Bulvár-celeb

2025.03.20. 15:16

Legendás globális evakuálások – városok, amiket ki kellett már üríteni (videó)

A Direct One kínálatában március 17-től sugárzott hét részes dán minisorozat, a nem túl távoli jövőben játszódó Mint a családunk (Families Like Ours) egészen hátborzongató módon mutatja be az éghajlatváltozás drámai következményeit. A történet szerint az ijesztő iramban növekvő vízszintemelkedés miatt a hatmillió lakosú Dániát lezárják, teljes lakosságát pedig áttelepítik. Ennek apropóján mutatjuk most be azokat az ismert helyszíneket, amelyeket természeti, nukleáris és vegyi katasztrófák, vagy háborús vészhelyzetek miatt kellett egyik pillanatról a másikra kiüríteni.

A Velencei Nemzetközi Filmfesztiválon mutatták be az Oscar-, BAFTA- és Arany Pálma-díjas dán rendező, Thomas Vinterberg minisorozatának, a Mint a családunk című szériának a (Families Like Ours) világpremierjét. A sorozat az éghajlatváltozás következményeit, a tenger fenyegetően emelkedő vízszintjét, a menekültválságot, a helyzet okozta nyomást és az arra adott társadalmi, vagy egyéni reakciókat mutatja be – adta hírül a Travelo.

Fókuszban az éghajlatváltozás drámai következményei
Forrás:  Canal+, Direct One

Az országot – melyet szélerőművé alakítanak – lezárják, teljes lakosságát evakuálják, és mindenkinek ott kell elölről kezdeni az életét, ahol befogadják.

Mindezt a fájdalmasan fenyegető szituációt egy tehetős dán család szemüvegén keresztül mutatja be a rendező, aki katasztrófafilm helyett egy olyan társadalmi drámát álmodott vászonra, ahol a bürokrácia útvesztői, a súlyosbodó családi feszültségek és a morális válságok legalább annyira ijesztőek, mint az éghajlatváltozás globális, komplex problematikája.

Ennek kapcsán mutatjuk be azokat a helyszíneket, amelyeket természeti vagy ipari katasztrófák miatt kellett rövid idő alatt kiüríteni.

A történelem leghíresebb evakuálásai

Pripjaty és Csernobil (1986) – Szovjetunió, a mai Ukrajna

1986. április 26-án a csernobili atomerőmű 4-es reaktorában robbanás történt, amely nagy mennyiségű radioaktív anyagot juttatott a levegőbe.

A legközelebbi város, a csernobili atomerőműtől alig 3 kilométerre fekvő Pripjaty – ahol nagyrészt az atomerőmű dolgozói és családjaik laktak – 49 ezer lakóját csak április 27-én, 36 órával a baleset után kezdték el kitelepíteni.

A lakosságnak azt mondták, hogy csak néhány napra kell elhagyniuk otthonaikat, de soha többé nem térhettek vissza. Az 1986-os evakuáció után egy 30 kilométeres tiltott zónát hoztak létre, és végül több mint 100 ezer embert kellett kitelepíteni.

Chernobyl, site of world's worst nuclear disaster, remains haunting place
Pripjaty városának lakosai soha nem térhettek vissza otthonaikba
Fotó: Anadolu via AFP

Fukushima Daiichi (2011) – Japán

2011. március 11-én a 9,0 erősségű tóhokui földrengés szökőárt idézett elő, amely a fukushimai atomerőműben súlyos nukleáris üzemzavarokat, végül pedig reaktorolvadást okozott.

Az erőműből nagy mennyiségben kijutott radioaktív anyagok több tíz kilométeres távolságon belül beszennyezték a környezetet. A balesetet a Nemzetközi Nukleáris Eseményskála (INES) szerinti legsúlyosabb, 7-es fokozatba (nagyon súlyos) sorolták be.

A hatóságok kezdetben egy 3 kilométeres körzetet ürítettek ki, de ezt később 20 kilométerre növelték. Az evakuáció 154 ezer embert érintett. A terület egy része ma is lakhatatlan, és még mindig folynak a tisztítási munkálatok.

Dunkerque evakuációja (1940) – Franciaország

A második világháborúban a brit haderő 338 000 szövetséges (brit, francia és belga) katonát mentett ki a német csapatok által körbezárt Dunkerque térségéből 1940. május 26. és június 3. között, mindösszesen 9 nap alatt. Az akció Dinamó hadművelet néven íródott be a történelembe.

A sikerrel zárult hadművelet, amely segítette a szövetségeseket a háború folytatásában, arról a dinamóról kapta a nevét, amely a brit haditengerészet főhadiszállásának helyet adó doveri vár áramellátását biztosította a háború során.

Bertram Ramsay altengernagy ennek a dinamónak helyet adó gépteremből tervezte és vezette a hadműveletet, és innen tájékoztatta Churchill miniszterelnököt is.

Saigon bukása (1975) – Vietnám

1975. április 30-án az észak-vietnámi hadsereg elfoglalta Saigont, Dél-Vietnám fővárosát. Ez a döntő esemény a dél-vietnámi kormány összeomlásához, több ezer fős amerikai személyzet és a dél-vietnámi szövetségesek evakuálásához vezetett, és a vietnámi háború végét jelentette.

Az április 29-30. között zajló evakuáció „Frequent Wind” művelet néven vált ismertté, mely során helikopterekkel mentették a városban szorult több ezer embert. Ám így is sokan maradtak hátra, akik később üldöztetéseknek voltak kitéve.

Amely még csak készül egy esetleges evakuálásra: Nápoly

A dél-olasz város egy olyan vulkanikus területen fekszik, ahol a Vezúv, illetve a Camp Flegrei vulkáni kaldera, egy hatalmas szupervulkán szeizmikus aktivitása mindennapi figyelmeztetést jelent Olaszország harmadik legnagyobb városa számára. A vulkán kitörésének magas kockázatát mutatja, hogy a talaj minden hónapban másfél centit emelkedik.

A területen történelmi szempontból is számottevő a szeizmikus aktivitás, gondoljunk csak a Vezúv Kr. u. 79-es kitörésére, amely során olyan városok pusztultak el, mint Pompeji, Herculaneum, vagy Stabiae.

Noha unokaöccse feljegyezte, hogy idősebb Plinius, a misenumi flotta parancsnoka több gályát is indított Pompeji lakosságának evakuálására, feltehetőleg egy cunami következtében a tenger visszahúzódása miatt ez a mentési művelet nem volt kivitelezhető, így a hamu, a piroklasztikus ár és a forró, mérgező gázok több ezer ember halálát okozták, köztük idősebb Pliniusét is.

Napjainkban az olasz kormány felkészült egy nagyobb katasztrófára is, mintegy 500 millió eurót különített el különböző biztonsági beavatkozásokra, illetve a tömeges evakuálásra, amelyet azonban csak a legvégső esetben rendelnek el.

Legutóbb az 1980-as években kellett kitelepítést végrehajtani a Campi Flegrei működése miatt. Akkor mintegy negyvenezer embert evakuáltak otthonából.

A Mint a családunk, című dán, hétrészes drámasorozat március 17-től érhető el a Direct One kínálatában: az új epizódok bárhol és bármikor streamelhetők a Direct Now alkalmazásban, a hagyományos televíziózás szerelmesei pedig a Direct One csatornán is követhetik. Minden hétfőn újabb két rész, illetve az utolsó záró epizód érkezik a csatornára, valamint az app videótárába

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!