2024.04.09. 16:27
Ciolacu: A települések több mint 90 százalékáról kitiltja a pénznyerő gépeket a kedden elfogadott törvénytervezet
Illusztráció
A romániai települések több mint 90 százalékáról kitiltja a pénznyerő gépeket a képviselőházban kedden elfogadott törvénytervezet - jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök. A kormányfő azután írt erről a Facebook-oldalán, hogy az alsóház döntő házként elfogadta azt a törvénytervezetet, amely szerint a 15 ezer fősnél kisebb településeken nem működhetnek pénznyerő gépeket működtető játéktermek. „Az embereket illúziókkal kecsegtető haszonlesők jó napjai véget értek” - fogalmazott bejegyzésében Ciolacu. Hozzátette, az emberek védelme fontosabb az államkasszába befolyó pénznél, amelyre mások szenvedése árán tesz szert a szerencsejáték-ipar. „Növeltük a szerencsejátékokra kivetett adókat, jobban szabályoztuk az ágazatot, betiltottuk a nyerőgépeket a 15 ezer fősnél kisebb településeken, és folytatjuk az intézkedéseket mindaddig, amíg ellenőrzés alá kerülnek a dolgok. Nem félek senkitől, végig fogom ezt vinni” - nyomatékosította a kormányfő.
A szerencsejáték-ipar 'két vállra fektetésének' első lépése a kedden megszavazott törvény, amely szerint a 15 ezer fősnél kisebb településeken nem működhetnek pénznyerő gépeket működtető játéktermek - jelentette ki a tervezet képviselőházi elfogadása után Alfred Simonis.
A képviselőház ügyvivő elnökének beszámolója szerint a jogszabályjavaslatot négy 'eltévedt' független képviselő kivételével a teljes ellenzék is megszavazta, ami azt bizonyítja, hogy a tervezet jó. A politikus elmondta, hogy a jogszabályjavaslatot hamarosan elküldik az államfőnek kihirdetésre, és a Hivatalos Közlönyben való megjelenése utáni 10. napon hatályba lép. Ez a törvény az első lépést jelenti a 'szerencsejáték-maffia' legyőzéséhez - vélekedett Simonis.
Arra a kérdésre, hogy miért korlátozták a tiltást 15 ezresnél kisebb lélekszámú településekre, Simonis azt felelte: a szerencsejáték-ipar hivatalosan bejelentett éves forgalma 10-12 milliárd euró, és az ágazat képviselői legjobb ügyvédeket bízták meg, akik a jogalkotási folyamat alatt folyamatosan azt üzenték a parlamentnek, hogy a törvény alkalmazhatatlan, és nem lesz mód a játéktermek bezárására, mert az üzemeltetők érvényes működési engedélyekkel és bérleti szerződésekkel rendelkeznek. Azt is elmondta: a törvény hatályba lépése után derül majd ki, hogy a játéktermek üzemeltetői találnak-e kiskaput a jogszabályon. Ha a tervnek megfelelően fejti ki hatását, akkor egy újabb jogszabállyal teljesen kitiltják a városokból a szerencsejáték-gépeket. „Stratégiai húzás, hogy két vállra fektessük ezt az anyagilag nagyon életképes iparágat” - magyarázta a képviselőház elnöke.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) bírálatairól annyit mondott: egyértelmű, hogy a két ellenzéki párt valójában ellenezte ezt a törvényt, és váratlanul érte őket, hogy szavazás alá bocsátották a tervezetet.
A képviselőház kedden döntő házként fogadta el a pénznyerő automaták működtetését szabályozó törvénytervezetet. A jogszabályjavaslat 243 támogató szavazatot kapott, négyen tartózkodtak, két képviselő nem voksolt. A tervezet szerint a 15 ezer fősnél kisebb településeken nem működhetnek pénznyerő gépeket működtető játéktermek. A javaslat azt is előírja, hogy a Szerencsejátékok Országos Hivatalának (ONJN) létre kell hoznia a szerencsejáték-tevékenységek végzésére engedéllyel rendelkező piaci szereplők online jegyzékét, amelyet legalább 24 óránként frissíteni kell.