szín cselekményét és gondolati mondanivalóját. A Figura Stúdió Színház korábbi ifjúsági projektjeihez hasonlóan, ezen tantermi előadás célja is az, hogy közelebb hozza és megismertesse a színház eszközeit az ifjabb generációkkal, lehetőleg a saját iskolai környezetükben olyan témán keresztül, amely akár a tananyag részeként, akár a hétköznapokban foglalkoztathatja az illető korosztályt. A kb. 35 perces színházi eseményt a tanórából fennmaradó 15 percben a darabhoz kapcsolódó csoportos foglalkozás követi.

Ugyanaznap 13:00 órakor a Transilvania színpadon folytatódik a fesztivál a kolozsvári Puck Bábszínház Félúton című előadásával. Az előadás a kamaszkor néhány fontos pillanatát kiemelve próbál egyfajta bizonyosságot adni: ez történik mindenkivel, ettől félnek, ez fáj nekik is. Nem vagy egyedül. Az előadás létrehozása pont olyan volt az alkotók számára, mint a kamaszkor: kevés tapasztalattal nagy fába vágott fejsze, kilátástalannak tűnő keresgélés, határok feszegetése. Így jött létre a mozaikelőadás, a devised színház eszközeit használva, melyben három téma bontakozik ki: suli, család, szerelem.

Május 13-án 13:00 órától szintén a Transilvania Színpadon várja közönségét a budapesti Kerekasztal Színház Szörnyfogócskája. Egy olyan eseménysorozat felgöngyölítésében vehetnek részt a 6-9. évfolyamos játszótársaink, ami egyszerre kínálja a krimi izgalmát és az ismerős helyzetek otthonosságát. A történet egy általános iskolában játszódik. Diákok, tanárok, szülők bonyolult kapcsolatrendszerén keresztül bontakoznak ki az események. Játék ez? Vagy egy veszedelmes bűncselekmény? Esetleg a kettő együtt? A színházi nevelési előadás fókuszában az iskolai bántalmazás (bullying) kérdésköre áll.

Szintén 13-án 19:00 órától a fesztivál egyetlen értékesíthető előadására, a sSoha című produkcióra kerül sor a sepsiszentgyörgyi Cimborák Bábszínház előadásában a Transilvania Színpadon. A történet Tatrosi Bernadett életéről szól, ott kezdődik, hogy otthagyja az anyja a szülészeten, és addig tart, amíg a lány kijelenti: ő nem tud ölni... „A dolgok őszinte kimondása, felvállalása jellemző erre a darabra, olyan szókimondó emberekről szól, amilyennek magamat is gondolom. Már amikor először elolvastam, annyira megtaláltam magam a replikákban, mintha egy kicsit belőlem, rólam is szólna ez a történet. Ezért döntöttem el, hogy színpadra állítom” – vallotta a színésznő a darabról. Ennél többet nem is árultak el portálunknak az alkotók, csupán annyit mondott még a rendező,

hogy őszinte emberi hangoktól a bohóctechnikáig mindenfélét láthat a néző ebben az előadásban. „Mindig tartok attól a kérdéstől, hogy miről szól egy darab, egy előadás, ez olyan, mintha meg kellene mondanom, hogy mire figyeljen a néző, ő pedig csak erre figyel, ezt keresi. Pedig valójában mindenki azt kapja belőle, amit megtalál. Az előadás a nézőben születik meg, mindenki számára másról szólhat. Én nem tudom, hogy más hogyan gondolkodik, de ha van benne kellő önbizalom, kíváncsiság, és nyitott arra, hogy megtudjon valamit a világról és saját magáról, akkor jöjjön el” – fogalmazott lapunknak Hatházi András rendező.

Május 14-én 11:00 órától a székelyudvarhelyi Udvarhely Bábműhely Béka-királykisasszony című előadására várjuk a nézőket az Árkádia Bábszínházba. Tudjuk, hogy a megbocsátás a társas kapcsolatok lételeme, életünk mindennapi velejárója, hiszen kiengesztelődés hiányában, sebbzettségünk, sértettségünk, fájdalmaink kavalkádjában nem lehetünk egészségesek. Tudjuk. De tudjuk-e, hogyan bocsássunk meg? Hogy kérjünk bocsánatot? Mit kezdjünk a válsághelyzettel, amikor bénultan állunk egymással szemben és csak a kilépésben látjuk a megoldást? Elhagyott… Elváltunk… A Béka-királykisasszony című magyar népmese és a belőle készülő előadás többek közt a fenti gondolatokat járja körbe. Mesél férfiról, nőről, szerelemről és fájdalomról. A népmesékre jellemző sok-sok emberöltőnyi bölcsesség párlataként nem arról beszél, hogy minden rendben van, hanem, hogy minden rendbe hozható. Erőt meríthetünk ebből a történetből, újra felszíthatjuk a lelkünk mélyén lakozó igazságot, hogy érdemes szeretni, érdemes megvívni a harcot önmagunkkal, érdemes és lehet megbocsátani.

