május 4., vasárnap

FlóriánMónika névnap

Kitüntetés

2022.12.20. 08:00

Digitális őrangyalok a Bihar megyei iskolákban

Több Bihar megyei pedagógus is részesült abban a Digitális Őrangyal nevet viselő kitüntetésben, amelyet a Spektrum Oktatási Központ és az Apáczai Csere János Pedagógusok Háza közösen hirdetett meg.

Digitális őrangyalok a Bihar megyei iskolákban

Forrás: Facebook/Spektrum Educational Center

BN-összeállítás

A Spektrum Oktatási Központ és az Apáczai Csere János Pedagógusok Háza közös kezdeményezése keretében a pedagógusok Erdély-szerte nevezhették kollégáikat a Spektrum holnapján "Digitális Őrangyal" címre,  akik erről a nevezésről értesítő emailt kaptak és egy udvarias felkérést, hogy „digitális angyalságukat” rövid bemutatkozó szövegben részletezzék, hogy ezek alapján a zsűri értékelhesse a munkájukat. A sok száz nevező email és a bemutatkozó írások áttekintése után a zsűri több Bihar megyei pedagógust is érdemesnek tartott a Digitális Őrangyal díjra: Biró Böske (Bors), Nagy István (Nagyvárad), Hibácskó Gizella (Nagyvárad), Várdai Andrea (Bihardiószeg).
„Amikor ezeket a bemutatkozókat átnéztük, megerősödtünk azon hitünkben, hogy minden intézmény, minden rendszer minősége, sikere vagy sikertelensége azon áll vagy bukik, mennyire támogatják egymást őszintén az ott dolgozó emberek. A Digitális Őrangyal játék is sok összetartó iskolaközösséget mozgósított: a kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégiumból, a gyergyói medencéből a Fogarassy Mihály Általános Iskolából, az Elekes Vencel Általános Iskolából, a székelyudvarhelyi Móra Ferencből, Lövétéről a Székely Mózesből, a nagyváradi Adyból, a borsi Tamási Áronból, a dévai Téglás Gáborból, a szatmári Kölcseyből kaptunk nagyon nagy számban a saját őrangyalaikra leadott jelöléseket” - olvasható a szervezők közleményében.

Ahogy az összegzésből kitűnik, a bemutatkozó levelekből igen sokféle digitális őrangyallal ismerkedhettek meg. „Először is vannak azok az igazgatók és aligazgatók, akik korán felismerték, hogy Covid-kényszerszünet nem néhány napra szól, hogy nem érdemes központi instrukciókra várni, hanem lépni kell, önállóan és magabiztosan, eszközöket kell beszerezni, ahonnan lehet, és muszáj kitanulni az online tanulási környezetek működését, biztatni és bátorítani kell a kollégákat, a digitális bennszülött fiatalok kollégákban tudatosítani kell, hogy most eljött az ő idejük, az idősebb kollégáknak extra támogatást kell adni. Aztán vannak az informatika, fizika és matek tanárok, akik talán sohasem vágytak közösségi szerepre, a sztereotípiák szerint nem is feltétlen ők a legszociálisabbak, de most látták, hogy egyedül náluk van az a tudás, amire hirtelen mindenkinek szüksége lett, és beengedtek minden kollégát a szabadidejükbe, a privát terükbe, éjfélig és hétvégéken válaszoltak telefonhívásokra, tartottak konzultációkat, regisztrálták százával a tanárokat és a gyermekeket, digitalizálták az iskola teljes ügymenetét, digitális naplót szerkesztettek, sőt a szülőket is támogatták, ha kellett. Olyan is volt közöttük, aki online ifjúsági sakkversenyt szervezett. Vannak az elemi iskolai tantárgyakat, vagy történelemet, művészetet, irodalmat és más – az IT-től alapvetően távolálló – tantárgyakat tanító tanárok, akik ekkor ismerik fel, hogy nekik tulajdonképpen jól megy az online eszközök közötti eligazodás, megvan a bátorságuk, a kezdeményezőkészségük, percek alatt tanulnak ki egy-egy új alkalmazást. Tőlük nemcsak digitális ismereteket, de bátorságot, rugalmasságot, rezilienciát is tanultak a kollégáik.”
Az angyalok szárnyalását a szakmai szerveztek is sokban segítették, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége, a pedagógusok megyei házai, a nagyváradi Országos Magyar Továbbképző Központ, vagy a kisebb szervezetek, mint a Spektrum vagy a Latnamond Tanulóház. A digitális őrangyalok tudását az ő segítségükkel meg lehetett sokszorozni. Van olyan angyal, akinek online és helyszíni képzésein 500-nál is több pedagógus társa kapott ihletet és bátorítást.

A digitális átállás során nyújtott képző és mentori munkájáért Tiszteletbeli Digitális Őrangyal díjban részült Főző Attila és Vad Zoltán, és különdíjat kapott Domokos Újfalvi Anna-Mária Déváról, Cserei Gyöngyvér Kézdivásárhelyről és Szabó Edith Pusztadarócról. A különdíjasok egy-egy két személyre szóló szovátai wellness hétvégét kaptak ajándékba. Minden Digitális Őrangyal elismerő oklevelet és kitűzőt kapott.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában