2020.11.13. 07:00
Az Europlast Románia és a Salubri Rt. gyakorlatba ültetett egy okosprojektet a hulladék öt frakcióban történő szelektív gyűjtése céljából
Élesden és a környékbeli településeken európai standardok szerint fog zajlani a hulladékgyűjtés!

Annak érdekében, hogy elérje az Európai Bizottság által Románia számára előírt újrahasznosítási célkitűzéseket, az élesdi Salubri Rt. egy nagyszabású, a hulladék öt frakcióban történő szelektív gyűjtésére vonatkozó projektet kezdeményezett.
A Szelektív hulladékgyűjtő kukák rendelkezésre bocsátása és RFID-rendszer elnevezésű projekt keretében az Europlast Románia összesen 31.500, chippel ellátott kukát, 360.000 szemetes zacskót a műanyag/fém és a papír/karton szelektív gyűjtésére és 10, wifi töltővel rendelkező intelligens leolvasót biztosított, melyek segítségével az egész hulladékgyűjtő rendszer az európai szabványoknak megfelelővé válik.
Az Europlast által szállított valamennyi kuka chippel rendelkezik, így a Salubri Rt. köztisztasági vállalat valós időben értesül valamennyi kuka birtokosáról, a lakosság által összegyűjtött és a lakosságtól elszállított szemétmennyiségről. Gyakorlatilag a jelentések automatikusan érkeznek egy IT-rendszerben. Ugyanakkor minden kukának van szériaszáma és QR-kódja, mely adatokat tartalmaz a hulladék volumenéről és a típusáról.

“Örvendünk annak, hogy megyénk egy kis települése igazodik az európai szabványokhoz ami a szelektív hulladékgyűjtést illeti. Csak ilyen projektek révén tudjuk elérni az Európai Bizottság által Románia számára előírt újrahasznosítási célkitűzéseket, melyeket vállaltunk országként az EU-hoz való csatlakozáskor. Köszönöm Claudiu Teodorofnak, a Salubri Rt. vezérigazgatójának az odaadását, a komolyságát és a professzionalizmusát, melyet tanúsított a projekt megvalósítása alatt”- közölte Marius Ghețe, az Europlast Románia vezérigazgatója.
Az Europlast Romania egy nemzetközi holding, a Jcoplastic része, mely kuka és konténer termelőegységekkel rendelkezik Olaszországban, Görögországban, Ausztriában, Spanyolországban és Törökországban. Világszinten vezető beszállítója műanyagtermékek gyártásának, melyek olyan szektorokban használatosak, mint a hulladékgyűjtés, az ipar és a mezőgazdaság. Több mint 40 éves múlttal rendelkezik, éves üzleti forgalma meghaladja a 110 millió eurót.
Bihar megye és Élesd imidzse a mi imidzsünk is! Miért gyűjtünk szelektíven? Mert ezáltal a hulladék egy része újra van hasznosítva. A szelektív gyűjtés az újrahasznosítási folyamat része, melynek keretében összegyűjtik az újrahasznosítandó anyagokat, és elszállítják feldolgozóközpontokba. Az újrahasznosítási folyamat feltételezi a hulladékok komposztálását, külön gyűjtését és kezelését, majd újra bevezetését a gazdasági körforgásba. A szelektív gyűjtésre mindenki képes. Minimális erőfeszítés kell ahhoz, hogy egy speciális helyen tároljuk a hulladékot. Tőlünk függ, kicsitől nagyig, a környezetvédelem. Azért, hogy pozitívan befolyásoljuk az életminőséget, gyűjtsünk szelektíven!
Ennek érdekében alakult meg az ADI ECOLECT, mely egyesület célja a Bihar megyei közösség fejlesztése, az életminőség jobbítása, a környezetvédelem és a szelektív hulladékgyűjtés. Küldetésével hozzájárul a bihariak életminőségének jobbításához, a hulladékok szelektív gyűjtését, szállítását, tárolását és válogatását előidéző közpolitikája által.
Az ADI ECOLECT által szervezett tender nyomán szemétszállításra a Salubri Rt.-vel kötöttek koncessziós szerződést a következő önkormányzatok: Élesd, Kisősi, Esküllő, Tataros, Nagybárod, Barátka, Csarnóháza, Alsólugas, Szászfalva, Sólyomkővár, Vársonkolyos, Cécke és Rév.
Europlast Románia & Salubri Rt.
15.000 háztartás lesz a kedvezményezettje az okos szelektív hulladékgyűjtésnek, melynek kezelője az élesdi Salubri Rt. A szükséges eszközök (a 23, 40 és 120 literes kukák, a hordozható leolvasók, és egy szoftver applikáció, mely valós időben rögzíti a szelektív hulladékgyűjtést, biztosítva a hulladék nyomon követését) beszerzésére vonatkozó versenytárgyalások lebonyolítása és lezárulta után a Salubri Rt. elkezdte kiszállítani azokat az eurókonténereket, melyek az önkormányzatok szelektív hulladékgyűjtő platformjai felszerelésének részét fogják képezni, az Europlast Románia által biztosított kukákat, a lyukasztókat és a kék zacskókat, melyek a papír és a karton, illetve a sárga zacskókat, melyek a műanyag és fém hulladék szelektív gyűjtéséhez kellenek.
Mihelyst ezen, a szelektív gyűjtéshez szükséges eszközök kiosztása megtörtént, elkezdődött az egyéni szerződések megkötése a háztartásokkal vagy az illeték megállapítása az önkormányzatok által, ahol ezt a módszert választották.
A rendszer népszerűsítése és hatékonyabbá tétele érdekében szórólapokat osztogattak arról, hogy kell szelektíven gyűjteni a lebomló/PET/ papír/ fém/ üveg hulladékokat városi és falusi környezetben. Ugyanakkor szórólapokat osztogattak arról is, mikor gyűjtik be a különféle kategóriába sorolható hulladékokat.
Advertorial 11062