2 órája
Elkezdődött az államfőválasztás
Csaknem 18 millió román állampolgárt várnak vasárnap az országszerte reggel 7 órakor megnyitott közel 19 ezer szavazóhelyiségbe, hogy a 11 államelnökjelölt valamelyikére szavazzon.

Fotó: Alexandru Nițescu
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) adatai szerint a választói névjegyzékben 17.988.031 személy szerepel. Románia területén 18.979 szavazókörzetet alakítottak ki az elnökválasztásra. A diaszpórában már pénteken elkezdődött a szavazás, külföldön 965 szavazóhelyiségben lehet voksolni.
A szavazás napján a lakóhelyük vagy bejelentett lakcímük szerinti településen tartózkodó választópolgárok csak abban a szavazóhelyiségben szavazhatnak, amelynek állandó választói névjegyzékében szerepelnek. A szavazás napján a lakóhelyüktől vagy bejelentett lakcímüktől eltérő településen tartózkodó választópolgárok a település bármelyik szavazóhelyiségében élhetnek alkotmányos jogukkal. A választások napján külföldön tartózkodó román állampolgárok bármelyik külföldi szavazókörzetnél szavazhatnak. A szavazókörzeti választási irodák és a választási folyamatot lebonyolító személyzet tagjai abban a szavazóhelyiségben szavazhatnak, ahol dolgoznak.
A román állampolgárok a következő érvényes okmányok valamelyikének felmutatásával szavazhatnak: személyazonosító igazolvány; elektronikus személyazonosító igazolvány; ideiglenes személyazonosító igazolvány; diplomata-útlevél; elektronikus diplomata-útlevél; szolgálati útlevél; elektronikus szolgálati útlevél; katonai iskolák tanulói esetében katonai szolgálati igazolvány.
Az egyszerű útlevelet, az elektronikus egyszerű útlevelet és az ideiglenes egyszerű útlevelet csak a külföldön szavazó román állampolgárok használhatják, illetve a külföldi lakhellyel rendelkező és Romániában szavazó román állampolgárok.
A szavazóhelyiségek vasárnap 21 óráig tartanak nyitva. A 21 órakor a szavazóhelyiségben tartózkodó vagy a szavazóhelyiség előtt sorban álló választópolgárok legkésőbb 23 óra 59 percig adhatják le a szavazatukat.
Valamennyi választópolgár önállóan szavaz, zárt fülkékben, úgy, hogy a VOTAT feliratú bélyegzőt annak a négyszögnek a belső részére üti, amelyen az általa preferált jelölt neve szerepel. Szavazás után a szavazólapot bele kell helyezni az urnába, a bélyegzőt pedig vissza kell adni a választási iroda elnökének vagy a választási iroda általa kijelölt tagjának.
A többszöri szavazásra tett kísérlet és a jogtalan szavazás bűncselekménynek minősül. Tilos a szavazólapról felvételeket készíteni.