május 9., péntek

Gergely névnap

Interjú

2023.01.16. 13:48

Folytatódnak az ingyenes kataszterezési munkák

Fél éve vezeti elnök-vezérigazgatóként az Országos Kataszteri és Telekkönyvi Ügynökséget (ANCPI) a nagyváradi Víg Hajnalka. Az intézmény által nyújtott szolgáltatásokról, újdonságokról, idei célkitűzésekről nyilatkozott portálunknak.

Folytatódnak az ingyenes kataszterezési munkák

Ciucur Losonczi Antonius

– Elöljáróban, kérjük, beszéljen arról, hogy mivel is foglalkozik az Országos Kataszteri és Telekkönyvi Ügynökség. Az emberek túlnyomó többsége valószínűsíthetően akkor fordul a hivatalhoz, ha valamilyen igazolásra vagy dokumentumra van szüksége.
– Az Országos Kataszteri és Telekkönyvi Ügynökség (ANCPI) a Cseke Attila által vezetett Fejlesztési, Közigazgatási és Közmunkálatokért Felelős Minisztérium alá tartozó közintézmény. Egyik legfontosabb feladata a kataszteri munkálatok elvégzésének koordinálása és ellenőrzése, valamint az ingatlanok nyilvántartásba való bejegyzésének biztosítása az egész országban. Az ANCPI irányítja az Országos Kataszterezési és Telekkönyvezési Programot (PNCCF), amelynek célja az ingatlanok nyilvántartása az egész országban, ingyenesen az intézmények, a természetes és a jogi személyek számára. A programot az ANCPI saját bevételeiből (több mint 4 milliárd lej) és a Regionális Operatív Programon keresztül kapott vissza nem térítendő európai forrásokból finanszírozzák, amelyek összege meghaladja a 300 millió eurót. A fő projekt 660 település kataszteri felmérését foglalja magában. A finanszírozás másik forrása pedig az önkormányzatok helyi költségvetése lehet. De visszatérve a kérdésben felvetett gondolatra: igaz, hogy a legtöbb polgár akkor fordul az intézményhez, amikor házat vagy földet ad el vagy vesz, illetve amikor olyan dokumentumokra van szüksége, mint például egy telekkönyvi kivonat vagy egy kataszteri terv.

– Ezek online nem kaphatók meg?

– De igen, ezek a dokumentumok online is elérhetők az ANCPI által kezelt felületen, az epay.ancpi.ro címen. Bárki, aki rendelkezik internethozzáféréssel és bankkártyával, közvetítők, tehát különösebb költség nélkül szerezhet be online földhivatali kivonatot tájékoztatásul vagy kivonatot a kataszteri tervről, az ún. ortofotótervről. Az epay.ancpi.ro felületen keresztül online kiállított telekkönyvi kivonat ára 20 lej, míg ugyanez a dokumentum a telekkönyvi hivatalokban 25 lejbe kerül. A telekkönyvi kivonat néhány perc alatt beszerezhető, ha a dokumentumot elektronikus formátumba konvertáljuk. Ha a dokumentum nem létezik elektronikus formában, a kérelmezőnek legfeljebb két munkanapot kell várnia. 2022 decemberében az internetes felületnek 4301 új felhasználója volt, akik több mint 77 ezer online rendelést adtak le. 2022-ben több mint 1,7 millió dokumentumot állítottak ki online. Meg kell jegyeznem, hogy az ANCPI munkájának 90 százaléka digitalizált.

– Hol tart jelenleg a szisztematikus kataszteri felmérés?

– Programjai révén az ANCPI eddig több mint 5,4 millió ingatlant regisztrált, amelyek összterülete meghaladja a 4,7 millió hektárt. Eddig 167 területi közigazgatási egységet regisztráltak teljeskörűen, a polgárok számára ingyenesen, előbbiek közül 53 önkormányzat részesült európai uniós finanszírozásban. Jelenleg 2408 közigazgatási egységben zajlik a szisztematikus nyilvántartási folyamat, a folyamatban lévő terület meghaladja a 6,5 millió hektárt. 505 községben a munkálatokat európai alapokból finanszírozzák. Ami pedig az APIA-támogatásban részesülő mezőgazdasági földterületeket illeti, elmondhatom, hogy 71 százalékuk szerepel az integrált ingatlannyilvántartási rendszerben.

– Milyen lépéseket tettek a kataszteri munkálatok felgyorsítása érdekében?

– Fel kell hívnom a figyelmet arra, hogy a szisztematikus kataszterezés folyamata csak az összes érintett fél együttműködésével valósulhat meg és fejeződhet be sikeresen. Szeretném megemlíteni a polgármesterek alapvető szerepét, akik saját településükön a földterületeket kezelik. Az önkormányzatok a kataszteri munkákat végző szolgáltatók számára információkat biztosítanak az ingatlanokról és a tulajdonosokról, és képviselőik révén részt vesznek az ingatlanok azonosításában. A polgárokat is megfelelően tájékoztatniuk kell, hogy együtt tudjanak működni a vállalkozókkal. Az ingatlannyilvántartási munkálatok helyszínéül szolgáló településeken épületekkel rendelkező hatóságoknak és intézményeknek részt kell venniük ezen épületek határainak meghatározásában és megállapításában. Ez az egyetlen módja annak, hogy biztosítsuk az adatbázisba bevinni kívánt információk helyes és teljes körű rögzítését ezekre az ingatlanokra vonatkozóan. Kulcsszerepet játszanak a munkák kivitelezői (a kataszteri, geodéziai és térképészeti munkák elvégzésére jogosult személyek), akiknek a városházával, a polgárokkal, valamint a kataszteri és földhivatallal való kapcsolattartása elősegítheti a hatékony együttműködést a minőségi munkák szerződéses határidőn belüli elvégzése érdekében. A nyilvántartási folyamat során a kataszteri és telekkönyvi hivatalok feladata a szisztematikus nyilvántartási munka helyi szintű koordinálása, ellenőrzése és átvétele, valamint a kérelmezők által benyújtott korrekciós kérelmek kezelése a kataszteri eredmények nyilvános közzétételének időszakában. Végül, de nem utolsósorban, nagyon fontos a polgárok hozzáállása. Szükségünk van a részvételükre az ingatlanhatárok azonosításának, felmérésének és megállapításának folyamatában. Be kell mutatniuk a szolgáltatóknak a tulajdoni dokumentumokat, és a mérési eredményeket a kiküldéskor ellenőrizniük kell. Ami az ANCPI-t illeti, az egyik intézkedés jogalkotási jellegű volt, nevezetesen a szisztematikus kataszterezési folyamat eljárásainak pontosítása és egyszerűsítése.

– Hogyan a biztosítják ehhez a szükséges pénzforrásokat?

– Egy másik intézkedés a finanszírozás biztosítása azon önkormányzatok számára, amelyek az ingatlanok szisztematikus, kataszteri szektoronkénti nyilvántartásba vételével kapcsolatos munkát kívánják megkezdeni vagy folytatni. Csak 2022-ben két ütemben, a nyolcadik és a kilencedik szakaszban nyújtottunk támogatást. A finanszírozás kilencedik szakaszában megdupláztuk a közigazgatási egységek által kapható összeget, 160 ezer lejről 320 ezer lejre. A kilencedik finanszírozási körben tehát az eddigi legmagasabb összeg, 494.008.445 lej érkezett. Közel 2 ezer önkormányzat pályázott támogatásra a kataszteri ágazatok által végzett szisztematikus kataszteri felmérés elvégzéséhez. Jelenleg folyamatban van az önkormányzatokkal a rendszeres regisztrációs szolgáltatások nyújtására vonatkozó szerződések megkötése.

– Milyen a kapcsolat a főbb együttműködőkkel?

– Állandó párbeszédre van szükség minden partnerünkkel: a kataszteri munkák elvégzésére jogosult magán- vagy jogi személyekkel, jegyzőkkel, polgármesterekkel. Nagyra értékeljük a támogatásukat és számítunk rá. Az elmúlt év során több találkozóra is sor került a Romániai Földmérők Szövetsége (UGR), a Kataszteri, Földmérési és Kartográfiai Munkáltatók Szövetsége (APCGC), a Romániai Közjegyzők Országos Szövetsége (UNNPR), a Romániai Ingatlan-nyilvántartók Szövetsége, a Romániai Ügyvédi Kamarák Országos Szövetsége (UNBR) és a Romániai Önkormányzatok Szövetsége képviselőivel. Tavaly júliusban a 2019/16. számú főigazgatói rendelettel az eTerra integrált kataszteri és ingatlannyilvántartási információs rendszerben található ingatlannyilvántartási információkhoz való ingyenes és állandó hozzáférést kiterjesztettük a városházákra, megyei tanácsokra, intézményekre, hatóságokra, ügyvédekre és egyéb közszolgáltatást végző szervezetekre. Ugyanakkor tavaly 28 online munkamegbeszélés-sorozatot indítottunk a kataszteri felmérésre uniós támogatásban részesülő önkormányzatok képviselőivel, vállalkozókkal és közjegyzőkkel. Eddig hat műhelytalálkozót tartottak Argeș, Arad, Fehér, Bákó, Brassó, Hunyad, Szatmár, Bihar és Beszterce-Naszód megye önkormányzatainak képviselőivel. A műhelytalálkozókon átlagosan 50 fő vett részt, és olyan témákat érintettek, mint az ingatlanok rendszeres nyilvántartásba vételének folyamatában érintett felek felelőssége, a problémák és megoldások meghatározása, valamint a polgárok fokozottabb bevonása.

– Melyek a 2022/377. számú törvény által eszközölt főbb változások?

