Földmozgás

2023.02.13. 17:51

Gorj megyei földrengés: nem érkeztek jelentések anyagi kárról vagy áldozatokról

Illusztráció

Erdon-összeállítás

Földrengést észleltek hétfő délután Románia déli részén, Gorj megyében, a román Országos Földtani Intézet (INFP) első becslése szerin szerint 5,2-es erősségű volt. A földmozgás helyi idő szerint 16 óra 58 perckor történt 13,2 kilométeres mélységben, a földfelszíni középpontja Nagyszebentől 102, Craiovától 107, Piteștitől 137 kilométerre volt. Az amerikai földtani intézet (USGS) gyorsjelentése szerint a romániai földmozgás 5-ös erősségű volt, 10 kilométeres mélységben történt, a felszínen a Zsílvásárhelytől (Târgu Jiu) 20 kilométernyire északra lévő Ploșnița község közelében. Marcel Romanescu, Zsílvásárhely polgármestere a Digi 24 hírtelevíziónak azt mondta: a rengést a városban erősen lehetett érezni, sokakat megijesztett, de károkról nincs tudomása, a 112-es segélyhívót sem hívták a földrengés miatt. Húsz perccel később 3-as erősségű utórengés következett be ugyanabban a téréségben.

Az Agerpres arról írt: a Gorj megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) munkatársai a rengést követően megelőző jelleggel felderítő/járőrözési feladatokat végeztek, hogy azonosítsák az esetleges problémákat. A belügyminisztérium Katasztrófavédelmi Főosztálya (DSU) emlékeztet arra, hogy a földrengésekről előzetesen nem értesítik a RO-ALERT rendszeren keresztül a lakosságot. Ha a földrengés súlyos következményekkel jár, akkor a lakosság figyelmeztető üzeneteket kaphat a megfelelő védelmi intézkedésekről (pl. sürgősségi segélyosztó pontokról).

Mihai Diaconescu, a INFP ügyeletese szerint az olténiai, kis mélységben lévő szeizmikus térségben gyakoriak a földmozgások, de ilyen erősségű rengésre eddig nem volt példa.

A maszol.ro arról írt: kolozsvári szerkesztőségükben is érezni lehetett a földmozgást, az asztalokon lévő monitorok billegni kezdtek és a számítóképek fém dobozai beremegtek. Szintén a Maszol híradása szerint Târgu Jiu, Craiova, Temesvár és Nagyszeben lakosai közül többen írták a közösségi médiában, hogy érezték a földrengést. A portál ugyanakkor idézi Gheorghe Mărmureanu szeizmológust, aki a Libertateának elmondta, hogy a Gorj megyei földrengés nem ad okot aggodalomra. „A Târgu Jiu-i terület szeizmikus övezetként ismert abban az értelemben, hogy gyakran fordulnak elő földrengések. (...) Természetesen a törökországi földrengések feszültséget okoztak, de nem erről van szó. Nem lehet összefüggés az itteni szeizmikus tevékenység és a Törökországban történtek között” – mondta az Országos Földfizikai Intézet tiszteletbeli igazgatója.

Romániában főleg a Kárpátok kanyarulatában lévő Vrancea szeizmikus térséget tartják veszélyesnek. A több mint százkilométeres mélységből induló, nagy erejű földmozgások évszázadonként legalább kétszer okoztak jelentős pusztítást Bukarest térségében. A legutóbbi, 1977-es 7,2-es erősségű földrengésben több mint 1400-an haltak meg, és több mint 11 ezer ember megsérült.

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában