május 15., csütörtök

SzonjaZsófia névnap

Ünnepség

6 órája

Kárpát-medencei gyermekrajz-pályázatokat díjaztak Nagyváradon

A Dicső hadaink nyomában gyermekrajz pályázat kiállításmegnyitóját és díjkiosztó ünnepségét tartották május 14-én, szerda délután a római katolikus püspöki palota alagsorában lévő FIX rendezvényteremben.

Kárpát-medencei gyermekrajz-pályázatokat díjaztak Nagyváradon

Ciucur Losonczi Antonius

A 33. Festum Varadinum keretében zajlott program felelősei a Nagyváradi Tanoda Egyesület, a Honvédség és Társadalom Baráti Kör Székesfehérvári Szervezete, a Katonai Emlékpark Pákozd - Nemzeti Emlékhely és a Honvéd Kulturális Egyesület voltak.
Az érdeklődőket Oláh László, a Honvédség és Társadalom Baráti Kör Székesfehérvári Szervezete ifjúsági tagozatának vezetője köszöntötte. Arról számolt be, hogy 1519 pályamunka (egyéni vagy csoportos) érkezett az idén több mint száz iskolából, több mint másfélezer diák „járta” tehát dicső hadaink nyomát az immár XIII. alkalommal meghirdetett Kárpát-medencei hadtörténelmi gyermekrajzpályázat keretében. A pályázat címe és témája 2025-ben is sokakat megmozgatott a Kárpát-medence szinte minden szegletében (Partium, Erdély, Kárpátalja, Felvidék, Délvidék, valamint Magyarország szinte összes vármegyéje), a térségünkben pedig különösen sok értékes alkotás született. A Partiumban és Erdélyben mintegy harminc településről érkeztek pályaművek: több mint ötszáz rajzon elevenedik meg a magyar nemzet hadtörténelmének egy-egy fejezete a gyermekek szemszögéből.
Szabó Ödön parlamenti képviselő, az RMDSZ Bihar megyei szervezetének ügyvezető elnöke úgy vélte: a több mint 1500 alkotás annak bizonyítéka, hogy a pályázat nem csak egy akarata a szervezőknek, hanem egy vágya is a gyerekeknek, hogy részt vegyenek a pályázaton, és elmondhassák azt, hogy mit gondolnak egy adott témáról. Arra hívta fel a figyelmet, hogy a Festum Varadinum idei szlogenje A mi világunk, s remélhetően a pályázók évek múlva ők fogják majd alakítani ezt a világot, a szülőföldjükön. A gyerekektől azt kérte a honatya: soha se tárgyként ábrázolják a szüleiket, rajzoljanak le egy inkább egy szívet, egy pozitív gesztust vagy egy ölelést.

 

Pozitív töltet

Meleg Vilmos színművész is gratulált a díjazottaknak, és egy szavalattal kedveskedett nekik. Kecse Gabriella pedagógus, a Tanoda Egyesület elnöke felelevenítette, hogy tizenhárom évvel ezelőtt szülőként volt ott Székesfehérváron az akkori díjkiosztón, s annyira ,,megfertőződött”, hogy elhatározta, meghonosítja a Partiumban, illetve Erdélyben is, s azóta rengeteg gyerek, szülő, oktató állt az ügy mellé. 

Bármilyen tevékenységnek, mely nem kötelező, van egy pozitív töltete, mellyel gazdagodik az alkotó, s az összes rajz ilyen. Elég, ha csak azt nézzük, hogy lekerekítve körülbelül ezer család foglalkozott az elmúlt hetekben nemzetünk történetével. Meggyőződésem, hogy a boldogsághoz szükség van ilyen lelki ünnepekhez is

 - fogalmazott.

Dr. Görög István, Honvédség és Társadalom Baráti Kör Székesfehérvári Szervezetének elnökhelyettese reményét fejezte ki, hogy jövőre is eljöhetnek ide, s az anyanyelvükön szólíthatják meg határon túli magyar testvéreiket.
Az ünnepségen katonadalokat énekelt Molnár Júlia színművész, és szatmári táncokat jártak a Szacsvay Imre Általános Iskola 4. A. osztályos tanulói, felkészítőik Zahu Valéria és Szerefi Ilona. Arany-, ezüst- és bronzceruzák, valamint különdíjak lettek kiosztva.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában