május 18., vasárnap

AlexandraErik névnap

Kultúra

2 órája

Idén is népszerű volt a Múzeumok Éjszakája - Fotók és videók

Nyüzsgés töltötte be a várost május 18-án szombaton, hiszen számos esemény zajlott ezen a hétvégén Nagyváradon. Ezen a napon szervezték meg a Múzeumok Éjszakáját is, amelyen idén is rengetegen vettek részt.

Idén is népszerű volt a Múzeumok Éjszakája - Fotók és videók

Fotó: Alexandru Nițescu

P. Nagy Noémi, Pap István

A hűvös, esős idő sem tántorította el a váradiakat, és nagy számban vettek részt a hétvégi kulturális eseményeken. Rengetegen voltak a Borparton, sokan keresgéltek könyveket a Gaudeamus könyvvásáron, a tudományok és technológia iránt érdeklődők pedig a 13. Robotika Bajnokságra látogattak ki. Az események sorát gazdagította a 19-24 óra között zajló Múzeumok Éjszakája is.
A program részeként ingyenesen lehetett meglátogatni a Körösvidéki Múzeumot és az alárendeltségébe tartozó egységeket – a városi múzeumot, az Aurel Lazăr, a Iosif Vulcan és az Ady Endre emlékmúzeumokat, az ortodox püspökség múzeumát, a vártemplomot és a Szent Miklós görögkatolikus katedrális múzeumát. Ezek mellett megnyitotta kapuit a látogatók előtt a római katolikus püspöki palota, a bazilika és a Fő utcai gyógyszerészeti múzeum is. Az Oradea Heritage is külön programmal készült erre az estére. Az alapítványhoz tartozó hat turisztikai látványosságot – a városháza tornyát, a Darvas–La Roche-házat, a zsidó történeti múzeumot, a Madách-passzázst, a neológ zsinagógát, valamint a Rhédey-kertnél levő Szabadkőműves Múzeumot – szintén ingyenesen lehetett látogatni szombaton éjszaka.

Már az első órában nagy volt az érdeklődés a Körösvidéki Múzeum székhelyén. Csak tömött sorokban lehetett haladni az épület első emeletén található Természettudományok szekción és a viváriumban, a felsőbb emeleteken levő Történelem, Néprajz és Művészet részlegeken viszont már kényelmesen lehetett haladni. Idén először egy lemezlovas szolgáltatott zenét a múzeum kertjében, a szökőkút mellett. A túl hangos klubzene viszont egyáltalán nem illet a múzeumi légkörhöz. Ugyancsak a múzeum kertjében, a szabadtéri amfiteátrumban a Taxi együttes lépett fel az esti órákban.

Az Oradea Heritage műemléképületeinél nem csak az állandó és időszakos tárlatokat lehetett megtekinteni, hanem különböző kórusok és együttesek léptek fel. A Darvas–La Roche-házban az Expressione Vonósnégyes óránként koncertezett, a Szabadkőműves Múzeum udvarán a Zavaidoaca Band szolgáltatta a zenét, a zsidó történeti múzeumban és a neológ zsinagógában a Nagyváradi Állami Egyetem Zeneművészeti Kar hallgatói léptek fel. A neológ zsinagógában az egyetemisták mellett a Nagyváradi Állami Filharmónia Art Nouveau kórusa és az Or Neurim táncegyüttes is fellépet, utóbbi hagyományos zsidó táncokat mutattak be az est során két alkalommal is.

Csak a legkitartóbbak tudták meglátogatni az összes programban résztvevő múzeumot és műemléképületet, hiszen a korábbi évekhez hasonlóan hosszú sorok alakultak ki a Darvas–La Roche-háznál és a Szabadkőműves Múzeumnál is.

Orgonakoncert és fényjáték

A római katolikus püspökség orgonakoncerttel kötötte össze a Múzeumok Éjszakáját. Amellett, hogy este hét órától lehetett látogatni a bazilika kriptáját és a püspöki palota műgyűjteményét, este nyolc órától Heribert Metzger orgonajátékában is gyönyörködhettek az arra járó hívek és érdeklődők. A nemzetközi hírű orgonista 1972-ben első díjat nyert a lipcsei nemzetközi Bach orgonaversenyen. Tizenhét évig volt a salzburgi katedrális orgonistája, több mint harminc évig pedig a híres salzburgi konzervatóriumnak, a Mozarteumnak volt a professzora. A világ számos országában koncertezett már, sőt, Nagyváradon is fellépett a váradszőllősi templomban 2011-ben.

Az orgonaművész a bazilika mindkét orgonáját megszólaltatta a szombat esti koncerten. A népes hallgatóságnak elsőként Gottlieb Muffat (1690-1770) Toccata quinta című orgonaművét játszotta el, majd Johann Michael Haydn két kompozícióját (C-dúr Andante MH 107 és F-dúr Allegretto MH 471) szólaltatta meg a kis orgonán. Ezt követően átült a nagy orgonához, ahol egy Mozart művel, az I. C-dúr szvit nyitányával indított, majd Johann Gottlob Töpfer (1791-1870) Prelúdiuma és c-moll fantáziája következett. A továbbiakban Liszt Ferenc három kompozíciója csendült fel: a J.S. Bach kantátáját alapul vevő Prelúdium és fúga, a vegyeskarra írt, de a zeneszerző által orgonára átírt Ave verum corpus és a Krisztus oratóriumból a szintén a maga Liszt által orgonára transzponált Tu es Petrus. A programban két Franz Schmidt korálprelúdium következett. Heribert Metzger ezután egy magyar Mária énekre improvizált a nagy orgonán, és végül Anton Bruckner d-moll „Nulladik” szimfóniájának III., Scherzo tételének orgonaátiratát játszotta.

Az körülbelül egy órás koncert után Böcskei László megyés püspök köszöntötte a megjelenteket, valamint a helyszínen lévő Pajna Zoltánt, a Hajdú-Bihar Vármegyei Közgyűlés elnökét. Kiemelte, hogy a koncert után következő fényjáték Hajdú-Bihar Vármegye támogatásával jött létre, és ez az esemény is egyfajta ráhangolódás a vasárnapi ünnepre, a Szent László körmenetre. Majd Pajna Zoltán szólt az egybegyűltekhez, méltatva a Festum Varadinum kulturális rendezvénysorozat jelentőségét, a Szent László kultusz fontosságát és indokoltságát. Hangsúlyozta, hogy fontos megismerni egymás kultúráját, végezetül pedig felhívta a figyelmet a Hajdú-Bihar vármegyében zajló kulturális eseményekre, melyekre invitálta a határ innenső oldalán élőket is. 

A beszédek után a hívek kivonultak a püspöki palota kertjébe, ahol hamarosan elkezdődhetett a fényjáték, mert addigra már besötétedett. A bazilika főhomlokzatára különböző mozgóképeket és alakzatokat vetítettek rá, felismerhető volt ezek között Szent László alakja, valamint a Szent László legendárium jelentei, de Várad madártávlati látképe, illetve különböző díszítő motívumok is kirajzolódtak a falon. A mintegy ötperces látványprodukciót rövid időközönként megismételték, úgyhogy mindenki láthatta azt, aki megfordult a püspöki palota kertjében. És sokan megfordultak ott, hiszen nyitva állt az érdeklődők előtt a püspöki palota is, amely az egyházi gyűjteményével, köztük a kiállított Szent László hermával és a műkincs gyűjteménnyel várta a közönséget a Múzeumok Éjszakáján.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!