2023.08.14. 21:00
Azt hitte, hogy végleg magunk mögött hagytuk a Covidot? Tévedett
Új variáns érkezhet ősszel.
Illusztráció: Shutterstock
Fotó: Andrey_Popov
Úgy tűnik, a nyár végének közeledtével a koronavírus is felébredt "szendergéséből". Az Egyesült Államokban és az Egyesült Királyságban ráadásul egy új Covid-variáns terjed. Az esetek 17,3 százalékát teszi ki, és úgy néz ki, domináns törzzsé fog válni.
De mit lehet tudni az Eris névre hallgató változatról? Veszélyesebb mint elődei és hogyan hatnak rá a jelenlegi vakcinák?Az Eris az Omicron vírusvariánsból fejlődött ki, amely 2022 őszére maga is domináns törzzsé vált. Jelenleg nem sok adat áll a kutatók rendelkezésére, nincsenek biztos információk arról, hogy az Eris súlyosabb betegséget fog-e okozni mint elődei, és mennyivel lesz fertőzőbb, de a növekvő esetszámok arra utalnak, hogy néhány hónap múlva, legkésőbb a tél folyamán ez a típus fog dominálni.
A helyzet szerencsére lényegesen jobb, mint 2020-ban volt: vannak már védőoltásaink, és folyamatban van a frissített vakcinák fejlesztése is, amelyek eredményesen felvehetik a harcot a jövőbeli vírusváltozatokkal.
Hogy honnan származik, és hol terjed leginkább az Eris, kiderül az Origo cikkkéből.
Az új vírusváltozat nagyon hasonlít elődjére az Omicronra. A rendelkezésre álló megfigyelések, bizonyítékok nem utalnak arra, hogy az Eris súlyosabb tüneteket okozna, és a Coviddal összefüggésbe hozható halálesetek száma sem nőtt.
Az Eris által okozott leggyakoribb tünetek a láz, köhögés, fáradtság és fejfájás.
Az már tudott, hogy azOmicron törzsek és leszármazottaik sokkal enyhébb tüneteket okoznak, mint a kezdeti hullámok idején pusztító korai vírusváltozatok. Sok a tünetmentes hordozó is, akik nem is tudnak betegségükről, így maszk nélkül könnyebben átadják a kórokozót másoknak. Bár súlyos tüneteket úgy tűnik nem okoz, az Eris sokkal fertőzőképesebb lehet elődeinél.
A legveszélyeztetettebbek továbbra is az idősek, illetve az immunhiányos betegségben szenvedő páciensek, de azok sem nyugodhatnak meg teljesen, akik oltatlanok.
Megvédenek-e a vakcinák?
Jelen pillanatban nincsenek EG.5.1 specifikus vakcinák, és nincs információ arról, hogy az új törzs képes-e hatékonyan kicselezni a régebbi típusú védőoltásokat.
Ennek ellenére a korábbi vakcinák még mindig jól megállják a helyüket, és az embereknek is van bizonyos mértékű immunitása a vírussal szemben, hála a korábbi védőoltásoknak, illetve fertőzéseknek
Egyelőre semmiképpen sem szabad pánikolni, ám az ilyen esetekben nehezen megjósolható, mi lesz ősszel és télen. Nagyon elenyésző annak valószínűsége, hogy ismét olyan egészségügyi helyzettel és lezárásokkal nézzünk szembe, mint amilyeneket a korai hullámok idején tapasztaltunk.
Bulvár-celeb
- Van kutyája? Esélyes, hogy tovább fog élni az átlagnál
- „Költözz tanyára!” – Tóth Gabit nem bántja a beszólás, sőt...
- Boldogság! Anya lett a Miss Balaton egykori szépségkirálynője
- Szabó Franciska megmutatta mire képes az izmos combjaival, szétroppantott egy görögdinnyét
- Két telitalálat is volt a Jokeren, a lottó rekordnyereménye tovább halmozódik