Ugyanazon a napon 16:00 órától a temesvári Csiky Gergely Magyar Állami Színház Semmi című produkciója kerül bemutatásra a Transilvania Színpadon, ez az előadás a Mathias Corvinus Collegium (MCC) és a Szigligeti Színház közös szervezésében jön létre.

Az iskola első napján Pierre Anthon az osztályfőnökét félbeszakítva feláll és közli, hogy semminek nincs értelme, ezért semmit nem érdemes csinálni – majd otthagyja az iskolát. Ezzel a gesztussal viszont az események olyan láncolatát indítja el, amely hamarosan rémálommá változtatja az egész kisváros életét. A dán írónő, Janne Teller Semmi című könyve 2000-ben jelent meg, és komoly vitákat váltott ki. Bár kezdetben betiltották, egy évvel később mégis kötelező olvasmánnyá vált a dán diákok számára – ebből a szövegből született az előadás. A Semmi a kamaszok életét átszövő kényelmetlen, érzékeny témákról szól: a világképek ütköztetéséről, az erkölcsi normák megkérdőjelezéséről, valamint az erő és az erőtlenség megtapasztalásáról. Mert bizonyos dolgokról igenis beszélni kell – még ha elsőre semmiségeknek tűnnek is.

Végső soron azonban mindenki számára ott a kérdés: mi az, ami igazán fontos az életben? A fesztivál utolsó napján, május 15-én 8:30 órától az Ady Endre Elméleti Líceum dísztermében a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház Ab ovo című előadását láthatják a diákok. Petőfi, a nemzet büszkesége, akinek 200 év távlatából is mindenki ismeri a nevét. Ki ne vágyna arra, hogy így emlegessék a gyerekét? Főhősünket nagyon szeretik a szülei, de a mestersége édesapjának szemében most is nagy szálka még, előítéletét az évek nem szüntették — kár ezért a gyerekért, derék mészáros lett volna belőle, hangoztatja. A kezdetekkor 15 éves fiú igaz barátjával, egy szabóval osztja meg vívódását, a résztvevők pedig az ő beszélgetéseik mentén járják körül, és keresnek megoldást a dilemmára. Mit tegyen ez a fiú, ha nem a neki szánt jövedelmező, biztos pálya felé húz a szíve? Hogyan lehetne jobbá tenni a látszólag helyrehozhatatlan viszonyt az édesapával?

9:00 és 11:00 órától a Szacsvay Imre Általános Iskola tornatermében a diákok A folyó réme című foglalkozáson vehetnek majd részt, melyet a budapesti Part Színházi Nevelési Műhely alkotott meg. Témái a megfelelésvágy, a beilleszkedés és a felelősségvállalás. A buddhista állatmese alapján készült tanítási drámánkban a gyerekek olyan fontos fogalmakkal találkozhatnak, mint a természet erőinek hatalma, a közösség ereje, egymás önzetlen segítése. A bábszínház eszközeit is használó közös játék során együtt nézünk szembe az esőerdőben rejlő veszélyekkel, lehetőséget adva a gyerekeknek, hogy a hősies kismajmok szerepébe lépve, együttes erővel győzzék le a folyó rettenthetetlen rémét.

Zárásként pedig 13 órától szintén a Szacsvay Imre Általános Iskola egyik tantermében a Part Színházi Nevelési Műhely Nyárindító foglalkozásán vehetnek részt a diákok, melynek témája a beilleszkedés, felelősségvállalás és megfelelésvágy. “Meddig mehet el egy 16 éves lány, hogy megfeleljen a kortársainak? Mi mindent teszünk meg annak érdekében, hogy beilleszkedjünk egy teljesen új, idegen közegbe? 7-8. osztályoknak szóló foglalkozásunkban ezekre a kérdésekre keressük a választ a tizedikes Evelin történetén keresztül, aki nemrég költözött családjával a messzi Chicagóba. A diákoknak Evi szerepébe lépve nem kevés akadállyal kell megküzdeniük: nem elég, hogy a barátaitól egy óceán választja el, és alig érti az amerikai szlenget, szerinte még a szülei is túl szigorúan fogják. Az, hogy sikerül-e népszerűségre szert tenni, és levetkőzni a mama’s little girl címet úgy, hogy a családi béke is megmaradjon, csakis a résztvevők döntésein múlik.”

Jegyek a sSoha című előadásra
A sSoha című előadásra jegyek már kaphatóak a Szigligeti Színház jegypénztárában hétfőn, kedden és csütörtökön 10-17 óra, illetve szerdán és pénteken 13-19 óra között, illetve a Jegymester oldalán online jegyek is vásárolhatóak. Egy jegy ára 20 RON.

A fesztivál szervezői a Szigligeti Színház, a Festum Varadinum és a Mathias Corvinus Collegium.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában