Oktatás

2023.04.22. 16:22

Megkezdték az aláírásgyűjtést az általános sztrájk kirobbantására a tanügyi szakszervezetek

Forrás: Agerpres

Agepres

Az oktatási szakszervezetek aláírásgyűjtésbe kezdtek az általános sztrájk kirobbantása érdekében, mivel követeléseik továbbra is megoldatlanok, és a kormány olyan döntéseket tervez hozni, amelyek további negatív hatással lesznek a tanügyben dolgozókra.

A Szabad Tanügyi Szakszervezetek Szövetsége (FSLI), a Spiru Haret Szakszervezeti Szövetség és az Alma Mater Országos Szakszervezeti Szövetség képviselői április 25-én és 26-án ismét sztrájkőrséget fognak állni a kormány előtt, majd május 10-én egy újabb tüntetést szerveznek a fővárosban, amelyre több mint 15.000 szakszervezeti tagot várnak - tájékoztatott szombati közleményében a három szakszervezeti tömb

Értesítik továbbá a kormányt és a parlamentet, hogy aláírásgyűjtésbe kezdtek az általános tanügyi sztrájk kirobbantása végett.

A tiltakozás e szélsőséges formájához való folyamodás annál is inkább indokolt a szakszervezetek szerint, mivel a koalícióban megvitatandó sürgősségi rendelet tervezete olyan fiskális és költségvetési intézkedéseket tartalmaz, amelyek további negatív hatással vannak az oktatásban dolgozókra - érvelnek a szakszervezeti vezetők.

A tanügyi szakszervezetek szerint a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) vezetőinek a két héttel ezelőtti ígéretével ellentétben a kormány szándéka az, hogy a személyzeti kiadásokat a 2022-es szinten maximalizálja, ami lehetetlen az oktatási rendszerben, mivel a pedagógusok fizetése a magasabb tanári fokozatba lépéssel, illetve a szolgálati idő előrehaladásával nő. Emellett a tervezet megakadályozza, hogy a tanügyi kisegítő személyzet megkapja a 2017/153-as törvényben szereplő alapfizetést.

Azt állítják továbbá, hogy az új határozatok növelnék a munkaerőhiányt azáltal, hogy megtiltják a fizetésnek a nyugdíjjal való halmozását, és megakadályozzák a betöltetlen állások elfoglalására irányuló versenyvizsgák kiírását.

Függetlenül attól, hogy ezt a sürgősségi rendelettervezetet jóváhagyják-e vagy sem, a FSLI, a Spiru Haret és az Alma Mater szakszervezeti tömbök követelései változatlanok maradnak: valamennyi tanügyi alkalmazott kapja meg a 2017-es bértörvényben 2022-re előirányzott fizetését, kérik továbbá hogy növeljék a tanügyi kisegítő személyzet bérét, fizessék ki a tanügyi alkalmazottak munkakörülményeinek megfelelő bérpótlékokat, és hogy a készülő új bértörvényben a pedagógusok kerüljenek egy magasabb javadalmazási kategóriába - olvasható a közleményben.

Követelik ugyanakkor egy olyan törvény bevezetését, amely előírja, hogy a közalkalmazotti béreket évente az infláció mértékével indexálják, továbbá a túlórák kifizetését és a vissza nem térítendő európai alapokból finanszírozott projektekkel foglalkozó csoportokba kinevezett tanügyi alkalmazottak munkájának a jövedelmezését is.

Deca bízik benne, hogy nem kerül sor az általános tanügyi sztrájk kirobbantására

Ligia Deca oktatási miniszter szombaton kijelentette, bízik benne, hogy nem kerül sor az általános tanügyi sztrájk kirobbantására, és sikerül normális körülmények között zárni a tanévet. 'Bízom benne, hogy nem jutunk el odáig (az általános sztrájk kirobbantásáig - szerk. megj.), és sikerül normális körülmények között zárni a tanévet. Úgy vélem, a tanügyi alkalmazottak képviselői is ezt szeretnék. Le kell ülni a tárgyalóasztalhoz megtalálni a megoldást' - mondta Deca, akit az újságírók a szakszervezetek szerint küszöbön álló tanügyi sztrájkról kérdeztek. Hozzátette, hogy az oktatási minisztérium támogatja a béremeléseket. 'Ami a sürgősségi rendeletet illeti, amelyre a szakszervezetek hivatkoznak, az oktatási minisztériumban már dolgozunk egy sor észrevételen, hogy benyújtsuk a pénzügyminisztériumnak. A tanügyminisztérium támogatja a béremelést, és azt is, hogy egy kezdő pedagógus fizetése az országos átlagbérnek feleljen meg' - szögezte le Deca.

Az oktatási szakszervezetek aláírásgyűjtésbe kezdtek az általános sztrájk kirobbantása érdekében, mivel követeléseik továbbra is megoldatlanok, és a kormány olyan döntéseket tervez hozni, amelyek további negatív hatással lesznek a tanügyben dolgozókra.

A Szabad Tanügyi Szakszervezetek Szövetsége (FSLI), a Spiru Haret Szakszervezeti Szövetség és az Alma Mater Országos Szakszervezeti Szövetség képviselői április 25-én és 26-án ismét sztrájkőrséget fognak állni a kormány előtt, majd május 10-én egy újabb tüntetést szerveznek a fővárosban, amelyre több mint 15.000 szakszervezeti tagot várnak - tájékoztatott szombati közleményében a három szakszervezeti tömb.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában