Tanácsok

2024.11.04. 12:34

Lakástüzek megelőzésével kapcsolatos tanácsokat adott a katasztrófavédelem

Sajtótájékoztató keretén belül ismertette múlt csütörtökön a Körösök Katasztrófavédelmi Felügyelőség azokat az ellenőrzéseket, melyeket a téli időszakban végeznek el, valamint több megelőzési kampányra is felhívták a figyelmet.

Forrás: ISU

Törő Enikő

A sajtótájékoztató keretén belül bemutatott statisztika szerint 2023 novembere és 2024 márciusa között 733 olyan ellenőrzést végeztek Bihar megyében, mely fűtőrendszerekkel kapcsolatos, ebből 182-t különféle intézményeknél, 504-et gazdasági egységeknél, 28-at különféle településeken és 19-et állami beruházásoknál. Az ellenőrzések során 5393 szabálytalanságba ütköztek, ebből 998-at a helyszínen sikerül kiküszöbölni, 4433 esetben pedig bírságoltak. Az ellenőrzések során a tűzoltóság megelőzési osztálya 755 eligazítást tartott, ezeken 7569 személy vett részt, valamint 737 alkalommal az evakuálási tervet is bemutatták, ezen 14.310 személy vett részt.

Az említett időszakban a Körösök Katasztrófavédelmi Felügyelőség a közösség felkészítésére szakosodott szolgálata (SPIRC) több mint 430 akciót szervezett a RISC, „Vigyázz a legnagyobb értékedre – a gyermek biztonságára”, „Életdetektor”, „Vigyázzanak szüleikre és nagyszüleikre” kampányok bemutatása és népszerűsítése érdekében. Ezeket a bemutatókat főként kereskedelmi központokban, piacokon, parkokban és zsúfolt helyeken tartották. Emellett több mint 30 alkalommal szerveztek foglalkozásokat tanintézményekben, amelyeken több mint 4000 gyermek vett részt; 43 alkalommal állítottak fel az ISU tagjai információs pontokat, hogy a megyében jellemző veszélyekre felhívják a figyelmet; 16 alkalommal az önkéntesek is szerveztek hasonló programot; 40 alkalommal templomoknál és kolostoroknál szerveztek bemutatókat. 
Az elkövetkezendő időszakban a tűzoltók még több kampányt mutatnak be és népszerűsítenek a megyében, többnyire ezek tűzmegelőzéssel kapcsolatosak. A jelenleg zajló kampányokról youtube.com/@InformarePreventiva weboldalon lehet további információkat szerezni, valamint ugyanott tekinthetők meg a a kampányvideók is.

Tanácsok

A Körösök Katasztrófavédelmi Felügyelőség minden év őszén felhívja a figyelmet az elővigyázatosságra és a megfelelő óvintézkedésekre. Sajnos már az idei fűtési szezonban is történt személyi sérülés kéménytűz miatt. A hideg idő beköszönte előtt fontos néhány intézkedést elvégezni. A fűtőberendezés ellenőrzése a legfontosabb, akár magánházról, tömbházlakásról, közintézményről legyen szó. 
A kályhákat biztonságos távolságra kell építeni, helyezni a könnyen gyulladó anyagoktól és tárgyaktól. Külön figyelmet kell szentelni a kályhába való begyújtásra, főleg, ha gyúlékony folyadékot is használunk. A kályhaajtó megfelelő záródását mindenképpen ellenőrizni kell, illetve a kályhaajtó elé a padlóra, parkettára stb. helyezzünk egy fémlemezt, hogy amennyiben kipattan egy parázs, ne gyulladjon ki semmi. Ne hagyják felügyelet nélkül a házat, amikor a kályhában ég a tűz és ne bízzák azt a gyermekek gondjaira. A füstelvezető kéményeket rendszeresen szakember kell ellenőrízze, tisztítsa, megjavítsa, ha ez szükséges. Figyelmeztessék gyermekeiket arra, hogy ne menjenek a fűtőtestek közvetlen közelébe és ne nyissák ki a kályhaajtót. A hamut és a parazsat külön gödörben kell tárolni, szél esetén vízzel kell eloltani azt.

Elektromos hálózatra kapcsolt fűtőberendezéseket szintén ne hagyjanak bekapcsolva, ha nincsenek otthon. Ne használjanak hibás, vagy rögtönzött fűtőberendezéseket, ellenőrizzék a vezetékek szigetelését, illetve a kapcsolókat, a biztosítékokat, ne terheljék túl az elosztókat. Amennyibe elektromos fűtőberendezést használnak, figyeljenek arra, hogy ne érjenek hozzá nedves kézzel. Amennyiben a berendezés meghibásodik, bízzák szakemberekre a javítást. 
A tömbházlakásban minden ősszel ellenőrizni kell a hálózatot, valamint jelezni, ha valamilyen meghibásodást észlelnek, hogy minél hamarabb állítsák helyre a problémát. A gázfűtést használók azonnal jelezzék, ha gázszivárgást éreznek. Gázszivárgás esetén – és máskor is – szellőztessenek rendszeresen, ugyanis szivárgás esetén fennáll a szénmonoxid mérgezés veszélye. A szénmonoxid mérgezés tünetei a következők: fejfájás, szédülés, hányinger, tüsszentés, gyors szívdobogás, míg erős mérgezés esetén akár ájulás, nehézlégzés, illetve halál is bekövetkezhet.
Az istállókat, ólakat téglából épített kályhával, illetve a helyiségen kívüli fűtőberendezéssel szabad fűteni, így megelőzhetők az esetleges tragédiák. Ha tüzet észlelnek, azonnal hívják a tűzoltókat, és amennyiben tudnak segítsenek. 
Ha autóval indulnak hosszú útra, csomagoljanak meleg teát, takarót, illetve biztosítsanak megfelelő mennyiségű üzemanyagot. A hideg időben is egyenek és igyanak rendszeresen, kerüljék a túlzott koffein- és alkoholfogyasztást. Amennyiben lehet kerüljék el a szabadtéri, nehéz fizikai munkát. Fordítsanak fokozott figyelmet a környezetükben élő gyermekekre, terhes nőkre és egészségügyi problémákkal küzdő személyekre. Értesítsék a hajléktalanszállókat, menedékeket, ha hajléktalanokkal találkoznak az utcán. A háziállataiknak biztosítsanak megfelelő körülményeket, ételt és vizet. 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában