4 órája
Meghiúsult a Sinteza és a Lockheed Martin közös vállalkozása
Lefújták az üzletet: mégsem gyárt közösen akkumulátor-elektrolitot a nagyváradi Sinteza gyár és az Egyesült Államok vezető védelmi ipari cége, a Lockheed Martin.

Forrás: bihon.ro
Erdon-összeállítás
A Sinteza bejelentette, hogy visszalépett az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) által társfinanszírozott 50 millió eurós projektből, amely az ipari akkumulátorok elektrolitjainak gyártási és újrahasznosítási kapacitásának kiépítésére irányult, és amelyet az amerikai Lockheed Martin vállalattal közösen fejlesztett volna ki. A nagyváradi székhelyű vállalat, amelynek vezérigazgatója, Remus Cotuț lemondott, bejelentette, hogy „még nem áll rendelkezésre a projekt fenntartható elindításához szükséges valamennyi feltétel”.
Nem alkalmas időpont
A nagyváradi székhelyű vegyipari vállalat sajtóközleményt adott ki az ügyben, amelyben arról tájékoztatta a részvényeseket, hogy a Lockheed Martin céggel folytatott értékelést és stratégiai összehangolást követően úgy döntött, hogy nem hajtja végre az elektromos áram tárolására szolgáló ipari akkumulátorok gyártásához használt elektrolitok gyártási, tesztelési és újrahasznosítási kapacitásának fejlesztésére irányuló projektet.
A döntés a Sinteza által elvégzett alapos megvalósíthatósági elemzés és kereskedelmi értékelés következtetéseit tükrözi, amely számos releváns tényezőt vett figyelembe. A Redox Flow technológia ígéretes és hosszú távon stratégiai szempontból értékes az energiaágazat számára, de jelen pillanatban még nem állnak rendelkezésre a projekt fenntartható elindításához szükséges feltételek
– áll a hétfőn kiadott közleményben.
A Sinteza hangsúlyozza továbbá, hogy a projekt megvalósítása olyan beruházási kötelezettségvállalást és kockázatnövekedést jelentett volna, amit a cég a jelenlegi piaci környezetben nem mert vállalni. Mindezt figyelembe véve a Sinteza bejelentette, hogy megkezdi a projekt leállítását annak ellenére, hogy az 25 millió eurós vissza nem térítendő támogatásban részesült volna, ami a teljes beruházási költségek felét teszi ki. Ezt követően Remus Cotuț, a Sinteza vezérigazgatója bejelentette, hogy lemond tisztségéről, a helyét a cég egyik részvényese, Radu Pascu veszi át. „A lemondás a PNRR által finanszírozott beruházási projekt végrehajtásának leállításáról szóló döntéssel összefüggésben történt. Mivel Cotuț úr megbízatása szorosan kapcsolódott e stratégiai projekt végrehajtásához, lemondása a hivatalba lépésekor megállapodott vezetői együttműködés végét jelenti” – áll a vállalat sajtóközleményében.
Marad a pénz
A tervezett, de meg nem valósuló elektrolitgyár évi 30 ezer tonna termelési kapacitással rendelkezett volna, a legnagyobb létesítmény lett volna a világon, amely negatív elektrolitokat állít elő a GridStar® Flow ipari akkumulátorok számára. A Lockheed Martin a világ legnagyobb védelmi és technológiai ipari szereplője, mely leginkább a Patriot rakéta alkatrészeinek beszállítójaként és az F-35-ös vadászrepülőgép fővállalkozójaként ismert. A Sinteza többségi tulajdonosa a BT Invest 1 Magántőke Alternatív Befektetési Alap (33,89%), Radu Pascu (31,16%) és a ROCA Investments Magántőke Alternatív Befektetési Társaság (18%). Az ügyben sajtóközleményt adott ki az Energiaügyi minisztérium is, melyben közli, hogy nem történtek kifizetések a Sinteza vállalatnak, tehát a Sinteza döntése nem érinti a PNRR-ben Romániának rendelkezésre álló költségkeretet. „Bár a Sinteza vállalat úgy döntött, hogy leállítja a projektet, a minisztérium továbbra is elkötelezett a romániai akkumulátorgyártás támogatása mellett” – írják. Ez azt jelenti, hogy a minisztérium támogatni fogja az életképes projekteket, hogy Románia csökkenthesse importfüggőségét, és aktívan hozzájárulhasson az Európai Unió energetikai autonómiájához.