4 órája
Szijjártó: intenzívebbé váltak a magyar–angolai kapcsolatok (videó)
A kormány célja, hogy minél több magyar vállalat részt vehessen Afrika legnagyobb átfogó gazdasági és közlekedésfejlesztési programjában – jelentette ki a tárca közlése szerint külgazdasági és külügyminiszter szerdán Budapesten, írja az MTI. Szijjártó Péter közölte, hogy energetikai kérdésekről is tárgyalt az angolai közlekedési miniszterrel.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter (j) hivatalában fogadja Ricardo Viegas D’Abreu angolai közlekedési minisztert 2025. április 30-án
Forrás: MTI
Fotó: Illyés Tibor
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az angolai közlekedési miniszterrel, Ricardo Viegas D’Abreuval közös sajtótájékoztatóján tudatta, hogy a felek együttműködési megállapodást írtak alá a két ország közötti légiközlekedésről, és ez lehetővé teszi a közvetlen légijárat indítását.

Fotó: Illyés Tibor / Forrás: MTI
„Ez pedig lehetővé teszi az együttműködésünk kiterjesztését új területekre, és versenyelőnybe hozza azokat a magyar vállalatokat, amelyek részt kívánnak venni az Afrikában jelenleg zajló talán legnagyobb átfogó gazdasági és közlekedésfejlesztési programban, amely mind az Egyesült Államok, mind az Európai Unió támogatását élvezi” – tudatta.
„A Lobito-folyosó nevű nagy fejlesztési programban több ezer kilométer út és vasútvonal épül, új energiahálózatok jönnek létre, és a mi szándékunk és célunk az, hogy minél több magyar vállalat vehessen részt ebben a nagy gazdasági fejlesztésben” – tette hozzá.
Majd rámutatott, hogy mindez teljes mértékben egybeesik a kormány politikai stratégiájával, ugyanis átfogó gazdaságfejlesztési programokra van szükség Afrikában, hiszen a kontinens népessége három évtizeden belül csaknem egymilliárd fővel fog növekedni.
„Hogyha nem tudunk nagy, átfogó gazdaságfejlesztési programokat végrehajtani Afrikában, akkor vagy minden idők egyik legsúlyosabb humanitárius katasztrófájával, vagy a jelenleginél is sokkal súlyosabb, Európába irányuló migrációs hullámmal kell majd szembenéznünk” – figyelmeztetett.
Illetve úgy vélekedett, hogy most különösen nagy jelentősége van az ilyen fejlesztési programoknak, mivel az ukrajnai háború nemcsak Európában, hanem Afrikában is súlyos gazdasági nehézségeket okoz. „És pontosan tudjuk, hogy a gazdasági nehézségek mindig ott vannak az illegális migráció kiváltó okai között” – húzta alá.
Szijjártó Péter közölte, hogy az energetikai kérdésekről is tárgyaltak, miután az elmúlt napok dél-európai fejleményei világosan megmutatták, hogy az ellátás biztonsága nem ideológiai, hanem fizikai kérdés.
„Ezért itt lenne az ideje, hogy mindenki belássa, hogy a konzervatív, régi energiahordozók, mint a kőolaj meg a földgáz nem helyettesíthetők száz százalékban” – szögezte le.
Ennek kapcsán pedig kiemelte, hogy Angola Afrika egyik legnagyobb kőolajkészletével rendelkezik, és az ország modernizálni kívánja a kitermelési technológiáit, fel szeretné újítani a tengeri kőolajfúró tornyait, mindebben pedig a magyar vállalatoknak is szerepet szánnak. Tájékoztatása szerint az utóbbi feladatra egy magyar vállalat már ajánlatot is adott.
A miniszter kifejtette, hogy a két ország kapcsolatai sokkal intenzívebbé váltak, amióta Magyarország kilenc évvel ezelőtt újranyitotta a nagykövetségét Luandában.
Mint közölte, az idei év első három hónapjában tízszeres növekedést mutat a kétoldalú kereskedelmi forgalom a tavalyi év hasonló időszakához képest, ami annak köszönhető, hogy egy magyar vállalat nyerte el a biometrikus útlevélrendszer kidolgozását Angolában, és megindult a magyar vetőmagok felhasználása is.
Mindez azt mutatja, hogy a két ország gazdasági együttműködésében komoly potenciál rejlik, és most, hogy megteremtettük a jogi lehetőségét a közvetlen légi összeköttetésnek, újabb együttműködési területek előtt nyitottuk meg az ajtót
– mondta.
Végül Angola szerepét méltatta az afrikai regionális biztonság megőrzésében, és nagyrabecsülését fejezte ki amiatt, hogy az ország világosan látja a migrációban rejlő veszélyeket, és nemcsak szavakban, hanem tettekben is fellép ezzel szemben.
Szijjártó Péter: amerikai–orosz konzultációnak adott otthont Budapest
Szijjártó Péter az angolai közlekedési miniszterrel közösen tartott sajtótájékoztatóján újságírói kérdésre válaszolva megerősítette, hogy a magyar főváros amerikai–orosz tudományos, kutatói konzultációnak adott otthont.
„Nemrégiben érkezett hozzánk egy megkeresés amerikai akadémiai kutatók és tudományos szakemberek részéről, hogy kifejezetten kutatói, tudományos párbeszédet szeretnének folytatni oroszországi partnereikkel, és abban kértek tőlünk támogatást, hogy minderre Magyarországon kerülhessen sor” – tudatta a tárcavezető.
„Mi természetesen nagy örömmel mondtunk igent erre a kezdeményezésre, és biztosítottuk itt, Budapesten a helyszínt az orosz és amerikai kutatók és tudományos szakemberek részére az egymással való egyeztetésekre” – tette hozzá.
Majd úgy vélekedett, hogy a békéhez vezető leggyorsabb út a párbeszéden keresztül elérhető. „Ezért minden olyan esetben, amikor a párbeszéd helyszínéül kérik Magyarországot, Budapestet, örömmel állunk rendelkezésre, és örömmel adunk terepet bármilyen tematikában és bármilyen szereplők között amerikai–orosz párbeszédnek” – mondta.
Szijjártó Péter leszögezte, hogy ha az amerikai és az orosz fél képes civilizált együttműködésre, akkor a világ biztonságosabb hely lesz.
„Mi itt, Közép-Európában világos tapasztalattal rendelkezünk arról, hogy milyen az, amikor az amerikaiak meg az oroszok jól együttműködnek, meg milyen az, amikor nem működnek jól együtt” – hangsúlyozta.
„Úgyhogy amikor jött ez a megkeresés, hogy ezt a bizonyos amerikai–orosz tudományos kutatói konzultációt itt, Budapesten rendezhessék meg, azonnal igent mondtunk, és a találkozó sikeresen le is zajlott két napon keresztül” – összegzett.