2024.11.29. 06:00
Magassági rekordot döntött ez a repülőgép, visszahozhatják a szuperszonikus járatokat
Az űrrepüléssel foglalkozó Boom Supersonic vállalat közel áll céljához, hogy év végére elérje a szuperszonikus repülési sebességet.
Forrás: Boom Supersonic
A Boom Supersonic XB-1 repülőgépe a hónap elején teljesítette nyolcadik repülését, ezzel új magassági rekordot állított fel és az év végére szuperszonikus repülésre készül.
A szuperszonikus repülés a hangsebességnél gyorsabb repülést jelenti, amikor a repülőgép sebessége nagyobb, mint abban a közegben az aktuális hangsebesség. Ennek egyik, cseppet sem kívánatos kísérőjelensége a földön is kellemetlenül hallható hangrobbanás.
A Boom erre ügyelve akarja visszahozni a kereskedelmi repülésben a szuperszonikus utazásokat, hogy az utazók pár óra alatt újra eljussanak bárhová a világban. Részben a szuperszonikus utazások növekvő költségei tették tönkre már a Concorde utolsó, 2003-as repülése előtt ezt az iparágat, részben a fülsüketítő közlekedés kiiktatása miatt hagytak fel a gyors közlekedési formával.
Magáncégek, köztük a Boom, olyan új módszereket dolgoznak ki, amelyekkel ismét népszerű lehet a szuperszonikus repülés.
Az XB-1 nyolcadik repülésére november 16-án került sor, mikor elérte a 7 632 métert, ami az eddig repülőgéppel elért legnagyobb magasság. A repülés 54 percig tartott, és a gép 0,82 Mach repülési sebességet ért el, ami az eddigi rekordsebesség.
A Boom még két további szubszonikus repülést tervez a Mach 1 elérése előtt.
Mach 1 a hangsebesség határa, azaz magasságtól függően körülbelül 1234 km/óra. Mikor a tárgyak meghaladják a hangsebességet, hangrobbanást idéznek elő – éles, mennydörgő reccsenést, amely áttöri az úgynevezett hanggátat. Az amerikai Szövetségi Légiközlekedési Hivatal (FAA) még 1973-ban megtiltotta a polgári szuperszonikus repülést a szárazföld felett a hangrobbanások miatt.
A Boom Supersonic munkájával párhuzamosan zajlik a NASA X-59-es szuperszonikus repülőgépének fejlesztése, amely idén elnyerte a Gizmodo Science Fair díjat. Ez utóbbi gép 30,39 méter hosszú és mindössze 9 méteres szárnyfesztávolságú. Tűsarkú alakjával külsőre szebbnek tűnik, mint a Boom Supersonic XB-1.
A NASA egyik mérnöke azt mondta a Gizmodo-nak, hogy az X-59 hangrobbanásának zaja mindössze egy autóajtó becsukásához hasonlít, a robbanásból náluk csak egy puffanás lesz.
A Boom célja, hogy kereskedelmi utasokat szállítson a borítóképünkön látható, Overture 130-as nevű, tervezett gépükön, amire már megrendeléseket és előrendeléseket szerzett légitársaságoknál. Bár az XB-1 képes lesz túllépni a hanggátat, a vállalat úgy tervezi, valamivel kisebb sebességgel repíti majd utasszállítóját a szárazföld felett – pontosabban 0,94 Mach-szal, ami mintegy 20%-kal gyorsabb, mint a szubszonikus repülés.
A szuperszonikus-rajongók abban reménykednek, hogy az X-59 bebizonyítja, sikerül a csendes(ebb) repülés.
Ha a repülőgép hangja valóban nem lesz zavaró, az FAA módosíthatja az 1 Mach-nál gyorsabb polgári repülőgépekre vonatkozó előírásokat. Erre legkorábban 2027-ben kerülhet sor.
Digitália
- Miért nem csacsiság a Halálóra alkalmazás, ami megjósolja, mikor halunk meg?
- Kiderült, hogy az idő gyorsabban telik a Holdon, mint a Földön
- Már a LinkedInen is átvernek: hogyan védekezhetünk?
- Aggasztóan hosszú kommunikációs csönd után végre hazatelefonált az űrhajó
- Milyen hatással van az immunrendszerünkre, ha félelemet ébresztő helyre megyünk?