2024.06.28. 16:15
A kormány módosította az e-TVA rendszer bevezetéséről szóló törvényt

Fotó: RaduBadoiu@GuvernulRomaniei
A kormány elfogadta az elektronikus áfabevallás rendszerének (e-TVA) bevezetéséről szóló törvényt módosító sürgősségi rendeletet - számolt be a kabinet pénteki ülése utáni sajtótájékoztatóján a pénzügyminiszter.
Marcel Boloş elmondta, hogy a jogszabály szerint a következő hat hónapban, 2025. január elsejéig az adóalanyok nem kapnak adateltérési figyelmeztetéseket és nem is kell megindokolniuk az adateltéréseket.
Így a tárcavezető szerint a féléves mentelmi idő alatt a pénzügyminisztériumnak lehetősége lesz megfigyelni, hogy honnan származnak az áfabevallásban, illetve az adóhatóság nyilvántartásában szereplő összegek közötti eltérések. A sürgősségi rendelet előírja az e-TVA rendszer bevezetését felügyelő bizottság létrehozását is. A pénzügyminisztérium, az adóhatóság és a vállalkozói érdekképviselet képviselőiből álló testület javaslatokat tehet a rendszer javítására - részletezte Boloş.
Közölte azt is, hogy a rendelet szerint 5 napról 20 napra nőtt az előzetesen kitöltött áfavallásban szereplő adatok és információk érvényesítési időszaka. További változás, hogy a pénteken elfogadott jogszabállyal csökkentették a törvény előírásainak megsértéséért kiszabható bírságokat - mondta el a pénzügyminiszter.
Boloş: az e-TVA rendszer bevezetése növeli az áfa-begyűjtés hatékonyságát
Az idei költségvetés 120 milliárd lejes áfabevételt irányoz elő - jelentette ki a pénteki kormányülés utáni sajtótájékoztatóján a pénzügyminiszter.
Marce Boloş elmondta, hogy elkészült az elektronikus áfa-bevallási rendszer (e-TVA) bevezetéséről szóló törvényt módosító sürgősségi rendelet tervezete, amelynek kidolgozásakor a minisztérium figyelembe vette a könyvszakértők és a vállalkozói érdekképviselet észrevételeit is.
Emlékeztetett arra, hogy az áfa (TVA) a költségvetés legfontosabb adóbevétele, amelyből az állam a közszolgáltatások összes kategóriáját finanszírozza, az oktatástól az egészségügyön át a nyugdíjakig. Megjegyezte, hogy az áfa befizetése nem jelent plusz kiadást a romániai vállalatok számára, mert semleges adó, és 'mint ilyen, nem befolyásolja a vállalatok működési költségeit'.
Boloş hangsúlyozta, hogy e-TVA rendszer bevezetésére mindenképp szükség van. 'A digitalizációnak több pénzt kell hoznia az állami költségvetésbe, és hatékonyan hozzá kell járulnia az adóelkerülés megelőzéséhez' - jelentette ki. Szerinte az e-TVA rendszer bevezetésével segít az áfabevételek fokozatos évenkénti növelésében, amit az országos helyreállítási terv is előír.
A pénzügyminiszter beszélt arról is, hogy ezt a rendszert több európai ország bevezette már, és azóta nőttek az áfabevetéleik. Példaként Olaszországot, Spanyolországot és Portugáliát emlegette. Megemlítette, hogy Románia jelenleg 35,7 százalékkal az utolsó helyen áll az Európai Unióban az áfa-begyűjtés hatékonyságának tekintetében.