május 2., péntek

Zsigmond névnap

Tudnivalók

12 órája

Egy nap, több választás Bihar megyében

Államfőválasztás lesz május 4-én Romániában, ugyanakkor az ország több részén időközi önkormányzati voksolásokat is tartanak. Bihar megyében két polgármestert – Rényben és Biharkabán –, valamint a Bihar Megyei Tanács elnökét is ezen a napon választják meg.

Egy nap, több választás Bihar megyében

Illusztráció

Fotó: Alexandru Nițescu

A tavaly érvénytelenített államfőválasztást május 4-én ismétlik meg Romániában, ezen a vasárnapon zajlik le a voksolás első fordulója. Ha lesz olyan jelölt, aki megszerzi az érvényes szavazatok 50 százalékát és minimum még egy voksot, akkor ő lesz Románia új elnöke. Amennyiben ez nem fog megtörténni, akkor két hét múlva, május 18-án második fordulót tartanak, amelyen az első fordulóban a két legtöbb szavazatot kapott jelölt közül lehet majd választani. 
Fontos tudni, hogy az országban több helyen május 4-én időközi önkormányzati választásokat is fognak tartani. Bihar megyében két polgármestert (Rényben és Biharkabán), valamint a Bihar Megyei Tanács elnökét is ezen a napon választják meg. A megyeitanácselnök-választáson egyszerű többséggel dől majd el, hogy ki lesz a megye vezetője, vagyis az a jelölt nyer, aki a legtöbb leadott voksot szerzi meg. A megyei önkormányzati választáson csak abban az esetben tartanak második fordulót, ha az első helyen végzett jelöltek egyforma számú szavazatot kapnak, aminek meglehetősen kicsi a valószínűsége. 

Az államfőválasztáson csak román állampolgárságú személyek vehetnek részt, a megyeitanácselnök-választáson azonban szavazhatnak EU-s állampolgárok is, ha van bejelentett lakhelyük Romániában, a mi esetünkben Bihar megyében. 

A voksolás menete 

A voksolás lebonyolításával kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat Sütő Tibornak, a Bihar Megyei Választási Bizottság tagjának a segítségével ismételjük el, most csak az államfőválasztásra, és a megyei tanácselnök megválasztására fókuszálva. A szavazás országszerte reggel hét órától kezdődik és este kilencig tart, de ez meghosszabbítható éjfélig, ha a szavazókörzet előtt még vannak voksolni kívánó polgárok. Éjféltől azonban már nem lehet szavazni egyik esetben sem. Mindkét voksolás ugyanazokban a szavazókörzetekben fog lebonyolódni, az államfőválasztás esetében fehér, míg a megyei tanácselnök megválasztása során színes választói névjegyzéket kell aláírjon a választópolgár. Mindenki eldöntheti, hogy melyik voksoláson kíván részt venni: mindkettőn, vagy csak az egyiken; aki nem akar egyiken sem részt venni, az nyilván el sem megy a szavazókörzetbe. Az államfőválasztáson minden polgár abban a szavazókörzetben voksolhat, amelyhez állandó vagy bejelentett lakcíme alapján tartozik. Ha a polgár az otthonául szolgáló településen tartózkodik a szavazás napján, akkor csakis a saját szavazókörzetében voksolhat, ha azonban a szavazás napján nem tartózkodik otthon, akkor az ország bármelyik szavazókörzetében élhet ezzel a jogával. Viszont az önkormányzati választásokon a polgárok kizárólag csak abban a körzetben voksolhatnak, amelyhez az állandó vagy ideiglenes lakcímük (flotant) szerint tartoznak. Ez alól a szabály alól nincs kivétel, ami azt jelenti, hogy ha például egy nagyváradi illetőségű személy a szavazás napján Belényesben, tehát Bihar megyében tartózkodik, akkor sem voksolhat Belényesben az önkormányzati választáson. Ahhoz, hogy a megyei tanácselnöki jelöltlistára leadhassa szavazatát, vissza kell utazzon Nagyváradra, és el kell menjen a saját szavazókörzetébe. 
A példánál maradva ugyanez a váradi illetőségű, de a szavazás napján Belényesben tartózkodó polgár az államfőválasztáson leadhatja voksát bármelyik belényesi szavazókörzetben. Akik a szavazás napján külföldön tartózkodnak, a külhonban felállított szavazókörzetekben élhetnek ezzel a jogukkal az államfőválasztáson, de ha megyei tanácselnököt is szeretnének választani, vissza kell térjenek a bejelentett romániai lakcímük szerinti szavazókörzetükbe. Sütő Tibor szerint, mivel hosszú hétvége lesz, ezért nagyon sok panasz fog érkezni arról, hogy azokat, akik elutaztak, nem fogják engedni szavazni az időközi önkormányzati választásokon ott, ahol éppen tartózkodnak. 

