május 5., hétfő

Györgyi névnap

Elnökválasztás

2 órája

EBESZ-megfigyelők: A romániai elnökválasztás kulcsfontosságú aspektusait nem felügyelték kellőképpen a hatóságok

EBESZ-megfigyelők: A romániai elnökválasztás kulcsfontosságú aspektusait nem felügyelték kellőképpen a hatóságok

Fotó: EBESZ

Agerpres

A romániai elnökválasztás kulcsfontosságú aspektusait nem felügyelték kellőképpen, a hatóságok reakciója pedig javult ugyan, de erőtlen és átláthatatlan volt - állapította meg az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatalának (ODIHR) .
A hivatal hétfői sajtótájékoztatóján ismertette a romániai elnökválasztást megfigyelő küldöttségének előzetes jelentését.
,,A román állam illetékes hatóságai az elmúlt időszakban figyelemre méltó erőfeszítéseket tettek a választások integritásának javítására. A választásokat hatékonyan bonyolították le. Ugyanakkor a kampány kulcsfontosságú aspektusait nem felügyelték kellőképpen" - számolt be az EBESZ parlamenti közgyűlési küldöttségének vezetője.
Lucie Potùèková a hamis online tartalmak kezelésére vonatkozó romániai jogi keretet megfelelőnek minősítette, de leszögezte, hogy ,,az elmúlt időszakban végrehajtott módosítások nem tudták kellően hatékonyan megoldani a közbizalmat befolyásoló problémákat".
Az EBESZ képviselője szerint a közmédia kiegyensúlyozott volt, de más sajtóorgánumok politikai szempontból részrehajlóak voltak.
Összegzésként Potuckova kijelentette, a választások első fordulóját hatékonyan kezelték a román hatóságok, ,,de mind a választók, mind a jelöltek érdekében nagyobb átláthatóságra és jogbiztonságra van szükség".
A szakértő hozzátette, az online környezet felügyelete megoszlik az intézmények között, ami ,,széttagolt reakciókhoz és korlátozott átláthatósághoz" vezet.
Eoghan Murphy, az ODIHR romániai választási megfigyelési missziójának vezetője pedig hangsúlyozta, hogy a feladatuk ,,nem az online környezet felügyelete volt, nem a hamisított tartalmak vagy az összehangolt manipuláció eseteinek számbavétele, hanem annak megállapítása, hogy a hatóságok felkészültek-e és képesek-e felismerni az ilyen tevékenységeket és reagálni rájuk".
A szakember emlékeztetett, hogy a kampány alatt a belügyminisztérium több mint 450, a román távközlési hatóság (ANCOM) 240 online fiókot követett, a Központi Választási Iroda (BEC) pedig mintegy 200 hamis tartalmat terjesztő fiókot jelentett az Állandó Választási Hatóságnak (AEP).
Murphy szerint ,,a döntések következetlensége", valamint ezeknek az eseteknek a kezelésével kapcsolatos tájékoztatás hiánya zavart keltett a jelöltekben és támogatóikban, akik nem tudták eldönteni, hogy mit szabad és mi nem megengedett. Kevés információ áll rendelkezésre arról, hogy a platformok mit léptek a hamis tartalmak ügyében, sőt a törölt tartalmak egy része ismét feltűnt az online térben - magyarázta.
Rámutatott, a romániai választási kampányban az online térben történtek kísérletek a jelöltek által feltöltött bizonyos tartalmak láthatóságának növelésére, illetve csökkentésére botok, trollfarmok és a mesterséges intelligencia bevetésével.
Az EBESZ képviselője ugyanakkor úgy értékelte, hogy a román hatóságoké volt az utolsó szó a külföldi befolyásolások ügyében.
A választásoknak a médiában való közvetítésével kapcsolatban Murphy megjegyezte, hogy ,,egyes médiumok politikai pártok általi intenzív és átláthatatlan finanszírozása aláássa a sajtó pluralista jellegét". Leszögezte: véleményük szerint a lakosság nem tudta, hogy a magántévé-csatornákon sugárzott médiaüzenetek közül melyek voltak fizetett politikai hirdetések és melyek nem, pedig ez a tájékozott választások feltétele.
Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) küldöttsége május 25-ig marad Romániában, és végső jelentését a május 18-i második forduló után teszi közzé.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában