10 órája
Szoboravatással egybekötve adják át a megújult Léda-házat Nagyváradon
A Festum Varadinum ünnepségsorozat keretében adják át május 3-án, szombaton Nagyváradon a felújított Léda-házat, és ekkor helyezik ki a főbejárat mellé Ady és Léda szobrát, Deák Árpád szobrászművész alkotását. A közelgő átadási ünnepség jó alkalom arra, hogy felelevenítsük az épület történetét.

Fotó: A szerző felvétele
Pap István
A Léda-ház irodalomtörténeti jelentőségét az adja, hogy nagyváradi tartózkodása idején ebben a házban lakott Diósyné Brüll Adél, Ady Endre múzsája. Az eklektikus stílusban a 19. század utolsó éveiben épült ház a Stern családé volt. Brüll Adél édesanyja Stern Cecília volt, és amikor férje, Adélék édesapja meghalt, a család elszegényedett. Ezután ajánlotta fel Adél nagybátyja azt, hogy lakjanak ebben a Fő utcai házban. Ady Endre 1903. szeptember 6-án ismerkedett meg Diósyné Brüll Adéllal, amikor a nő már készült elhagyni Váradot. Ady azonnal szerelmes lett Lédába, és követte őt Párizsba.
A költő 1905 januárjában költözött Párizsból a magyar fővárosba, ahol a Budapesti Napló munkatársa lett. Ekkortól kezdve többször látogatta meg Nagyváradon Lédát, amikor ő is hazajött a Fő utca 57. szám alatti házban lakó édesanyjához. Néhai Péter I. Zoltán helytörténész, lapunk egykori munkatársa Ady Endre regényes életrajza Nagyváradon című könyvében idézi Brüll Adél unokanővérének, Erdélyi Kornéliának a visszaemlékezését, aki így írta le a házat: „A Fő úton fekvő régi Stern-házban a fiatalasszonyé az az előreugró épületszárny volt, amely a házzal szembefordulónak bal oldalt emelkedik. Diósynénak ott két egymásba nyíló szobája volt, s a belső szobából külön kijárata a kertbe. Ő maga rendezte be: hálószobájának faragott virágfűzéres, antik bútora volt, a székek, karosszékek bevonása fehér alapon kékcsíkos brokátselyem, az ablakokon fehér, kék beszövésű függöny.”
A Léda-ház eredetileg nagyobb volt annál az épületnél, mint amelyiket ma ismerjük, ugyanis amikor a Fő utcából bevágták a zsákutcát a vasúti töltésig, akkor lebontották a szomszédos kovácsműhelyt, és feláldoztak egy részt a Léda-házból is: az az utcai szoba lett keskenyebb egy ablaknyi résszel, amelyben Léda lakott akkor, amikor Váradon tartózkodott. Egyébként a ház udvara Lédáék idejében még a sínekig terjedt, és amikor Ady Váradon volt – márpedig Léda kedvéért sokat ingázott Budapest és Nagyvárad között –, akkor Lédáék házának filagóriájában rendezkedett be és ott dolgozott.
A szerelmespár életének legnagyobb tragédiája is Nagyváradhoz, részben a Léda-házhoz kötődik. 1907 júliusában elhunyt Léda édesanyja. Ady és az ő gyermekével várandós Léda együtt jöttek haza a temetésre, de nem sokkal később újabb csapás érte őket: augusztus 26-án halva született Léda leánygyermeke, akit Ady a magáénak vallott. Ezt követően öt évig voltak még együtt, de kapcsolatuk egyre zaklatottabbá vált, a végső szakítás köztük 1912 márciusában következett be. Ady Endre kapcsolata megmaradt Nagyváraddal a Lédával történt szakítás után is, de a házhoz ezt követően értelemszerűen már nem volt köze. Egyes források szerint Brüll Adél az édesanyja halála után eladta a Fő utcai ingatlant.
Megújulva
A Léda-házban évekkel ezelőtt nagyszabású felújítási munkálatok kezdődtek, melyek az idei Festum Varadinumra időzítve fejeződnek be. Az RMDSZ által nemrég kiadott sajtóanyagban az olvasható, hogy a munkálatok két fázisban valósultak meg. 2022-ben a belső részeket alakították át és újították fel, idén pedig lezárul a felújítási munkálatok második szakasza, az épület külső korszerűsítése. A beruházást jelentős mértékben támogatták magánszemélyek. Az épület tulajdonosa az időközben Mecénásról Léda Alapítványra átkeresztelt civil szervezet, mely a közlemény szerint saját forrásai mellett a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. és az RMDSZ Bihar megyei szervezete által nyújtott anyagi támogatásból újította fel és bővítette az ingatlant.

Szűcs László, a Léda Alapítvány elnöke lapunknak elmondta, hogy teljes körű felújítást végzett az épületben a Constructorul Sălard cég, illetve manzárdosították az alapítvány tulajdonában lévő épületrészt. Kiemelte, hogy az eredeti elképzelésekhez képest rosszabb állapotban volt az épület, melynek nincs pincéje, ezért az alapozása sem olyan erős. Emiatt az amúgy sem jó állapotban lévő falakat jól meg kellett erősíteni már csak azért is, hogy elbírják az emeletráépítést. Megújították, illetve bevezették az ingatlanba a hűtő- és fűtőrendszert, a világítástechnikát, videóprojektort és okostáblát is beszereltek – részletezte Szűcs László, majd elmondta: „A megnyitásra visszahozzuk azokat a régi bútorokat, amelyek egyrészt a Horváth Imre-emlékszobában voltak, másrészt Adorján Emilnek, a Fekete Sas palota egyik építtetőjének a bútorait is, amelyeket az alapítvány megvásárolt. Lesz egy földszinti és egy manzárdterem a különböző rendezvények megszervezésére. Most már az utolsó simításoknál tartanak a kivitelezők, ami lehetővé teszi, hogy május 3-án megnyissuk az épületet. A beruházás része az is, hogy az épület Fő utcai főbejárata mellett Ady és Léda szobra fog állni, Deák Árpád alkotása. Egy nagyjából életnagyságú kompozíciót kell elképzelni, egy kávéházi asztalnál ül a pár, és mellettük van egy üres szék, ahova le lehet ülni, lehet fotózni” – fogalmazott az alapítvány elnöke.

A Léda-ház további működtetését némileg nehezíteni fogja az, hogy várhatóan a nyár folyamán elkezdődik a Fő utca felújítása, emiatt le lesz zárva a forgalom elől a Körös áruház és a vasútállomás közötti útszakasz. „Szerencsére ez a lezárás nem következik be a Festum Varadinum vége előtt, és a beruházás szempontjából is fontos az, hogy még a lezárás előtt sikerült végezni a munkálatokkal” – fogalmazott Szűcs László, aki elárulta, hogy távlati tervként az alapítvány megvásárolná a Léda-háznak jelenleg még magánkézben lévő részét is, amely az utcafrontról szemből nézve az épület jobb oldalát foglalja el, és a Léda-háznak mintegy az egyharmadát teszi ki. Az állami költségvetésből finanszíroznák az adásvételt a polgármesteri hivatalon keresztül, csak meg kell egyezni a tulajdonosokkal, ami egyelőre nehéz feladatnak tűnik. „Ha sikeres lesz a vásárlás, akkor különböző pályázatokkal folytatjuk annak a résznek a felújítását is” – mondta végül Szűcs László.
