május 8., csütörtök

Mihály névnap

Kultúra

4 órája

Fluid Art: a színek önnálló élete

Ádám Éva, a Fluid Art művészetének kiemelkedő alakja hozta el munkáit Nagyváradra, a Pável utcai Partiumi Színházi Gyűjtemény termébe a 33. Festum Varadinum előrendezvényeként.

Fluid Art: a színek önnálló élete

Forrás: Festum Varadinum

P. Nagy Noémi

A megjelenteket Meleg Vilmos, a Varadinum Kulturális Alapítvány kuratóriumi elnöke, valamint Kiss Törék Ildikó művésznő köszöntötte, majd Barabás Zoltán halálának évfordulójára emlékezve a váradi költő több versét előadták, ezzel tisztelegve emléke előtt.

Fotó: Festum Varadinum

A megemlékező pillanatokat követően ismét Ádám Éva és művészete került a középpontba. A Magyarországon és nemzetközileg is elismert alkotó tárlata a Színek Birodalma címet viseli, ami igencsak illik a színekben gazdag munkákat látva. Ádám Éva egy még nem annyira elterjedt technikával, a Fluid Arttal dolgozik. Magáról a technikáról és az életéről is sok minden kiderült a Weisz György debreceni újságíróval folytatott beszélgetés során.

Fotó: Festum Varadinum

A végzettségét tekintve Ádám Éva vegyésztechnikus, a festészettel 2016-ban, nyugdíjba vonulása után kezdett el foglalkozni. Hasznosan akarta eltölteni idejét, ezért sok mindent kipróbált papírfonástól kezdve a dekupázstechnikáig. Festőtanfolyamokon is részt vett, a Fluid Art technikát pedig 2020-ban fedezte fel. „A technika lényege, hogy az akril festéket valamilyen hígítószerrel felhígítom annyira, hogy jól folyatható legyen, de a színét és fedőképességét ne veszítse el. Ezután nem ecsettel viszem fel a vászonra, hanem ráöntöm és valamilyen módon szétterítem, lefolyatom. Az öntési módoknak csak a képzeletünk szab határt. A vászon ez esetben nem állványon áll, hanem egy vízszintes felületen. Öntés során megtapasztalhatom az alkotás öröme mellett a meglepetés örömét is, hisz sok mindent kontrollálhatok – kezdve a színek kiválasztásán át az alkalmazott technikáig, mégis az elkészült alkotás nagyrészt a véletlen műve. Ezért mondják, hogy nincs két egyforma fluid art festmény, vagyis minden festmény egyedi és megismételhetetlen” – hangzott el. Az eltelt évek során közel 500 festményt készített, és ma már nem csak alkot, hanem oktatja is ezt a technikát Miskolcon egy festő iskolában.
A művészi folyamattal kapcsolatban elmondta, hogy egy-egy kép elkészülése több hét: a festékek kikeverése fél napig tart, maga az öntés pár óra, a száradás viszont legalább három hét, a festékréteg vastagságától függően. A száradás után pedig több réteg lakk kerül az alkotásra. A technikát akár bútorra, csempére és kőre is lehet alkalmazni. Festett köveiből a művésznő a tárlatmegnyitóra is hozott, ezeket az érdeklődők emlékként magukkal vihették. Ádám Évának a közeljövőben Japánban és Dél-Afrikában is nyílik kiállítása, a váradi tárlat pedig másfél hónapig látogatható.

Fotó: Festum Varadinum


 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában