május 21., szerda

Konstantin névnap

Laboratórium

8 órája

Ultramodern rákdiagnosztikai eszközöket szerzett be a Bihar megyei kórház

Összesen negyvenegy modern eszközzel szerelték fel a nagyváradi Bihar Megyei Sürgősségi Klinikai Kórház kórtani anatómiai laboratóriumát, melynek köszönhetően rendkívül pontos rákdiagnosztikát lehet majd végezni.

Ultramodern rákdiagnosztikai eszközöket szerzett be a Bihar megyei kórház

Fotó: A szerző felvétele

Pap István

Bihar megye legnagyobb kórháza és a Nagyváradi Polgármesteri Hivatal közösen nyújtott be pályázatot rákdiagnosztikai eszközök beszerzésére a kórház patológiai anatómiai laboratóriumába. Az összesen 9.995.179 lej értékű beruházás nagy részét, egészen pontosan 8.449.340 lejt az Európai Unió finanszírozta az Európai Regionális Fejlesztési Alapból. 

A projektet lezáró május 21-i, szerdai sajtótájékoztatón Ovidiu Țica, a kórtani anatómiai laboratórium vezetője ismertette a részleteket. Elmondta, hogy egy olyan pályázaton végzett az első helyen a váradi egészségügyi intézmény, amelyen az ország számos kórháza részt vett, de az elbíráláskor a váradi projektet ítélték a legjobbnak. Ennek köszönhetően sikerült összeállítani egy nagyon komplex, nem kevesebb mint 41 darabból álló eszköztárat, mely a legpontosabb rákdiagnosztika elvégzését teszi lehetővé. A beszerzett eszközök között vannak mikroszkópok, szkennerek, automatizált IHC, ISC, IF, PCR rendszerek, új generációs génszekvenáló rendszer, stb. A szakember elmondta, hogy mostantól kezdve minden páciensre személyre szabott diagnózist fognak tudni megállapítani, és azt is meg fogják tudni ezentúl mondani, hogy a betegek milyen kezelésre ellenállóak, tehát milyen kezelés alkalmas számukra. A pontos diagnózis növelni fogja az életben maradás esélyeit, tette hozzá Țica. 

Fotó:  A szerző felvétele

Az egészségügyi személyzet szempontjából is nagyon hasznos ez a beruházás, hiszen csökkenti a veszélyes anyagok kezeléséből származó kockázatokat, ugyanis a beszerzett eszközöknek köszönhetően a legtöbb eljárás most már automatizálva működik, a lehető legkevesebb emberi beavatkozásra van szükség. Előnye továbbá az új rendszernek az, hogy sokkal kevesebb idő alatt lehet majd megállapítani a diagnózist, illetve szakvéleményt lehet majd kérni más kórházak szakorvosaitól is, nem kell magának a betegnek elvinnie az eredményeket más kórházba új szakvélemény kérésére. Egyelőre egy olaszországi magánkórházzal van ilyen jellegű partnerségi kapcsolata a váradi kórháznak, de ezt a kapcsolatrendszert bővíteni akarják, tette hozzá Țica. 

A törvény értelmében a páciensektől szerzett biológiai mintákat harminc évig meg kell őrizni, ezt teszi a nagyváradi kórház is, aminek megvan az az előnye, hogy a beteg akár évtizedek múlva is kikérheti ezeket a mintákat, ha szüksége lesz rá, a világ bármely pontján is tartózkodik majd. A laboratórium vezetője elmondta, hogy a mostani komoly előrelépés után az egész laboratórium digitalizálását tervezik, ez a beruházás mintegy 300 ezer eurós befektetést jelentene a kórháznak. Szükség lenne továbbá egy elektromos mikroszkóp beszerzésére.

Fotó: A szerző felvétele

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában