2025.03.07. 09:28
Román–magyar határ menti kulturális programsorozat indul
Debrecenben, a hajdú-bihari vármegyeháza Árpád-termében tartották az INTERREG VI-A Románia–Magyarország Program ROHU00618 kódszámú CULTURAL LIVING LAB című projekt nyitórendezvényét március 6-án.

Forrás: hbmo.hu
A projekt megvalósítási időszakasza 2024. december 23.–2027. december 22. A 36 hónap alatt megvalósuló kulturális projekt összköltsége 8,8 millió euró, melynek 80 százaléka vissza nem térítendő európai uniós forrásból származik. Hajdú-Bihar Vármegye Önkormányzata 1.824.506,47 (mintegy 757.000.000 forint) eurós költségvetésének 80 százaléka uniós forrásból származik, a magyar állam 15 százalékos társfinanszírozással, a vármegye pedig 5% önerővel járul hozzá a színes román–magyar határ menti kulturális programsorozat létrehozásához. A programok között megtalálhatóak lesznek színházi előadások a határ mindkét oldalán, képzőművészeti alkotótáborok, kiállítások, tehetséggondozó programok. A Bihar Megyei Tanács összesen 7.068.678,53 euró értékű támogatást kapott, amit egy multifunkcionális kulturális központ létrahozására fordít Nagyváradon.

Az eseményen köszöntőt mondott Pajna Zoltán, Hajdú-Bihar Vármegye Önkormányzata Közgyűlésének elnöke; Horea Abrudan, a Bihar Megyei Tanács alelnöke; Monica Terean, a Közös Titkárság vezetője; Horváth Nikoletta, a magyar Külgazdasági és Külügyminisztérium Határon Átnyúló Interreg Programok Főosztályának vezetője. A projektet román oldalról Oana Nicula, a Bihar Megyei Tanács szakmai munkatársa, magyar oldalról pedig Csengeriné Fark Beáta, Hajdú-Bihar Vármegye Önkormányzatának szakmai munkatársa mutatta be a projektet.
A pályázat célja, hogy erősítse a kultúra és a fenntartható turizmus szerepét a gazdasági fejlődésben, a társadalmi befogadásban és a társadalmi innovációban. A kultúrák közötti kapcsolat ráirányítja a figyelmet a kulturális sokszínűségben rejlő értékekre és az emberi jogok tiszteletben tartásának fontosságára. A projekt legizgalmasabb kihívásai a múlt hagyományainak megismertetése és megszerettetése, a közösségépítés elősegítése, valamint a román és magyar népi kultúra megőrzése. Kiemelt feladata a népművészeti alkotások gyűjtése, a hagyományőrző mesterségek támogatása, a vidéki művelődési otthonok fejlesztése és a kulturális értékek cseréje helyi, országos és nemzetközi szinten. Emellett ösztönzi a tudományos kutatásokat, a szabadidős hagyományőrző tevékenységeket és a nemzeti kisebbségek kulturális identitásának erősítését.