május 11., vasárnap

Ferenc névnap

Előadás

2022.06.30. 14:01

Szimbolikus térhódítás Nagyvárad főterén

A nagyváradi Szent László tér, a szimbólumok küzdelmének színtere címmel tartott előadást szombat délután a Szent László Napok keretében dr. Fleisz János történész, majd Balázs D. Attila író, újságíró mutatta be az Elrabolt Hungária című albumot.

Szimbolikus térhódítás Nagyvárad főterén

János Piroska

„A kollektív emlékezet megteremtése összefügg a társadalom azon igényével, hogy a jelenét legitimálja, illetve, hogy megteremtsen egyfajta folytonosságot a történeti térben, emiatt mint folytonos küzdelem jelentkezik és az idők során a szimbolikus harcok formáját ölti. Jelenleg szimbolikus térhódítás zajlik az egész Kárpát-medencében, minden magyarok által is lakott, határon túlra került városban tapasztalható kisebb vagy nagyobb szinten” – vezette fel a Nagyvárad Szent László-terén közel háromszáz évre visszamenőleg tapasztalt jelenséget dr. Fleisz János történész. A város történelmének ismertetését követően ugyanis elhangzott, a főtéri szoborállítások kezdete 1739-ig vezethető vissza, június 27-én a katolikus egyház akkor emeltette ugyanis Szent László barokk szobrát, amelyet 1893-ban váltott az akkori elöljárók megítélése szerint a fejlődő városhoz illő impozánsabb Szent László-szobor. 

A jelenleg a székesegyház előtt álló alkotás 1923. július 13-ig állt a Szent László-tér központi helyén. Ebben az időszakban állt a téren az a „mellékszobor” is, amelyet a nemzeti áldozatkészség szobrából induló országos mozgalomhoz kapcsolódóan állítottak fel a nagyváradi negyedik honvédgyalogezred katonáinak emlékére; ezt 1917. június 17-én avatták fel, és 1919 májusában nyoma veszett. 1924. november 24-én avatták fel I. Ferdinánd román király szobrát, ez a dátum tekinthető a román szimbolikus térfoglalás kezdetének. Ferdinánd király szobra 1940. szeptember 2-ig állt a főtéren. Az előadó megcáfolta azt a tévhitet, amely szerint a magyar katonák tüntették volna el a szobrot, elmondása szerint a románok szeptember első napjaiban az értékesebb dolgaikat vonattal vitték ki a városból, köztük lehetett a szobor is, amit Belényesen, a kijelölt új megyeközpontban fel is állították, a szovjetek bevonulása után eltávolították, ezt követően eltűnt. Nagyváradon csak az üres szobortalapzat maradt, ahova a magyar városvezetés egy, egykoron a várban álló lovasszobrot kívánt állítani a városalapítónak, erre azonban a rövid idő miatt nem kerülhetett sor. 1940 decembere és 1944 októbere között eképpen a magyar országzászló lobogott a főtéren. 1945 és 1990 között a szovjet katonák emlékműve, 1994-től Mihai vajda szobra uralta a főteret 2019-ig. Emanuil Gojdu szobra 1988-ban került a főtérre, 2015-ig állt itt. Szent Pio szobrát 2002-ben avatták fel, az olaszországi Rimini városának ajándéka. A 2018–2019 közötti időszak a szoborállítások éve volt Nagyváradon, ekkor avatták fel Roman Ciorogariu, Demetriu Radu püspökök, illetve Iuliu Maniu szobrát, majd 2019 május 24-én ismét I. Ferdinánd király szobra került vissza a központi helyre.

 „Nagyvárad főtere hűen tükrözi a város sorsát és jelenkori történetének főbb szakaszait is. A szimbólumok harca azonban már az elején elkezdődött, az első Szent László-szobor esetében ez még az egyházi vonalon ment, keresztény szimbólum, és főleg a katolikus egyháznak a szimbóluma volt. Ez ekkor még nem jelentkezett kimondott harcként, inkább a legitimitás kérdéseként jelent meg, a határváltozásokkal azonban folyamatosan elmélyült ez a harc, Nagyváradon ezekben az időkben két nemzetépítő törekvés került szembe. Ha széjjelnézünk ma a Szent László-téren, akkor egy román nemzeti térként jelenik meg. A város lakossága mára megváltozott, nem várhatjuk el, hogy úgy nézzen ki a városközpont, mint az 1700–1800-as években, de úgy érzem, hogy mindenképpen figyelembe kellene venni a magyarság szimbólumait. Ha elég erősek vagyunk ahhoz, hogy közösségként kiálljunk szimbólumainkért, akkor ezt a városvezetés is figyelembe kell vegye” – zárta előadását a történész.
Az előadást követően Balázs D. Attila a 2020 novemberében, a trianoni emlékév kapcsán megjelent Elrabolt Hungária című albumot mutatta be, amelynek Pataki Tamással együtt társszerzője, és amelynek anyagát nemrégiben a Patrióták egyesülete meg is filmesített. Ezeket a „megfilmesített képeslapokat” bárki megtekintheti a regimagyarorszag.hu honlapon. Köztük több Bihar megyei vonatkozású videó is megtalálható: Nagyvárad mellett Püspök- és Félixfürdő, Bélfenyér, Biharfüred, Élesd, Rév, Bihardiószeg több mint száz évvel ezelőtti életképei elevenednek meg. A bemutató alkalmával a programfelelős Magyar Polgári Egyesület egy kisebb kiállítást rendezett be az albumban fellelhető, Nagyvárad főteréről készült képeslapokból.

Fotók: Facebook/Szent László Napok

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában