2024.06.05. 12:56
Simkó Lajos: A fiatalokat itt kell tartani a községben
Simkó Lajos, az RMDSZ hegyközcsatári polgármesterjelöltje nyilatkozott lapunknak arról, miért döntött úgy, hogy elindul a helyhatósági választásokon, és melyek a tervei.
Ciucur Losonczi Antonius
– Miért döntött úgy, hogy elindul polgármesterjelöltként Hegyközcsatárban?
– Úgy tapasztaltam az elmúlt időszakban, hogy Hegyközcsatárban rengeteg olyan fiatal van, aki infrastruktúra, illetve lehetőségek hiányában elköltözik a községből. Inkább elmegy Váradra, ahol van óvoda, bölcsőde, iskola, jobbak az életkörülmények. Úgy gondolom, hogy ez ellen tenni kell valamit. A fiatalokat itt kell tartani a községben, illetve arra ösztönözni azokat, akik már elköltöztek, hogy térjenek vissza. Itt telepedjenek le, Csatárban alapítsanak családot, mint ahogyan tettem ezt én is. Ennek tükrében az RMDSZ programja is úgy lett összeállítva, hogy megcélozzon minden réteget és korosztályt. A legfiatalabbaktól kezdve egészen az idős nyugdíjasokig mindenkinek nőjön az életszínvonala.
– Konkrétan miről is van szó?
– Ami az infrastruktúrát illeti, kiterjesztenénk a csatornázást és az aszfaltozást a község minden településére, rendbe tennénk az árkokat, és járdákat építenénk, amelyeken babakocsival is lehet közlekedni. A tervek közt szerepel egy sportcsarnok építése, épített örökségeink karbantartása, egyházaink támogatása. Ingyenes pályázatírás a helyi termelőknek és gazdáknak a mezőgazdasági ágazatban, az erdősítés folytatása, a mezőgazdasági utak rendbetétele. Orvosi rendelő létrehozása azokon a településeken, ahol jelenleg nincs. Kultúrotthon Tótteleken, a siteri felújítása és felszerelése. A siteri temető rendbetétele, körbekerítése és a kápolna korszerűsítése. Konyha működtetése iskolásoknak, időseknek, egyedülállóknak és mindenkinek, aki igényt tart rá. Ezüstfonál-program beindítása a szépkorúaknak, idősotthon létrehozása. Házhelyet biztosítanánk a fiatal házasoknak, bölcsődét építenénk, és felújítanánk a játszótereket. Támogatnánk a fiatal tehetségeket és ifjúsági központot hoznánk létre. Közösen pályáznánk a testvértelepüléseinkkel és turisztikai útvonalakat alakítanánk ki.
– Bár fiatal, úgy tudom, azért már rendelkezik közigazgatási tapasztalattal...
– Igen, helyi tanácsos vagyok lassan nyolc éve. Ezt megelőzően édesapám volt önkormányzati képviselő, tulajdonképpen átvettem a stafétabotot. Igyekeztem mindig a legjobb tudásom szerint képviselni mindenkit. Falugazdász vagyok, a Partiumi Falugazdász Hálózat tagja immár három éve. Ez idő alatt sokat segítettem a gazdáknak, nemzetiségtől és politikai hovatartozástól függetlenül. Ez konkrétan abban nyilvánul meg, hogy például volt egy olyan kezdeményezés, hogy többezer naposcsibét osztottunk szét a községben. Ennek nem titkolt célja az volt, hogy a helyieket meggyőzzük arról, hogy érdemes befektetni a mezőgazdaságba, vagy akár bevételkiegészítésként ezzel foglalkozni. Hála Istennek, ez az akció nagyon jól sikerült. Azóta a községben több család is ezt űzi, akár életvitelszerűen is. Ugyanakkor ingyenes mezőgazdasági képzéseket is szerveztünk a gazdáknak. Nekem személy szerint több mint száz gazdát sikerült beíratnom ebbe a képzésbe. Ez azért is jó, mert ennek köszönhetően pályázni tudnak mezőgazdasági támogatásokra, ugyanakkor azok a fiatal gazdák, akik még nem töltötték be a 40. életévüket, területalapú támogatásban is részesülhetnek öt éven keresztül, ami azt jelenti, hogy minden hektár után körülbelül ötveneurós támogatást kapnak pluszba csak azért, mert elvégezték ezt a tanfolyamot. Ezen időszak alatt ugyanakkor számtalan közösségi eseményt szerveztem, segítettem és támogattam a gazdákat, valamint a vállalkozókat, és rengeteget önkénteskedtem. Közgazdaságot végeztem, ezért tisztában vagyok az adminisztratív kihívásokkal is. Mint tudják, községünkben számtalan beruházás zajlik és zárult le, aminek nagy része nem jöhetett volna létre az RMDSZ eddigi munkája és támogatása nélkül.
