2022.12.06. 07:35
Minden lakás elkel Nagyváradon
Országos szinten negyven százalékkal esett a lakásvásárlások száma a tavalyhoz képest, de a nagyváradi lakáspiacon ez nem nagyon látszik: itt mindent megvesznek, ami épül.

Illusztráció/Alexandru Nițescu
Pap István
Az elmúlt évhez képest negyven százalékkal csökkentek a lakás- és házvásárlások Romániában, legfőképpen azért, mert az emberek nehezebben jutnak hitelhez. A román sajtó beszámolója szerint magasak az árak az ingatlanpiacon, és nem mutatkoznak jelei annak, hogy ezek csökkennének az elkövetkező időszakban. Az alacsony hitelezési igényt mutatja az is, hogy az Új Otthon-programban elkülönített pénzalapoknak csak a 70 százaléka fogyott el a kezdeményezés beindítása után több mint fél évvel. Tavaly ugyanez a pénzalap a program meghirdetésétől számított két hónap alatt elfogyott.
Óvatosság
A nagyobb kamatok és törlesztőrészletek arra késztetik a polgárokat, hogy kétszer is meggondolják azt, hogy hitelt vegyenek fel lakásvásárlásra: az építőanyagok ára jelentősen megnőtt, és az eladások a kamatok növekedésének arányában csökkennek. Bogdan Ivan Cosmin, a Romániai Ingatlanfejlesztők Szövetségéknek főtitkára elmondta, hogy csökkent a lakásértékesítések száma mind az új, mind a régebbi építésű ingatlanok vonatkozásában. Az év első tíz hónapjában 11 ezer lakással és házzal kevesebbet adtak el. Az Új Otthon-programban előirányzott 1,5 milliárd lejnek mindössze a 70 százalékát használták fel. Összesen 7301 igénylés volt ebben a programban, ezeknek az igényléseknek a 15 százaléka a 140 ezer eurós hitelt választotta, míg a többi 85 százalék 70 ezer eurós hitelt vett fel lakásvásárlásra. Mindazonáltal az eladások csökkenése nem vonta maga után az árak csökkenését is, sőt! Bogdan Ivan Cosmin azt mondta, hogy ebben az évben körülbelül húsz százalékkal nőttek a lakásárak országos szinten.
Sok az építkezés
Az ingatlanpiac keresleti oldalának csökkenése nem akasztja meg az ingatlanfejlesztéseket. Az országban az év első tíz hónapjában 10.903 lakásépítési projekt van különböző kivitelezési stádiumokban az IBC Focus felmérése szerint. Ez 36 százalékos növekedés a tavalyi év hasonló időszakához képest, amikor 8010 ilyen fejlesztési projekt állt kivitelezés alatt. Jelenleg a legtöbb ingatlanfejlesztés Bukarestben zajlik, szám szerint 1699, majd Kolozs megye következik, ahol 1315 lakásépítési projekt van megvalósulófélben, a harmadik helyen Temes megye áll 1260 beruházással, majd Konstanca (672), illetve Szeben és Bihar megyék következnek egyenként 630 lakásépítési projekttel. Erre az ingatlanfejlesztési típusra a legtöbb pénzt értelemszerűen a fővárosban költik, ott ezek a beruházások 31,42 milliárd lejt emésztenek fel, majd Kolozs megye következik 9,82 milliárd lejjel. Iași megyében 6,84 milliárd lejt költenek erre, Konstanca megyében 5,60, Temes megyében 5,52, Brassó megyében 5,10 milliárd lej értékben zajlanak lakóépületfejlesztési beruházások, majd következik Bihar megye 3,10 milliárd lej értékű összberuházással. Ezt a lakásépítési lázat nem támasztják alá a statisztikai hivatal által szolgáltatott hivatalos adatok, ugyanis az év első nyolc hónapjában 30.620 építkezési engedélyt adtak ki lakhatási célú épületek építésére, ez 10,5 százalékkal kevesebb, mint 2021 első nyolc hónapjában volt. De ennek az is a magyarázata, hogy jelentős számban vannak nagy, sok lakás építését magukba foglaló projektek, amelyek jelenleg megvalósítás alatt vannak, és amelyek megépítése hosszabb időt vesz igénybe. Tehát jelenleg az építőtelepeken egyáltalán nem mutatkozik csökkenés, hívta fel a figyelmet Andrei Spătaru, az IBC Focus elnök-vezérigazgatója.