A polgárok az államfőválasztáson egy szavazólapot kapnak. Fontos, hogy legyen náluk érvényes személyi igazolvány, mert a szavazókörzetben ennek beolvasásával állapítják meg, hogy jogosult-e voksolni. Ha a megfelelő helyen jelentkezett, akkor megkapja a szavazólapokat és a pecsétet, ha nem, akkor a beolvasót kezelő személy megmondja neki, hogy melyik szavazókörzetbe kell menjen. Ha minden rendben zajlik, akkor a szavazóeszközök átvétele után érdemes ellenőrizni azt, hogy a szavazólap hátulján rajta van-e a kontrollpecsét, mert enélkül nem érvényes a szavazólap, tehát a voks sem az. Ezután bemegy a polgár a szavazófülkébe, rányomja a pecsétet az általa támogatott jelölt nevére, összehajtogatja a szavazólapot, bedobja az urnába, visszaadja a szavazókörzeti munkatársnak a pecsétet, és visszakapja a személyi igazolványát. Ezzel le is zárult a részéről a szavazás, el kell hagynia a körzetet. 

Érvényes szavazat

Mind az államfő-, mind a megyeitanácselnök-választás esetén akkor érvényes a leadott voks, ha a pecsét benne van az egyik jelölt nevét tartalmazó keretben, vagy rajta van a kereten, esetleg kívülről érinti a keretet. Akkor is érvényes a szavazat, ha egy jelölt nevének keretében több pecsét is van, és akkor is, ha a szavazólapon máshova is nyomott pecsétet a szavazó, de emellett csak az egyik jelölt nevét keretező négyzetben van pecsét, vagy legalább érinti a jelölt négyzetének a keretét, mert mindezekből még leszűrhető a választói szándék. Akkor is érvényes a voks, ha a pecsét egy jelöltre van leadva, de emellett a szavazólap össze van firkálva. Ezzel szemben nem érvényes a voks akkor, ha a szavazólapon nincs rajta a szavazókörzet kontrollpecsétje, és akkor sem, ha a szavazó több jelöltre is rányomta a pecsétjét, illetve, ha a pecsét nincs benne egyetlen keretben sem, és még csak nem is érinti egyetlen jelölt nevét tartalmazó keretet sem, mert ezekben az esetekben nem állapítható meg a választói szándék. Az sem érvényes szavazat, amikor más formájú a pecsét, mint a hivatalos. Fontos tudni, hogy a polgár nem fényképezheti le a szavazatát, nem lehet alkoholt inni a szavazókörzetek közelében, és tilos alkoholos állapotban belépni a szavazókörzetbe.

Ez szükséges a mozgóurna igényléséhez

Mozgóurnát lehet kérvényezni a kifejezetten erre a célra kiállított kérvénnyel, amit kézzel alá kell írni, e mellé csatolni kell egy orvosi igazolást, amiből kiderüljön, hogy a szavazópolgár nem tud mozogni, tehát nem tud elmenni a szavazókörzetbe. Ezt az igazolást nem feltétlenül a háziorvos kell kiállítsa. A kérvényeket be lehet nyújtani május 2-ig, péntekig a megyei választási bizottsághoz, szombaton este 18–20 óra között pedig annál a szavazókörzetnél, ahova a mozgóurnát igénylő választópolgár tartozik. A kórházakban és az öregotthonokban ezeknél az intézményeknél kell kérvényezni a mozgóurnát, és a kórházak, illetve az öregotthonok kötelezettsége az, hogy intézkedjenek annak érdekében, hogy oda is eljusson a mozgóurna. Ugyanez az eljárás a börtönökben is. A megyeitanácselnök-választásnál ennél szigorúbbak a feltételek. Mivel az a főszabály, hogy mindenki csak a saját szavazókörzetében voksolhat, ezért a kórházakban lévők nem kérhetnek mozgóurnát, csak abban az esetben, ha lakcímük szerint éppen ahhoz a szavazókörzethez tartoznak, amelyhez a kórház is. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában