május 3., szombat

IrmaTímea névnap

Putyinról nincs mozaik benne

2020.06.14. 21:07

Felszentelték az orosz hadsereg főtemplomát

Felszentelte Kirill pátriárka az orosz hadsereg főtemplomát vasárnap a Moszkvához közeli Kubinka Patriot parkjában.

Felszentelték az orosz hadsereg főtemplomát

Moszkva, 2020. június 14. Az orosz ortodox egyház sajtószolgálata által közreadott képen Kirill, Moszkva és egész Oroszország pátriárkája (k) felszenteli az orosz fegyveres erõk fõtemplomát a Moszkvához közeli Kubinka település Patriot parkjában 2020. június 14-én. Az orosz hadsereg másfél év alatt megépített fõtemplomát az eredeti tervek szerint a nácizmus felett aratott gyõzelem 75. évfordulóján, május 9-én szentelték volna fel, de a koronavírus-járvány miatt az eseményt elhalasztották. MTI/EPA/Szergej Vlaszov

Forrás: MTI/EPA

Fotó: Szergej Vlaszov

Az orosz ortodox egyházfő a templom megépítését azon „történelmi fordulat egyik jelképének” nevezte, amelyet az orosz nép és hadserege tett meg a „hitetlenségtől a hit felé”. Az avatáson a pátriárka átadta Szergej Sojgu védelmi miniszternek a kaplunovkai Szűz Mária-ikont, amelyet Nagy Péter cár vitt el 1709-ben a poltavai haditáborba, ahol az orosz katonák a svédek ellen megvívott győztes csata előestéjén fohászkodtak előtte. A szovjet időkben a kegytárgyat őrző templomot lerombolták, de az ikon megmenekült.

A másfél év alatt megépített katonai főtemplomot az eredeti tervek szerint a nácizmus felett aratott győzelem 75. évfordulóján, május 9-én szentelték volna fel, de a koronavírus-járvány miatt az eseményt el kellett halasztani. A vasárnapi szertartás részvevői ugyanakkor – a helyszíni közvetítés képei szerint – nem viseltek védőmaszkot.

A templom dekorációjában a csataképek és a katonai érdemjeleket bemutató ablakok mellett megjelennek az orosz hadtörténet jeles alakjai, így Szuvorov, Kutuzov, Nahimov, Dmitrij Donszkoj és Alekszandr Nyevszkij is. Az eredeti tervekkel ellentétben a falakon nem helyezték el sem Joszif Sztálin, sem pedig – saját kérésére – Vlagyimir Putyin orosz elnök mozaikképét, aki mellett egyébként több jelenlegi orosz vezető is megjelent volna a Krím félsziget Ukrajnától elcsatolása apropóján.

Az orosz fegyveres erők orosz-bizánci stílusban megépített főtemploma a kereszttel együtt 96 méter, harangtornya pedig 75 méter magas.

A hatezer ember befogadására alkalmas templomot a hivatalos tájékoztatás szerint a magán- és céges adományok számára létrehozott, 3,6 milliárd rubeles (jelenlegi árfolyamon csaknem 16 milliárd forintos) Feltámadás jótékonysági alapból építették fel. Sajtóforrások szerint a költségek túllépték ezt az összeget, és a büdzsét Moszkva megye és a főváros is megtámogatta.

Az orosz védelmi minisztérium által közreadott képen Kirill, Moszkva és egész Oroszország pátriárkája (k) felszenteli az orosz fegyveres erők főtemplomát a Moszkvához közeli Kubinka település Patriot parkjában 2020. június 14-én. Az orosz hadsereg másfél év alatt megépített főtemplomát az eredeti tervek szerint a nácizmus felett aratott győzelem 75. évfordulóján, május 9-én szentelték volna fel, de a koronavírus-járvány miatt az eseményt elhalasztották
Fotó: MTI/EPA/Orosz védelmi minisztérium

A szentély 80 tonnás központi kupoláját tavaly novemberben emelték a helyére a – háború lezárásának évére utalóan – 19,45 méter átmérőjű toronydobra. A templomnak hat aranyozott, ötvözött acélvázú kupolája van. Mindegyiket a fegyvernemek védőszentjeinek szentelték. A fő kupola mennyezetének Krisztus-arcmása a TASZSZ szerint a legnagyobb ilyen mozaikábrázolás a világon.

A templom harangegyüttesének összsúlya több mint húsz tonna. A győzelem motívumaival díszített 18 harangot, amelyek közül a legnagyobb 8,5 tonnás, a voronyezsi Anyiszimov öntöde készítette el. A harangtorony magassága, a jubileumra utalva, szimbolikusan 75 méter.

A templomhoz vezető Emlékezet útja elnevezésű galéria hossza 1418 méter – a Szovjetunió számára ennyi napig tartott a második világégés. A háború 33 millió szovjet részvevőjének emlékét multimédiastandok fogják felidézni.

A lépcső kialakításához felhasználták a náci Németország hadseregétől, a Wehrmachttól zsákmányolt fegyverek, lőszerek és tanklánctalpak beolvasztott fémét.

A templom felépítésének tervét a moszkvai katonai tárca vezetője, Szergej Sojgu hadseregtábornok 2018 szeptemberében hozta nyilvánosságra. Az orosz fegyveres erők egyébként annak az évnek az augusztusában tartottak első ízben gyakorlatot a csapatok erkölcsi és pszichológiai készenlétének biztosítására, a hadsereg és a hadiflotta tábori lelkészeinek részvételével.

Sojgu szerint a személyi állomány körében végzett lelki és felvilágosító tevékenységben „felbecsülhetetlen” szerepük van a katonaság ortodox templomainak.

A hadsereg főtemploma, amelynek plébánosa maga a pátriárka, egyszerre lesz vallási, oktatási és módszertani központ a katonák, a tábori lelkészek és a civilek számára egyaránt.

A Rosszija 24 hírtelevízió szerint a templom a hívők előtt június 22-én – a Szovjetunió elleni náci támadás évfordulóján – nyitja meg kapuit.

Moszkva belvárosát vasárnap este lezárják a járvány miatt június 24-re – a frontról visszatért szovjet csapatok győzelmi díszszemléjének 75. évfordulójára – átütemezett parádé éjjeli próbája miatt.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!