2025.02.28. 10:10
Retrospektív fotókiállítás nyílt az EFA-ban
Fotós emlékeim címmel nyílt retrospektív kiállítása dr. Morvay-Szabó Edina fotóművésznek február 27-én, csütörtökön este a nagyváradi várban található E épület földszintjén levő EFA Kiállítási Központban működő Vilidár István Galériában, a közelmúltban ünnepelt hetvenedik születésnapja alkalmából.

Ciucur Losonczi Antonius
A szervező az Euro Foto Art Nemzetközi Egyesület (AIEFA) és a Summit Agro Románia, együttműködő partner a Nagyvárad és a Régió Turizmusát Népszerűsítő Egyesület (APTOR – Visit Oradea). A tárlatot Tóth István kurátor, az AIEFA alapító elnöke nyitotta meg, aki felidézte, hogy több évtizedes ismeretség fűzi dr. Morvay-Szabó Edinához, ami onnan ered, hogy annak idején mindketten Azomureș-anyagokat terjesztettek. Az idők folyamán Morvay Edinának amellett, hogy a családjáról gondoskodott és orvosként rengeteget dolgozott, arra is maradt ideje, hogy minőségi képeket készítsen. Noha akkor már profi fotósnak számított, néhány évvel ezelőtt mégis beiratkozott egy haladó fotótechnikai és -művészeti tanfolyamra, és figyelmesen meghallgatta Tóth István tanácsait. „Különleges pillanatokat örökítenek meg a tájképei, csodálatosak a megvilágításai, ő valóban fénnyel rajzol”, fogalmazott Tóth István.
Dr. Ramona Novicov műkritikus barátként idézte fel a Morvay Edinával közös élményeit, méltatva őt mint embert és mint művészt. Úgy vélte: „rátapad” a témára, koncentrál, és miközben fotóz, minden megszűnik körülötte.
Szűcs László újságíró, az Újvárad havilap főszerkesztője azt mondta: amikor néhány nappal ezelőtt megkapta a kiállítás anyagát, és a laptopján böngészte, az első benyomása az volt, hogy a képek alkotója egy sokoldalú, világjárt ember. Nyitott az újra, rácsodálkozik az ismeretlenre, és örömmel fedezi fel a környezetét, ezáltal pedig szélesebb perspektívát kínál számunkra is. Érződik a természet és az élet iránti szeretete, fotói egyszerre illusztrálnak és ébresztenek gondolatokat. Portréi nem csupán arcok, hanem történeteket, sorsokat mesélnek. Általában nagy-nagy csend jellemzi a képeit, amelyek viszont zenészeket ábrázolnak, azok igen szemléletesek, szinte halljuk, ahogy az alanyok játszanak.

Családi hagyomány
Morvay Edina kiemelte, hogy az édesapja elismert, többszörösen díjazott fotóművész volt, úgyhogy már négyéves korában ott sertepertélt körülötte a sötétkamrában. Sajnos nyolcéves korában elveszítette őt, a halála után az édesanyja készített róla számos képet, több mint ezer filmkocka vár digitalizálásra. Mivel a férje, Szabó Géza is szeret fotózni, manapság „családi verseny” alakult ki arról, hogy ki készített jobb fényképeket. Arról is mesélt Morvay Edina, hogy kevés olyan ország van Európában, ahol ne járt volna. A kirándulásokkor mindig a kukucskáló lyuk másik oldalán van, és nem törekszik arra, hogy „ütős” képeket csináljon, mert véleménye szerint aki rögeszmésen ehhez ragaszkodik, végül semmit sem realizál. Negyvenhat évig a megyei kórházban dolgozott, most azonban nyugdíjba vonult, így talán több ideje jut a fényképezésre. Nagy vágya, hogy stúdiófelvételeket is készítsen, ez jelentené a következő kihívást számára, magyarázta.
Az ünnepségen fellépett Thurzó Sándor József brácsaművész, a Sola Fide Közösségi és Kulturális Egyesület képviseletében. Az időszakos kiállítást április 16-ig lehet megtekinteni.