Könyvbemutató

2021.07.02. 15:28

Csoma útján két keréken

Két héten belül a második izgalmas könyvbemutatón vehettek részt a nagyváradiak: míg a Szent László Napok keretében Pengő Zoltán Ötmillió lépés Erdélytől Ladakig című könyvét mutatták be a közönségnek, addig szerda este egy másik világutazó, Zichó Viktor kalandos indiai utazásának részleteivel ismerkedhettek meg a Posticum vendégei.

Csoma útján két keréken

János Piroska

Mindkét utazó Kőrösi Csoma Sándor nyomdokában indult útnak, előbbi – ahogy arról korábban beszámoltunk – gyalogosan, utóbbi pedig egy fekvő biciklin, útjuk pedig az indiai Dzsálándárban keresztezte egymást. A komáromi születésű Zichó Viktor 2014-ben olvasta el Kőrösi életrajzát, ekkor született meg az expedíció gondolata, végül apropóját – ahogy a nagyváradi újságíró esetében is – Kőrösi utazásának 200. évfordulója adta. Zichó két évvel ezelőtt, 2019. július 2-án indult el Komáromból, hivatalos útja azonban Csomakőrösről vette kezdetét, ahonnan nemzeti színű szalaggal és Kőrösi sírjánál elültetendő dióval indult útnak. Merész vállalkozásával az őshaza-kutató, tibetológus emléke előtt szeretett volna tisztelegni, 11 hónapos kalandjára pedig nem utazásként, hanem küldetésként tekintett, ezért is sikerült megbirkóznia a megpróbáltatásokkal – válaszolta az ezúttal moderátorként szereplő Pengő Zoltán kérdésére, aki a továbbiakban át is adta a teret a fényképes, illetve videófelvételekkel tarkított útibeszámolónak. A több mint kétórás élménybeszámoló alatt az egyébként épületenergetikai végzettségű mérnök, fotós, blogger lenyűgöző felvételekkel, olykor légifelvételekkel illusztrálva vezette végig a közönséget a megtett úton. A világutazó Románián, Bulgárián, Törökországon, Irakon, Iránon, Türkmenisztánon, Üzbegisztánon, Tádzsikisztánon, Afganisztánon, majd Pakisztánon és Indián keresztül próbálta követni Kőrösi útját. Beszélt a törökök vendégszeretetéről, a sivatagon keresztül vezető 185 kilométeres útjáról, a Pamír főútról, ahol egy nemzetközi kerékpáros csapathoz csatlakozott egy időre, a drónjának Üzbegisztánba való becsempészéséről. Iránban mindenki szelfizni akart vele, Pakisztánba illegálisan lépte át a határt, ez azonban csak az indiai határon derült ki, viszont nem maradt büntetlenül: egy hónapra bebörtönözték, ahonnan a magyar nagykövetség segítségével szabadult ki és folytathatta útját. Indiában a chaprai kórházban két hónapot tartották fogva, pedig csak egy koronavírus-tesztre hívták be. A magyar nagykövetség kérvényei itt már nem találtak meghallgatásra, a világutazó megunva a kórházi rabságot, megszökött, a rendőrök 130 kilométerre arrébb fogták el, és vitték vissza a kórházba. Végül Bihar állam belügyminisztériumától kapott egy különengedélyt, amivel folytathatta útját, Nyugat-Bengáliába azonban ezzel sem engedték be. Feltűnő biciklijét hátrahagyva, egy baptista lelkésztől kapott biciklin álruhában lépte át a határt, majd gyalog, két szatyorral a kezében tette meg az utolsó kilométereket Kőrösi Csoma Sándor sírjáig, ahol elhelyezte a szalagot és elültette a diót.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában