2024.12.13. 13:50
Erdélyi tájakról nyílt kiállítás a nagyváradi EFA Kiállítási Központban
Az én Erdélyem címmel Farkasné Ács Erzsébet budapesti fotóművész alkotásaiból nyílt kiállítás december 12-én, csütörtökön este a nagyváradi várban az Euro Foto Art Nemzetközi Egyesület (AIEFA) és a Summit Agro Románia szervezésében (együttműködő partner a debreceni Partium Ház). Az időszakos tárlat 2025. január 10-ig tekinthető meg, hétfőn és szerdán 14-18, kedden, csütörtökön és pénteken 10-14 óra közt.
Fotó: Ciucur Losonczi Antonius
Ciucur Losonczi Antonius
Az időszakos tárlat nyitóünnepségén megjelenteket Tóth István fotóművész, az Euro Foto Art Nemzetközi Egyesület (AIEFA) alapító elnöke üdvözölte, köztük Ács János világhírű karmestert. Megjegyezte: a képek önmagukért beszélnek, illetve magyarázatul szolgálnak az alattuk olvasható idézetek (Jékely Zoltán, Túrmezei Erzsébet, népköltés Kriza János gyűjteményéből stb.).
Stanik István, a Magyar Házak hálózat szakmai igazgatója jelezte, hogy egy nappal korábban a debreceni Partium Házban nyílt meg szintén ezekből a fotókból tárlat (ami úgy lehetséges, hogy két példányban nyomtatták ezeket), és valószínűleg premiernek számít, hogy egy kiállítás egyidőben két helyen is látható. „Egy időutazásnak vagyunk a tanúi, az 1990-es évek Erdélyének világába, egy kiforrott művészfotós teljesítményének köszönhetően”, jelentette ki Stanik István.
Szűcs László újságíró, az Újvárad főszerkesztője felidézte, hogy fiatal újságíróként már a kilencvenes évek elejétől rendszeresen eljárhatott a sajtós egyesület rendezvényeinek színhelyeire, Gyergyóba, Csíkba, esetleg a Szentgyörgy melletti Árkosra. Ám a meghatározó élményt Szárhegy jelentette számára, ahová jó három évtized alatt szinte minden évben eljutott. „Visszatérve, valahol mindig azt a hangulatot keresem, azt a varázst, ami Farkasné Ács Erzsébet képeiről itt és most ezekről a falakról visszaköszön. Bárhol is készültek, élmény-emlékeimet megelevenítették, akár egy film pergő kockái. Ezeknek a fekete-fehér, csupán apró részletekben, játékos művészi gesztusként színes foltokat kínáló munkáknak a hatására képzeletben újra felsétálok a fenyőfák által övezett úton a kolostorhoz, lenézek a temetődombról a Gyergyói-medence irányába, oda köszönök a kapuban álló öregeknek a Lázár-kastély felé sétálva”, fogalmazott Szűcs László.
Igaz magyar emberek
Farkasné Ács Erzsébet az portálunknak elmondta, hogy 1991-ben a Budapesti Városmajori Templom kórusa meghívást kapott egy erdélyi koncertkörútra - így tölthetett el ő is egy hetet Erdély legszebb helyein. A képek ezen az utazáson készültek, szinte csak az élményei alapján. „Nem igazán ismerem Erdélyt, csak a szívemmel éreztem meg az ottani embereket. A fotókon keresztül próbálom meg eljuttatni azt a lelki élményt, amit Erdély levegője, szelleme, az itt élő igaz magyar emberek kisugároztak felém. Képeimmel szeretnék minden itt élőnek köszönetet mondani hitéért, emberségéért, helytállásáért. Az a hét nap, amit közöttük töltöttem, meghatározó lett az életemben”, magyarázta.
A zenei pillanatokról Thurzó Sándor József brácsaművész gondoskodott a Sola Fide Közösségi és Kulturális Egyesület képviseletében, illetve népdalokat énekelt Köles Réka, a művészeti líceum diákja (felkészítő tanára Brugós Anikó). Az AIEFA és a Helyi Közszállítási Vállalat (OTL) közti megállapodás értelmében a fotókat a digitális képernyővel rendelkező modern tömegközlekedési járműveken is vetítik.