5 órája
Kígyótámadástól tartanak a hegyköszáldobágyiak
Több kígyópéldányt fotóztak és filmeztek a helybeliek Hegyközszáldobágyon (Săldăbagiu de Munte) a házak udvarán és a kertekben. A szakértők szerint nincs ok az aggodalomra.

Forrás: Petre Radu Bogdan
Egy száldobágyi férfi a háza udvarán készített felvételt egy kígyóról, egy szomszédja a gyümölcsösében talált egyet – írja a Bihoreanul. A férfi elmondása szerint más falubeliek is láttak viperákat, ezért úgy vélik számos példány lehet a területen, és félő, hogy a hüllők megharapják az gyerekeket vagy a felnőtteket. Éppen ezért az aggódó férfi a hatóságok segítségét kéri. „Helyi tanácsos vagyok, és javasolni fogom a városházának, hogy vásároljanak vipera elleni szérumokat, hogy legyen kéznél, ha valakit megharapnának” – idézi a férfit a hetilap.
A férfi közzé tette az udvarán rögzített videót is.
A szakértők szerint azonban a Bihar megyei lakosoknak nem kell túlságosan aggódniuk a viperák jelenléte miatt, amelyek inkább a magasabban fekvő területeken, sőt a hegyekben, 1600 méter feletti magasságban élnek. Kiemelik, hogy a kígyók, akár mérgesek, akár nem, nem támadnak szándékosan emberre, mivel nem tekintik őket zsákmánynak. A lakosoknak csupán óvatosnak kell lenniük, és kerülniük kell a magas fűben való járkálást, mert, ha véletlenül rálépnek egy viperára, az védekezésből megharaphatja őket. Diana Cupșa egyetemi tanár megerősítette a Bihoreanulnak, hogy a felvételen látható kígyó egy vipera, viszont a szomszéd által készített fotón egy rézsikló látható, ami nem mérges.
A kígyómarás esetén sem kell pánikba esni: „A vipera nem mindig fecskendez mérget a harapás során. Figyelni kell a mérgezés jeleit, de az esetek 80 százalékában nem jut méreg a szervezetbe. Ha azonban mégis, akkor ezt a rendelkezésünkre álló ellenméreggel tudjuk kezelni, amelyet legkésőbb a harapás után 6 órával lehet beadni” - részletezte dr. Hadrian Borcea, az UPU-SMURD vezetője. Elmondása szerint az elmúlt három évben nem fordult elő olyan viperaharapás, amely során méreg került volna az emberek szervezetébe, ebben a szezonban pedig egyetlen Bihar megyei lakos sem került ilyen problémával a sürgősségire.
Az utolsó viperaharapást követő halálesetet 1943-ban jegyezték fel egy olyan személynél, aki szívinfarktust szenvedett, miután megharapta a kígyó, ami azt jelenti, hogy félelem miatt halt meg, nem a méregtől.