Bringatúrák Várad körül

2025.04.19. 07:00

Fugyivásárhelyen és Felkéren át Püspökfürdőre

Mai túránkon kis forgalmú aszfaltos és erdei utakon tekerünk erdőn, mezőn, réteken át, hogy felfedezzünk egy millió éve letűnt világot. A túra időtartama körülbelül négy óra, a megtett távolság mintegy 45 kilométer.

Fugyivásárhelyen és Felkéren át Püspökfürdőre

Kerékpárral a Somlyó-hegy tetején, csodás panorámával a háttérben

Fotó:  A szerző felvétele

Nagy József Barna

Utunk során Váradhegyalján keresztül haladunk Fugyiig, áttekerünk a Körös hídján, és már ott is vagyunk a Kolozsvár felé haladó főúton. Ezen az úton átkelni már egy kaland, de kellő óvatossággal megoldható. Kicsit jobbra tekerünk Fugyivásárhelyen, majd a 3-as utcán megkeressük a vasúti átjárót. Miután átkeltünk a vasúton, induljunk el Váradalpár felé. Azért tűnődjünk el azon, hol is járunk. Alpár település egy Árpád-kori falu, első írásos emléke már 940 körül feltűnik egy oklevélben. Az Alpár név egyébként török– magyar eredetű, jelentése: hős férfiú. Váradalpáron ma 1105-en laknak, ebből nyolcan magyarok. 

A faluban jó hosszan megyünk egy nyílegyenes úton, majd a templom után letérünk jobbra, Felkér felé. Nagyon szép dombok következnek, jobbra messze ott van Nagyvárad, balra az erdők, mi meg előre megyünk az aszfaltos úton, ahol csak elvétve jár egy-két gépkocsi. Ahogy leérünk a kiváló minőségű úton a völgybe, balra egy csodás kaszálót láthatunk. Sokfelé bicikliztem már, de ilyen szép kaszálót, ennyi virágot, ilyen zsongását, burjánzását, tobzódását, lüktetését a természetnek szinte sehol sem láttam. Érdemes kicsit megpihenni itt. Rögtön a kaszáló után fel lehet menni jobbra az erdőbe, majd áttekerni Püspökfürdőre, de most nem erre indulunk. 

Egyenesen tovább haladunk, és már Felkéren is vagyunk. A faluba beérve jobbra térünk, és hamarosan egy köves, földes, de jól biciklizhető úton találjuk magunkat. Ezen az úton, ahol szinte senki és semmi sem jár, Biharszentelekig tekerünk, majd tovább az erdőn át Betfiáig. Itt is nagyon szép a vidék az erdőszéli ligetekkel, dombokkal, legelőkkel. A teljesen kihaltnak tűnő Szenteleken is áthaladunk, majd a falu vége felé egy jobbra tartó, szekerekkel, traktorral is járható úton menjünk be az erdőbe. Jó kis erdei kapaszkodó után érünk ki éppen Betfia fölé az erdő szélére. Innen már jól látszik a Somlyó-hegy, vagyis a „kráter”. Induljunk is el, hogy felkapaszkodjunk, feltoljuk a bringát a hegyre. A „kráter” egyébként csak a köznyelvben az, mert nem vulkanikus hegység, ez bizony egy mészkőhegy, ahol sokáig bányászták is a mészkövet. 

A zsomboly egyik „bejárata”, amit egy helyi mészkőégető robbantott be véletlenül 1898-ban, mészkőbányászás közben
Fotó:  A szerző felvétele

Egy korábbi alkalommal azt írtam, hogy a Balaskó-tető a Várad körüli dombok közül a legmagasabb. Ez csak akkor igaz, ha a Somlyó-hegyet nem vesszük ide, mert ha a hegy tetejére felmegyünk (márpedig felmegyünk), akkor éppen 345,6 méter magasan leszünk. De még magasabbra is törhetünk, hiszen a domb tetején egy nemrég átadott, modern kilátó van, amire kötelező felkapaszkodni. Nagyszerű kilátás tárul elénk Nagyváradig, sőt, tovább, a jelenlegi román–magyar határon túlra is, míg a másik irányba egészen a Bihar-hegységig el lehet látni. 

Ha nem a távolba nézünk, hanem a lábunk elé, akkor hamarosan megtaláljuk a domb oldalában a barlangot. A barlang, vagy zsomboly mellett többnyelvű táblán olvashatunk az itt élő denevérekről, a barlang méreteiről, sőt arról is, hogy az 1940-es években a német katonák lőszert tároltak benne. Sajnos az ütött-kopott táblát alig lehet elolvasni, a magyar felirat előtti kis magyar lobogót kaparták le a „legszebben”. 

Kis érdekesség, hogy ez a hegy nemcsak a zsombolyáról híres, ami ma egy denevérmennyország, hanem őslénytani lelőhelyeiről is: egymillió évvel ezelőtt élt állatok maradványait találták meg itt a kutatók. Több, itt talált, megkövesedett élőlényt megnézhetünk a Körösvidéki Múzeumban is. Egyébként jó tudni, hogy az egész hegy az egykori állatok meszes vázából alakult ki. Az állatok elpusztulása után a tenger fenekén megmaradt ez a meszes váz, összetömörödött, és millió év alatt ilyen szép mészkőhegy kerekedett belőlük. 

A Somlyó-hegyről számos, jól biciklizhető út vezet le az erdőbe. Ha a legszélesebbet választjuk, az út egy meredekebb, néhány sziklával tarkított részén (a domb peremén) az egykori világháborús lőállásokat is megtalálhatjuk. Ez az út egyenesen az erdészházhoz vezet, de e mellett még számos út, ösvény visz le a hegyről. Ha leértünk, akkor hamarosan keresztezni fogjuk az épülő, Nagyváradot elkerülő utat, majd Püspökfürdőre érkezünk. 

Ősszel hatalmas őzlábgombákat is találhatunk a Betfia feletti réten
Fotó:  A szerző felvétele

Ha a domb másik oldalán ereszkedünk le, akkor Betfia településen keresztül, végig aszfaltos úton is tekerhetünk. Püspökfürdő mellett hamarosan megtaláljuk a nemrég átadott jó minőségű, széles bicikliutat, így a Pece patak mellett egyenesen Nagyváradra kerekezhetünk.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában