2020.09.15. 08:24
Az európai alapok kiemelten fontosak Nagyvárad és Bihar megye számára

Az utóbbi években Nagyvárad nagy változásokon ment keresztül az európai uniós alapok segítségével. A Nagyváradi Polgármesteri Hivatal 600 millió euró összértékben számos, európai uniós finanszírozású projektet megvalósított és jelenleg is folyamatban vannak, amelyek jelentős mértékben megváltoztatták a város arculatát, és hozzájárultak az életminőség javulásához, Nagyvárad ekképpen élenjáróvá vált az uniós alapok lehívásában.
Nagyobb beruházások történtek a távhőszolgáltató-rendszerben, az egészségügyi hálózatban a kórházak korszerűsítése és felszerelése révén, nagyívű infrastruktúra-fejlesztések valósultak meg hidak, felüljárók és aluljárók kialakításával, korszerűsítettük az utcákat és új utak épültek, mint például az expressz út, javítottuk a közszállítást új villamosok és autóbuszok vásárlásával, jelenleg pedig a villamoshálózat kibővítése folyik az Aradi úton, amely a Ghillányi (Cantemir) úttal teremt kapcsolatot. Megvalósult 45 tömbház hőszigetelése, a nagyváradi vár felújítása, templomok és egyes épületek helyreállítása, amelyek jelenleg múzeumoknak adnak helyet, a gyalogos övezetek kibővültek, a városközpontot korszerűsítettük, új parkokat és zöldfolyosókat létesítettünk, és a szabadidős turizmusra is figyelmet fordítottunk.

„A 2014–2020 közötti időszakban a Nagyváradi Polgármesteri Hivatal 70 projektet kezdett el, 350 millió euró értékben, Nagyvárad ezáltal sikeresen vitte véghez az európai uniós alapok felhasználását. Ha ehhez még hozzáadunk 250 millió eurót a 2007–2013 közötti finanszírozási időszakból, elmondhatjuk, hogy Ilie Bolojan polgármester 8 éves mandátuma alatt Nagyvárad 600 millió eurót hívott le az uniós forrásokból. Ennek eredménye látszik a Szent László (Unirii) tér felújításán, a közszolgáltatások javulásán, beleértve a hőenergia-ellátást, valamint az ivóvízellátást és a szennyvíz-elvezetési szolgáltatásokat. Minden infrastruktúra-fejlesztési projekt elsőbbséget élvezett a Nagyváradi Polgármesteri Hivatal számára, amely nem hagyott ki egyetlen alkalmat sem az európai uniós alapokhoz való hozzáférés lehetőségéből”, nyilatkozta Marcel Boloș európai alapokért felelős miniszter, aki jelen volt pénteken Nagyváradon, a város első közúti aluljárójának, a Sztaroveszky (Magheru) úti aluljárónak a felavatásán, amely ugyancsak az európai uniós alapokból létesült. Boloș miniszter több olyan építkezést is meglátogatott, amelyeken uniós pénzekből működnek, mint például a Sebes-Körös bal partjának vagy a Bémer (Ferdinand) térnek a felújítása, amely munkálatok hamarosan befejeződnek.
Az európai uniós finanszírozásból megvalósult projektek végrehajtása folytatódik, és az uniós pénzalapok lehívása továbbra is elsőbbség marad Nagyvárad számára.

„A város nem fejlődhet európai uniós alapok által támogatott beruházások nélkül. Folytatjuk Nagyvárad korszerűsítését olyanképpen, hogy maradjon ugyanazon az európai fejlődési pályán, amin most van. Az elkövetkezendő években arra összpontosítunk, hogy a legnagyobb beruházási programokra európai uniós alapokat hívjunk le, és már kész megvalósíthatósági tanulmányokkal várjuk az új lehetőségek megnyílását. Ebben és a következő esztendőben újabb beruházásokat fogunk elkezdeni, amelyekből egyes projektek az engedélyeztetési szakaszban vannak, mások már a versenytárgyalási szakasznál tartanak, és új projektekkel készülünk a következő pénzügyi ciklusra. A következő hetekben elkezdjük a Nufărului–Cantemir útszakasz felújítási munkálatait. Egy másik nagyívű projekt, amelynek munkálatait jövő évtől kezdjük el, az új városközpontban létesítendő közúti aluljáró, valamint a Vár tér felújítása és egy korszerű kereskedelmi központ kialakítása. A következő pénzügyi ciklusban további két közúti aluljáró építését tervezzük, az egyiket a Crișul áruháznál, a másikat pedig a nagyállomásnál, ahol a Bihar Megyei Tanáccsal partnerségben, egy intermodális közúti központot létesítünk. Egyéb fontos projektjeink a szabadidős turizmus terén, amelyeket európai uniós támogatással szándékozunk megvalósítani: a Nufărul negyedbeli városi kert és a váradőssi termálkert”, nyilatkozta Florin Birta, Nagyvárad alpolgármestere, polgármesterjelölt.

Ami Bihar megye fejlesztését illeti, létezik néhány stratégiai projekt, amelyeket ha az elkövetkezendő években megvalósítunk, a megyének jó esélye van a fejlődésre, de ha nem, akkor a megye hátramarad, ahogyan az történik manapság.
„Ezek a projektek a következők: az erdélyi autópálya, a DN 76-os országút felújítása Dévától Nagyvárad irányába, amely igen szükséges ahhoz, hogy Belényes környéke fejlődésnek induljon, és a közlekedési miniszterrel együtt ígéretet tettünk, hogy december 1-jére akadálymentesen lehet majd közlekedni Nagyváradig. Szükséges tovább folytatni az európai uniós alapok lehívását, hogy Bihar megye előkelő helyet foglaljon el Románia térképén. A Nagyvárad és a jövendő autópálya közötti összeköttetés megteremtése uniós forrásokból egy ilyen projekt, a munkálatok a jövő év folyamán kezdődnek el, és ekképpen Nagyvárad hozzá lesz csatlakoztatva az európai autósztráda-hálózathoz. Egy másik, a közeljövőben elkezdődő projekt a Nagyvárad–Arad közötti expressz út építése. Ez egy nagyívű projekt, mivel a Nagyszalonta–Tenke–Köröskisjenő övezet fejlesztésén túlmenően a erdélyi autópálya felé vezető közlekedési folyosó is fejlődik, valamint az észak–déli irányú európai stratégiai közlekedési folyosó, a délkeleti részen. Ekképpen, aradi partnereinkkel felülvizsgáltuk a megvalósíthatósági tanulmányt, amely sajnos tíz éve el van hanyagolva, és bevezetjük ezt a projektet is az európai uniós támogatásból megvalósítandók közé, így a megye délkeleti része hozzá lesz csatolva az európai autósztráda-hálózathoz”, mondta Ilie Bolojan polgármester, a Bihar Megyei Tanács elnökjelöltje.
Ezt a cikket a Bihar megyei PNL megbízásából az Inform Media Press Kft. közölte, megbízói kódszám: 21200012.
Advertorial CH 10491