A nagyváradi ingatlanközvetítők is azon a véleményen vannak, hogy a lakásépítések tekintetében nem tört meg a lendület. A Jurnal Bihoreannak nyilatkozó Valentin Catana, a Casa Regal Imobiliare vezérigazgatója elmondta: a tavalyhoza képest az idén vevők sokkal felkészültebbek. „Eltűntek a kíváncsiskodók, akik inkább csak megnézni akarták a lakásokat, mint megvásárolni. Azok az ügyfelek, akiknek lakásra van szükségük, sokkal gyorsabban döntenek. Tíz kliens közül, aki megnéz egy házat, öt a vásárlás mellett dönt” – fogalmazott. Az ő tapasztalatai szerint a lakóparkokban lévő új lakások és az albérletek a legkelendőbbek Váradon. „Az új építésű lakóparki lakás az új trend. Kelendőbbek az új építésű lakások, mint a régiek. Az ügyfeleket valószínűleg befolyásolják az energia árának emelkedéséről szóló hírek, és ezért inkább egy új építésű, lakóparkban lévő lakást választanak, semmint egy régi építésű tömbházban lévőt, ahol a közműhálózat régi és elhasználódott, és a hőszigetelés sem megoldott” – fogalmazott. Hozzátette, hogy Nagyváradon gyakorlatilag minden elkel, ami épül, példaként említve egy lakóparkot, amelyben mindössze hat eladásra váró lakás maradt, holott maga a lakópark csak a jövő év végére készül el. Valentin Catana hozzátette, hogy a házak is kelendőek, amennyiben nem kerülnek többe, mint a lakóparkokban megvásárolható lakások. Felhívta a figyelmet arra, hogy a lakás- és házvásárlók negyede nem helybeli, illetve Bihar megyei, hanem Kolozs, Szilágy és Szatmár megyéből érkeznek.
Enyhe árcsökkenés
Ami pedig az árakat illeti, annak kis mértékű csökkenése figyelhető meg a váradi ingatlanpiacon. Gabriel Pleșca, a Remax Prime Capital ingatlanszakértője a Jurnal Bihoreannak elmondta, hogy ennek egyik oka abban keresendő, hogy a potenciális vásárlók nehezebben férnek hozzá a hitelekhez. Míg tavaly egy bizonyos jövedelem után 80 ezer euró értékben lehetett hitelt felvenni, az idén ugyanakkora jövedelem után már csak 70 ezer eurós hitelt adnak a pénzintézetek, és ez valamelyest lefele viszi a lakásárakat. Az ingatlanügyi szakértő Valentin Catanatól eltérően úgy látja, hogy a lakásvásárlók igénye szinte egyenlő részben oszlik meg az új és a régi építésű lakások iránt. „Vannak olyan ügyfelek, akik inkább egy új lakóparkban vásárolnak, de vannak olyanok is, akik inkább egy régi, de felújított tömbházban vásárolnak lakást. 100.000 euró értékig kelendőbbek a házak, de jól fogynak a 2-3 szobás lakások is.” A lakáshitelek kapcsán Ionuț Verzea, a Kiwi Finance menedzsere laptársunknak megjegyezte, hogy a pénzintézetek csak a kamatokat emelték, ami inflációs időszakban természetes is, a hitelfelvétel többi feltétele nem változott. A lakásvárlás céljából felvett kölcsönök száma valóban csökkent az idén a tavalyhoz képest, de nem nagy mértékben. „Viszonylag állandó a kereslet. Az általunk elmondottakat a Földhivatal adatai is megerősítik: Biharban az év első tíz hónapjában 12 százalékkal kevesebb ingatlan cserélt gazdát, mint az előző év hasonló időszakában a telkek és épületek, valamint az önálló épületek kategóriájában. Ami a jelzáloghiteleket illeti, az év első tíz hónapjában öt százalékkal kevesebb jelzáloghitelt jegyeztek be az előző év azonos időszakához képest, ugyanabban az ingatlanszegmensben” – fogalmazott a szakértő, aki végezetül hozzátette: „A 120.000 euró feletti új lakások és házak iránt kisebb a kereslet, de az olcsó ingatlanok iránti kereslet jelentősen megnőtt. A házépítés iránti kereslet is megélénkült, mivel az építőanyagok árai némileg stabilizálódtak. Az alacsony vagy bizonytalan jövedelműek jelenleg kivárnak, nem érdekeltek a vásárlásban”.