május 8., csütörtök

Mihály névnap

Jelentés

14 órája

Románia adja az Európai Unió mezőgazdasági munkaerejének 23 százalékát

Románia adja az Európai Unió mezőgazdasági munkaerejének 23 százalékát

Fotó: Shutterstock

Agerpres

Románia az európai mezőgazdasági ágazat egyik legjelentősebb országa: az Európai Unió mezőgazdaságban dolgozó munkaerejének 23 százaléka itt összpontosul, 1,77 millió munkahelyet töltve be - derül ki a romániai mezőgazdasági startup vállalatokról szóló 2024-es jelentésből (Romanian AgriFood Startups Overview Report 2024).
A jelentést az EIT Food romániai képviselője, az Impact Hub Bucharest készítette. Az EIT Food a világ legnagyobb élelmiszeripari innovációs közössége, amelyet az Európai Unió egyik intézménye, az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) támogat.
Romániában található az EU-ban lévő mezőgazdasági farmok egyharmada, de ezek 90 százaléka öt hektárnál kisebb, azaz önellátó gazdaság. A gazdálkodók 44,3 százaléka 65 év feletti, ami rávilágít az elöregedő munkaerő akut problémájára. Az elemzésből az is kiderül, hogy a romániai mezőgazdaságban dolgozó nők aránya 19 százalék - az EU-ban ez a legmagasabb.
A jelentés szerint a mezőgazdaság továbbra is kulcsfontosságú ágazat mind a román, mind az uniós gazdaság számára, annak ellenére, hogy folyamatosan csökken a GDP-hez való hozzájárulása és a jövedelmezősége egyaránt. A mezőgazdasági ágazat hozzájárulása a román GDP-hez 2023-ban 3,9 százalék, 2024-ben 3,2 százalék, míg az EU-ban 1,3 százalék volt. Helyi szinten az ágazat rendszerszintű kihívásokkal szembesül: elavult technológia, alacsony termelékenység, elöregedő munkaerő és növekvő éghajlati kockázatok, például a talajromlás és a vízhiány.
A jelentés azt is megemlíti, hogy alacsony a romániai gazdaságok digitalizációs szintje, holott a fejlett technológiák - például a szenzorok, drónok, műholdképek vagy mesterséges intelligencia - használata jelentősen növelné az ágazat jövedelmezőségét.
A jelentés azt mutatja be, milyen mértékben járul hozzá a mezőgazdasági ágazat az európai, illetve a helyi gazdaságokhoz. Az elemzés készítésekor olyan mutatókat vettek figyelembe, mint a hozzáadott érték, a termelés, az export és import volumene, az induló vállalkozások száma és hatása, valamint a mindezt fenntartó ökoszisztéma. A számadatok főként a 2023-as évre vonatkoznak, de néhány előzetes adat van 2024-ről is, attól függően, hogy rendelkezésre álltak-e az EU-tól és más érintett szervezetektől származó hivatalos források.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában