május 11., vasárnap

Ferenc névnap

Arcképcsarnok

2023.05.09. 15:54

Ezer év magyar történelme egyben

A nagyváradi Léda-házban nyitották meg vasárnap délután a Magyar hősök arcképcsarnoka című tárlatot, melyen száz magyar, katonai érdemeket szerzett hős arcképe látható. A kiállítás a Festum Varadinum keretében zajlik és a rendezvénysorozat ideje alatt látható a Léda-házban.

Ezer év magyar történelme egyben

Pap István

Lajter Imre debreceni fotográfus és hagyományőrző nyitotta meg a tárlatot vasárnap délután, aki elmesélte: 2020-ban Szatmárnémetiben látta kiállítva Somogyi Győző, a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth-díjas magyar festő- és grafikusművész Magyar királyok arcképcsarnoka című sorozatát, és ott merült fel benne az ötlet, hogy ezeket a képeket iskolákba kellene eljuttatni. Mivel neki fotóstúdiója van Debrecenben, a képekről másolatokat tudott készíteni. A kiállítás kurátora összehozta Somogyi Győzővel, aki, mikor meglátta a nyomatokat, azt mondta: „ezek jobbak, mint az eredeti”, és áldását adta erre a munkára. A képzőművész át is adott neki öt dobozt azzal a megbízással, hogy gondoskodjon az elhelyezésükről. Ez volt a Magyar hősök arcképcsarnoka sorozat, mely Attila hun fejedelemtől Szent Istvánon és Szent Lászlón át Maléter Pálig száz, komoly katonai érdemeket szerzett magyar hős portréját foglalja magában. Lajter Imre Somogyi Győzőről elmondta, hogy papnak készült, de egy idő után úgy érezte, a festészetével jobban tudja szolgálni Istent, ezért felmentését kérte a papi hivatás alól, amit megadtak neki. Megnősült, létrehozott egy lovas hagyományőrző csoportot, és hogy minél korhűbb ruháik legyenek, a festőművész elkezdte tanulmányozni a korabeli egyenruhákat. Így kezdődött el annak a nagy sorozatnak a megalkotása, aminek egyik része a Magyar hősök arcképcsarnoka is, melynek másolatai most Nagyváradon láthatók. Ezeket a képeket tíz évig, 1986 és 1996 között festette a képzőművész. Emellett megalkotta a Száz magyar huszár, a Magyar királyok arcképcsarnoka és a Magyar szentek arcképcsarnoka című sorozatokat is. 

 

Lajter Imre hangsúlyozta, hogy Somogyi Győző hadtörténészeket kért meg rá, hogy felkutassák a korabeli leírásokat, leleteket, dokumentumokat. A megfestett képeken tehát nemcsak maguk az arcképek hitelesek, hanem a korabeli egyenruhák, rendjelek, kitüntetések ábrázolása is. „Ezért ezek a képek nemcsak esztétikai élményt, hanem tudást is nyújtanak számunkra” – hangzott el. Végezetül elárulta, hogy az eredeti képek tojástemperával az ikonfestészet technikájával készültek, azért olyan ez a tárlat, „mint egy ikonosztázium, mert egy-egy kép egy-egy imádság. Itt egyben látható az ezer évnek a történelme” – zárta szavait Lajter Imre. A kiállítás a Festum Varadinum rendezvénysorozat ideje alatt látható a Léda-házban.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában