május 11., vasárnap

Ferenc névnap

Csillagóra

2022.06.27. 11:16

Az évad legkiemelkedőbb művészi teljesítményeit díjazta az Opera

Elismerésben részesült Cser Krisztián basszista, Szántó Andrea mezzoszoprán, Rácz Rita szoprán és Balázsi Gergő Ármin balettművész is.

Az évad legkiemelkedőbb művészi teljesítményeit díjazta az Opera

Az évad legkiemelkedőbb művészi teljesítményeit díjazta a Magyar Állami Operaház, elismerésben részesült Cser Krisztián basszista, Szántó Andrea mezzoszoprán, Rácz Rita szoprán és Balázsi Gergő Ármin balettművész is.

Az Opera vezetése tíz éve honosította meg a magánénekeseknek odaítélhető A Magyar Állami Operaház kamaraénekese címet, valamint a balettművészek körében azonos célt szolgáló A Magyar Nemzeti Balett Étoile-ja címet.

Az opera és a balett műfaját egyaránt jelképező, hattyút formázó Herendi porcelán díj kitüntetettje Cser Krisztián basszista, Szántó Andrea mezzoszoprán és Rácz Rita szoprán. A Magyar Nemzeti Balett Étoile-ja címet a következő évadban Balázsi Gergő Ármin principál viselheti – közölte a dalszínház az MTI-vel.

A Magyar Állami Operaház Zenekarának kamaraművésze címet Polonkai Judit, az együttes szóló I. fagottosa vehette át a június 25-én megrendezett Csillagóra évadzáró gálán. A Magyar Állami Operaház Énekkarának kamaraművésze címben a bariton szólamból Fekete Károly részesült. A Magyar Nemzeti Balett kamaraművésze címet Miju Takamori érdemelte ki.

Cser Krisztián basszista az elismeréssel.
Fotó: Nagy Attila/Magyar Állami Operaház

Első ízben részesült kamaraművészi elismerésben az Opera Gyermekkarának egy ifjú tagja, valamint a Magyar Nemzeti Balettintézet egy növendéke. A Gyermekkarból Abebe-Ayele Rafael vehette át a díjat, míg A Magyar Nemzeti Balettintézet kamaraművésze Porkoláb Cecília 6. évfolyamos balettnövendék lett. Hagyományosan a Csillagóra évadzáró gálát megelőzően adták át az Opera azon elismeréseit, amelyeket a dalszínház egykori jeles művészeinek és kiemelkedő egyéniségeinek emlékére alapítottak.

Operaházi örökös tagságát és mesterművészi címét elismerő oklevelét vehette át ifjabb Harangozó Gyula koreográfus, balettművész, a Magyar Nemzeti Balett korábbi igazgatója, aki 2021 novemberében, a Magyar Opera Napja alkalmából megtartott ünnepi bejelentésen nem tudott részt venni. Az Oláh Gusztáv kétszeres Kossuth-díjas, kiváló művész, az Opera néhai főrendezője, vezető díszlet- és jelmeztervezője emlékére alapított emlékplakettet tehetsége, szorgalma, művészi és emberi magatartása elismeréseként Kovács István operaénekes kapta. A karmestereknek és hangszeres művészeknek odaítélhető Ferencsik János-emlékdíjban Nagy Csaba, az Opera Zenekar trombitaművésze részesült, míg a Komor Vilmos karmester emlékére alapított plakettet Keskeny Ferenc hegedű szólamvezető kapta.

Az Opera egykori elismert jelmeztervezője előtt tisztelgő Márk Tivadar-emlékplakett idei díjazottja Tihanyi Ildi jelmez- és díszlettervező. Az Erkel Színház egykori főügyelője, Gela Lajos emlékére alapított plakettet Harangi Mária rendező vehette át. A Covid-időszak alatti helytállásért külön jutalomban részesítették Barabás Izabella öltöztetőt és Bácskai Tamás kellékest.

A 2021/2022-es évadban 17 bemutató, köztük 11 egész estés darab, valamint további 7, korábban csak online közvetített premier volt látható. Az opera- és balettelőadások mellett szimfonikus hangversenyek, gálaestek, ifjúsági és gyermekprogramok is várták a közönséget 3 játszóhelyen és további 6 budapesti, 9 vidéki és 1 határon túli helyszínen.

Borítókép: Szántó Andrea mezzoszoprán átveszi az elismerést. Fotó: Nagy Attila/Magyar Állami Operaház

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!