– Mire gondol pontosan?
– 17,6 millió lejt biztosított az RMDSZ Hegyközcsatárnak, amíg kormányon volt. Ez nagyjából a község négyéves bevételének felel meg, amit a hivatal csupán csak a fenntartásra költ. Ebből 10 millió lej Csatár utcáinak a leaszfaltozása, és további 3,7 millió lej érkezett községünkbe, amely a középületeink felújítását biztosítja. Ezek az épületek a következők: a sitervölgyi általános iskola, a siteri általános iskola, a polgármesteri hivatal, a csatári óvoda és gyógyszertár, illetve a csatári kultúrház. Ezen támogatások mind Cseke Attila volt fejlesztési miniszternek köszönhetők, összesen 13,7 millió lej értékben. De ezzel még nem ért véget a sor, mert Tánczos Barna volt RMDSZ-es környezetvédelmi miniszter 3,9 millió lejt biztosított az erdősítésre. Véletlenül se gondolja azt senki, hogy ennek nem volt semmi előzménye, ugyanis az erdősítés projektjét Vitályos Barna volt polgármester indította el 2015-ben azzal, hogy elkülönítette az ehhez szükséges 72 hektár területet. Ezt a következő RMDSZ-es polgármesterünk, Bónisz Sándor tovább vitte, telekkönyvezte az említett területet és aktualizálta a dokumentációt. Sajnos az akkori kormány nem kezelte prioritásként az erdősítést, így pénz hiányában tovább váratott magára a pályázat. Az erdősítés akkor ért révbe, amikor Tánczos Barna jóváhagyta a pályázatot és finanszírozta ennek a 3,9 millió lejes költségét. A pályázathoz a Nagyváradi Erdészeti Felügyelőség végezte a közbeszerzést a teljes munkálatok kivitelezésére, kezdve a területrendezéstől egészen az erdősítésig, illetve folytatódik a több éven át tartó gondozásáig. A pályázatot teljes mértékben a környezetvédelmi minisztérium finanszírozta és az Erdészeti Felügyelőség kivitelezi, melynek a haszonélvezője Csatár község következő generációja lesz.
– Az identitásmegőrzésben fontos szerepet játszó egyházakat miként sikerül támogatni?
– Folyamatosan tartom a kapcsolatot az RMDSZ Bihar megyei frakcióvezetőjével, Borsi Imre Lóránttal. Ennek köszönhetően minden évben 50 ezer lejes támogatáshoz jutott a községünk. Ezt az összeget a magyar egyházközségek támogatására fordítottuk. Így finanszírozáshoz jutott a tótteleki római katolikus plébánia, a csatári római katolikus és református egyházközségek. Annak érdekében, hogy további támogatásokat és nyertes pályázatokat tudjunk lehívni, amellyel közösen tovább tudjuk fejleszteni községünket, arra kérem önöket, hogy támogassanak minket a június 9-i választásokon. Szavazzanak az RMDSZ jelöltjeire, mert közösen győzni fogunk!