– A módosítások elvben egyértelművé teszik és egyszerűsítik a szisztematikus kataszterezési folyamat eljárásait, az érdekelt személyek kérésére történő bejegyzések tekintetében is. Lehetővé teszik, hogy a lakóházra és melléképületeire, az udvarra és az ezeket körülvevő kertre vonatkozó földterületeket tulajdoni lap hiányában is be lehessen jegyezni az ingatlannyilvántartásba. A tulajdonjogot a jelenlegi tulajdonosok javára jegyzik be az ingatlan mezőgazdasági nyilvántartásba való regisztrálását alátámasztó igazolás és a földhivatali dokumentáció alapján. Ami az épületek szórványos nyilvántartásba vételét illeti, az új törvény tisztázza a 2001. augusztus 1-je előtt emelt épületek jogi helyzetét, amelyeket az adóigazolás és a telekkönyvi dokumentáció alapján tartanak nyilván. A helyi közigazgatási hatóság által kiállított adóigazolásnak, amelynek körzetében az épület található, tartalmaznia kell az épület és a földterület tényleges területét, amelyen az épület áll. Ami pedig az ingatlanok rendszeres nyilvántartásba vételét illeti, az ANCPI társfinanszírozást nyújthat azoknak az önkormányzatoknak, amelyek a helyi költségvetésből finanszírozott, rendszeres kataszteri munkálatokba vagy parcellatervek készítésébe kezdenek. A társfinanszírozási eljárás keretében nyújtott összegek nem haladhatják meg a rendszeres nyilvántartási munkákra vagy adott esetben a földhivatali tervek elkészítésére vonatkozó szolgáltatási szerződések teljes értékét. Szintén a szisztematikus nyilvántartási folyamat részeként az új törvény előírja, hogy a munkálatok befejeztével az épületek két feltétel mellett kerülnek be az új ingatlannyilvántartásba. Az első az ingatlannyilvántartásba való bejegyzés a tulajdoni lapok alapján, a második a műszaki és jogi helyzet, amelyet az azonosítás után összeállított műszaki dokumentumok tükröznek, feltéve, hogy azokat a nyilvános közzététel ideje alatt nem vitatták, vagy a helyesbítésükre irányuló kérelmet elutasították. Azon ingatlanok esetében, amelyekről tulajdoni lapot állítottak ki, és a birtokost azonosították, az ingatlan birtoklását az ingatlannyilvántartás második részébe történő előzetes bejegyzéssel kell regisztrálni.

– Mi a stratégia 2023-ra?

– A fő cél az ingatlanok rendszeres nyilvántartásának felgyorsítása, ezért erőfeszítéseink a 92 településen a kataszteri munkálatok elvégzésére irányuló pályázati eljárásra összpontosítanak, európai alapokból, a Regionális Operatív Programon keresztül történő finanszírozással. Megkezdjük az önkormányzatoknak a kataszteri szektorok szisztematikus nyilvántartási munkálataihoz nyújtott finanszírozás tizedik szakaszát. Mint már említettem, minden egyes önkormányzat legfeljebb 320 ezer lejes támogatást kaphat. Szintén idén az ANCPI saját bevételeiből finanszírozott pályázatot írunk ki a teljes területi közigazgatási egységre vonatkozó rendszeres ingatlannyilvántartási szolgáltatásokra. Egy másik fontos célkitűzés, hogy egyértelmű eljárást dolgozzunk ki a rendszeres nyilvántartásba vételi munka befejezése után felmerülő helyzetekre. A tapasztalat azt mutatja, hogy sok olyan helyzet van, amikor a munka befejezése után új dokumentumok vagy információk merülnek fel, és megoldásokat kell találni, de ilyen esetekre szabályzatokra és eljárásokra van szükség. A digitalizálási folyamat folytatása szintén az egyik prioritásunk marad. Konkrét és fontos lépéseket tettünk az ANCPI-rendszerek, valamint a központi és helyi önkormányzatok informatikai rendszerei közötti átjárhatóságot szolgáló eszközök kifejlesztése terén. Mindezek célja, hogy az ANCPI, valamint a központi és helyi közigazgatás által a lakosságnak nyújtott szolgáltatások hatékonyabbá váljanak. Ugyanakkor ebben az évben az integrált kataszteri és ingatlannyilvántartási rendszer egy változatát a geodéziai karok számára is elérhetővé tesszük szakmai képzés céljából. Idén új rendeletünk lesz a kataszterbe és a földhivatali nyilvántartásba való felvételre és bejegyzésre vonatkozóan is. Az új rendelet tervezete társadalmi vita tárgyát képezte, és a módosítások célja, hogy a terület másodlagos jogszabályait összhangba hozzák a kataszterről szóló törvénnyel, az építési munkák engedélyezéséről szóló törvénnyel, a közigazgatási kódexszel, az erdészeti törvénykönyvvel, a földalapról szóló törvénnyel, valamint az ANCPI és az alárendelt intézmények által nyújtott szolgáltatások díjainak jóváhagyásáról szóló 2019/16. számú rendelettel. Folytatni kívánjuk a párbeszédet a fő partnerekkel, tudatában annak, hogy ez az egyetlen megoldás az ANCPI által nyújtott tevékenység és szolgáltatások javítására és racionalizálására. Mindaz, amit a hathónapos hivatali időm alatt elértünk, az ANCPI munkatársainak csapatmunkájának és részvételének köszönhető. Meggyőződésem az is, hogy az idei célkitűzéseket csak akkor lehet elérni, ha ugyanolyan motiváltan és elszántan dolgozunk együtt, mint korábban.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában