2023.04.05. 12:34
Hosszúhajú veszedelem: ismét remekelt a GG Tánc Eger
A GG Tánc Eger mindig színvonalas előadásokkal érkezik Nagyváradra, és sokak örömére visszatérő vendégei a Szigligeti Színháznak. Ezúttal a Lilliput Társulat fogadta őket, az egri táncosok az Árkádia színpadán mutatták be előadásukat.

Forrás: ggtanceger.hu
Pikó Stefánia
A Hosszúhajú veszedelem három különálló táncetűdöt tartalmaz, amelyeket a társulat névadójának, Gárdonyi Gézának a novellái inspiráltak. Az Egri Stúdiószínházi Táncfesztivált 2012 óta minden évben megszervezik, erre az alkalomra hozta létre a táncegyüttes ezt a 70 perces előadást a 2022–2023-as évadban. Az évad különlegessége, hogy a színház névadója halálának 100., születésének pedig 160. évfordulóját ünneplik, ez adta az apropóját az előadásnak is. A GG Tánc Eger társulatvezetője, Topolánszky Tamás a magyar táncművészet kiemelkedő koreográfusait kérte fel arra, hogy készítsék el ezeket a táncetűdöket a művészekkel, amelyeket nemrég a nagyváradi érdeklődők is láthattak. Az előadás koreográfusai: Kulcsár Noémi, Grecsó Zoltán, Feledi János, Halász Gábor, Topolánszky Tamás. A koreográfus-asszisztens Emődi Attila. A tánckompozíciók mellett fontos, hogy említést tegyünk a zenéről is, amely Halász Gábor érdeme, hiszen mondanunk sem kell, hogy a kettő kéz a kézben jár.

A táncosok többségével már találkozhattunk a Váradon bemutatott korábbi előadásokban is, mint ahogy Emődi Attila táncművészt a Diótörőben és a Sisi, a magyarok királynéja című előadásban is láthattuk. A Sisit alakító Forczek Jankával is újra találkozhattunk, valamint Anna Manetti, Ellenbacher Kamilla, Fodor Sára, Plita Márk, Varga Dániel, Szalai-Bordás Ádám, Suba János, Póda Petra Piroska, Martina Tizzi, Adai-Simon Sarolta táncművészekkel.
A váradi közönség három táncetűdöt láthatott. A táncok előtt mindig elhangzott néhány sor az adott novellából, így azoknak is volt valamilyen kapaszkodójuk az éppen soron következő tánckompozícióhoz, akik nem ismerik Gárdonyi novellagyűjteményét. Mindezt sikerült úgy összehozzák, hogy a szövegekkel nem lőtték le a „poént”, így a lényeget végülis minden esetben a táncművészet eszközeivel mesélték el. Bár voltak átfedések, a tánccal sokkal nagyobb súlyt tudtak adni egy-egy korábban elejtett mondatnak vagy félmondatnak, aminek első hallásra talán nem is tulajdonítottunk különösebb jelentőséget.
A novellák idejét és a jelent harmonikusan összekapcsoló jelmezek Bati Nikolett munkáját dicsérik. Neki köszönhető a látvány is, amin szintén látszik, hogy rengeteg munkát fektettek bele, arról nem is beszélve, hogy milyen kreatívan és interaktívan játszottak a háttérben levetített képkockákkal.
Mindannak ellenére, hogy neves koreográfusokról, fontos évfordulókról és egy elismert társulatról van szó, maradt néhány üres szék az Árkádia termében.